Kezdőoldal » Állatok » Lovak » --- Bock nyereg? ---

Aki Teki kérdése:

--- Bock nyereg? ---

Figyelt kérdés

Sziasztok! Visszaolvasva nem találtam olyan kérdést, ahol rendesen ki lenne vesézve a kérdés.

Érdekelne, hogy használtatok-e már ilyen nyerget? Hosszabb távon, vagy csak próba erejéig? Milyen típusút?

Gyakoribb típusok:

- M25 (német favázas sima ülésű, vászonpárnás )

- M35 (lengőtalpas, filc talpborítással, bordázott ülésű)

- M47 (Az M25-ös magyar változata, bordázott üléssel)

- M99 (lengőtalpas, filc talpborítással, bordázott ülésű)

- M6 (lengő fatalpas)


Mennyire volt komfortos mind a lovasnak, mind a lónak?

A válaszokat előre is köszönöm!

(Előrevetíteném, hogy a kérdésem nem arra irányul, hogy milyen nyerget vegyen az ember a Bock helyett. Csupán erre a nyeregtípusra szól a kérdés, és lehetőleg empirikus hozzászólásokat várnék. Köszönöm!)



2015. febr. 1. 20:53
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:

Életem legrosszabb óráit töltöttem bocknyeregben. Mindegy, melyik fajta, nekem irtó kényelmetlen, térdtámasz sehol, ráadásul egy durván nehéz nyereg, plusz a szintén nehéz pokróc vagy filc, amit alátétként ezeknél a nyergeknél használni kell....

Ja és egyszer épp bocknyeregben ültem, váratlanul bakolt a ló, nem számítottam rá, kicsit előrebillentem, ráültem az első kápára. Basszus, csillagokat láttam, pedig lány vagyok. :-P

2015. febr. 1. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:

Nekem sem a kedvencem...


Egy időben lovagoltam egy lovat, aminek ilyen nyerge volt. Sajnos nekem nagy volt a nyereg, kb 18,5-es lehetett, lengőtalpas volt, de kicseszett nehéz volt, a ló hozzá nagyon magas (bottal 177). A nyergelés nekem kész kínszenvedés volt. A normál nyeregalátét nem jó alá, ezért pokróccal kellett használni, amivel sokkal nehezebb nyergelni (magas lóra nehéz nyereggel legalábbis biztos, mert nem tudtam rögtön egy lendülettel jó helyre rakni a nyerget, a tili-toli gyömöszöléstől meg alá-alá gyűrődött a pokróc.


Valószínűleg attól, hogy ilyen nagy volt nem is ültem igazán jó helyen, lépésben nem volt gond, még ügetésben is elment, de vágtában nekem valahogy se ülve, se kikönnyítve nem volt az igazi. Ráadásul a ló egy mocsadék volt, ugyanazt tapasztaltam, mint az előző válaszoló, egyszerűen nehezebb volt fent maradni abban a nyeregben, mint egy sima univerzálisban.


Szóval engem is rossz emlékek fűznek hozzá, bár ültem rosszabb/kényelmetlenebb nyeregben is, de az, hogy nehéz, nem lehet alá tenni alátétet (bocsánat, nem gondolnám sznobnak magam, de egy ilyen nyeregben egy pokróccal még a legszebb ló is megcsúnyul...) nem teszi számomra vonzóvá. Bár a lóra jó volt, de ez egy igazi zsírtank volt amúgy, szóval nem volt extra marja, meg semmi.


Ja, és még egy dolog zavart, hogy nagyon kemény volt a bőr és bár én abban a kb 3 hónapban, amikor használtam a lovat és a nyerget lekentem párszor, de állítólag a nyerget a tulaj úgy vette, hogy előtte "évtizedekig állt egy padláson", nem tudom az ilyen bőr valaha felpuhul-e.


Talán egy felújított változat lovashoz kitalált méretben (bár úgy tudom ezekből csak elég nagy méretek vannak) normális nem gyogyós lóval lehet, hogy nem olyan rossz választás.


Egyébként használtam más túranyergeket is, nekem az sokkal kényelmesebbek voltak, bár azok jobban hasonlítottak egy hagyományos angol nyereghez.

2015. febr. 1. 23:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
Első vagyok, igaza van a másodiknak a méretet illetően, bazi nagy, nem utolsó sorban azért, mert katonai nyereg, a málha kisebbítette.Ha felpakolod rá az első-hátsó nyeregtáskákat, jól megtömve, mindjárt kisebb lesz. Viszont ez esetben a súlya még durvább...
2015. febr. 1. 23:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:

...viszont nehezebb belőle kiesni is! :D


Én szerencsére cirka 20 éve, 8 évesen ültem utoljára bock nyeregben, mondanom sem kell, hogy felemelni alig bírtam, illetve hogy konkrét, a nyeregre vonatkozó emlékeim nem nagyon vannak róla, de azt tudom, hogy nagyon kényelmetlennek találtam.

