Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Nálatok mennyit mennek a...

Nálatok mennyit mennek a lovasiskolában a lovak?

Figyelt kérdés

Többször írták már itt kommentben, hogy "nálunk nem mennek sokat a lovak, max 2 órát egy nap". Nekem 3 lovardáról van infóm, az egyik igazi Balaton parti turista lovagoltató hely, még 20 éve dolgoztam ott nyáron, a lovak 5-6-7 órát mentek naponta, a legnagyobb melegben, többnyire csak lépés, vagy lépés-ügetés terepet.

Aztán egyszer ahol bértartásban volt a lovam, ott azt figyeltem meg, hogy év közben hétköznap csak 1-2 naponta mentek a lovak, hétvégén 2-3 órát, nyáron viszont ha tábor volt (és évi 5-6 tábor biztos volt) akkor minden nap 4-5 órákat mentek (osztály és futószár).

Nemrég vett tőlem nyerget egy másik lovardás nő és ő mondta, hogy náluk nyáron és hétvégén a lovak 5-6-7 órákat mennek, főleg terepen, nagyon sok a lovas.


Akkor most csak én találkozom ilyenekkel, de máshol sokkal kevesebbet mennek, vagy ez a nomális?


2015. ápr. 18. 13:59
 1/3 anonim ***** válasza:

Azt kell nézni, mi a jó a lónak. Ha erre tisztességgel fel van készítve, és nem tesznek benne kárt, akkor nem gond, ha sokat megy. Azt viszont látni kell, hogy mondjuk nem mindegy, milyen szinten megy ennyit a ló, van-e közte pihenő, mennyit kap enni, inni, stb.

Mert ha tényleg kemény, húzós edzése van, akkor fejben és fizikailag is lefárad 2-3 óra alatt annyira, hogy utána úgymond "használhatatlan", és nem a pejoratív értelemben - hanem úgy értve, hogy onnantól már csak visszaélés folyik a lóval, semmi több.

Az, hogy kezdővel lép-üget, az nem egy megterhelő dolog neki azért, pláne, ha az a kezdő azért már nem pattog rajta össze-vissza. Ugyanígy a terep is sokszor inkább a regenerálódást jelenti.

2015. ápr. 18. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Nálunk szezonban átlag napi 4 órát mennek a lovak - délelőtt is 2 óra, délután is 2 óra, de előfordul, hogy ha nagyon sok a lovasunk, hogy ez fölmegy napi 3-3 órára (össz:6). Annál többet soha. Két lovaglás között minimum 2,5-3 óra pihenő van napközben, utána pedig ugye övék a késő délután és az este + vasárnap pihenőnap.


Terepen dolgoznak, vagy oktatólóként futószáron, ritkán osztályban. Összességében nem várunk el tőlük csillagászati dolgokat, így inkább csak fizikailag vannak "leterhelve". A dolguk abból áll, hogy békésen és biztonsággal vigyék a lovasaikat A-ból B-be, hegyen-völgyön, patakon-erdőn át. Mivel évek óta csinálják, és év közben is mozgatjuk őket (ha nincs lovas, hát akkor a személyzet, hogy visszanyerjék a kondijukat), ezért nem mondhatnám, hogy hű de megviselné őket. Persze, szezon végére láthatóan fáradtabbak mint a kezdetén, de utána hamar összekapják magukat a lightos szezonvégi hetekben. (A fáradtságot sem lestrapált, lefogyott, dögrováson lévő lovak képében kell elképzelni, csak esetleg kicsit hajtósabbak lesznek, és végképp nem kell tartani a terepen esetleges jókedvből fakadó viháncolástól - bár az ugribugri amúgy se jellemző rájuk, tudják a dolgukat.)


Az milyen hely, ahol 2 órát megy egy nap a ló? Mert ha pl sportistálló, ahol kemény edzésen megy keresztül abban a 2 órában a ló - legyen az díjlovaglás, military, díjugratás vagy távlovaglás -, akkor bizony a 2 óra fel tud érni a mi 4-6 óránkkal. Nem mindegy, mire használják ugyanis a lovat, ahogy azt felettem is megírták.

2015. ápr. 18. 17:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

Ahova jártam, ott úgy volt, hogy egy lovas kb 1-1,5 órát lovagolt, aztán a lónak 2 óra pihenés volt előírva. Hétvégén is.

Ugye a felállás ősztől tavaszig az, hogy a lovak hétköznap alig mennek, inkább hétvégén vannak leterhelve, mert akkor ér rá mindenki. Persze ahol van fedeles ott hétköznap is járnak, de főként délután. Viszont a nyári időszak számít nagyüzemnek, akkor nem ritka a napi átlag 6-8 óra a táborozók, meg a napi vendégek miatt.


Ismertem olyan lovardát, ahol volt 6-7 ló, mint törzsgárda, és tavasszal vettek melléjük még 6-7 lovat, aztán szarrá lettek hajtva a nyáron, ősszel meg eladták őket, a javát vágóba, kivéve azt a 6-7 lovat, amiket évekig megtartottak.

2015. ápr. 19. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!