Habár kérted, hogy ne írjuk, mit vegyél bock helyett, de azért megemlíteném, hogy láttam egy márkát - aminek persze most nem jut eszembe a neve - ami az angol és a bock nyergeket kombinálja. Lengőtalpas, de az összes többi része lovasbarát kialakítású. A videóban arra volt kihegyezve a dolog, hogy a lónak mennyire jó az, hogy nagy és a háta szélességéhez beállítható talpakon fekszik fel a nyereg.

2015. febr. 2. 00:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:

Mi rendszeresen használunk egy M25-öst. Merevek a talpai, filc a borítása, sima az ülése. Egy erős csontozatú, stram lovacska nyerge, akinek ráadásul extra-extra kényelmes a mozgása. Ez a kettő így valami hihetetlenül jó kombinációt ad. Én imádom.

A lónak is kényelmes, mert nagyon jól elosztja a súlyt a hátán (soha se volt tőle feltörése, de egy egésznapos túra után se püffedt fel tőle a háta), és a lovasnak (nekem) is kényelmes. Egy egész napot tudok benne lovagolni simán anélkül, hogy megfájdulna az ülepem. (tapasztalat)

A térdtámasz hiányát eleinte nehéz volt megszokni, de utána már teljesen természetesnek tűnt.

Alá csak egy lópokrócot hajtogatunk. Csak ajánlani tudom.

2015. febr. 2. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
FÚJ! Az a nyereg brutális..de télleg nehéz kiesni belőle.
2015. febr. 2. 17:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:

Megjegyzem persze, hogy számomra (ötös válaszoló vagyok), azért volt ennyire kényelmes a választás, mert túrázáshoz, tereplovagláshoz használom. Max ügyességi játékokhoz. Elvégre ezeket a nyergeket eleve arra találták ki, hogy óriási távolságokat tudjanak megtenni a ló szétcseszése és a lovas meggyötrése nélkül. De díjlovagolásra, ne adj Isten díjugratásra valóban alkalmatlan.


Terep és túralovagláshoz azonban, és továbbra is csak ajánlani tudom.


(Lábjegyzet, mert rosszul esett kicsit, mikor a második válaszoló véleményét olvastam: egyáltalán nem csúnya tőle a kedves paripám, sőt, úgy néz ki benne, mintha csak egy katonai film vásznáról lépett volna le. A filmekben rondák a lovak? Na, ugye!)


Persze nem akarok meggyőzni senkit, ízlések és pofonok. :) Csak a véleményemet irkálom.

2015. febr. 2. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm az eddigi válaszolóknak. nem gondoltam, hogy ennyi releváns hozzászólást kapok.

Kedves utolsó (is) válaszoló, Te férfi vagy avagy nő? Mert a Bock-oknak minden hozzászóló említette a súlyát, ami nyergelésnél problémás, te azonban nem. Ebből arra következtetnék, hogy férfi vagy. Helytálló az elgondolásom?

2015. febr. 2. 19:06
 9/14 anonim ***** válasza:

Nekem nem azért gond a súlya, mert nő vagyok, hanem mert sajnálom plusz harminc kilóval megterhelni a lovat. Én vagyok nagyjából 60kg, a daslö nyergem minden felszereléssel talán öt. Nem egészen mindegy, hogy 65, vagy 90 kilót visz ló. Ugyanez egy 80-90kg-os férfi esetében már brutálisan nagyobb súly.

Ja és az egyik hozzászólóval ellentétben én inkább ugranék térdtámasz nélkül abban a nyeregben, mert az legalább rövidebb idő. De hogy nem ülnék bele egy túrára, az hétszentség!

Na igen, valóban ízlések és pofonok... :-D

2015. febr. 2. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
Nem vagyok férfi, nő vagyok, és igen, nehéz a nyereg, de mivel annak idején megtanítottak jó alaposan nyergelni, rendkívül sokféle-fajta lóra és különböző nyergekkel (szép lassan az évek gyakorlata során), nem okoz gondot sem a nehéz nyereg, sem a "macerás" lópokróc. Pedig nem vagyok egy izomkolosszus, és a ló se kicsi. Ezért nem írtam fel problémának a nyergelést :)
2015. febr. 2. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!