Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Hogyan kell helyesen ülni...

Hogyan kell helyesen ülni könnyített ülésben?

Figyelt kérdés

Nem rég kezdtem el újra lovagolni 9 év után ( most vagyok 21), de az előző helyen csak tereptúrára mentünk, és nem tanítottak meg a könnyített és a tanügetésre, és most, hogy lovardában újra elkezdtem lovagolni, ezekkel gondban vagyok. Könnyített ülésnél teljesen fel kell állni a nyeregből, vagy azért 'ülhetek' rajta, csak ne üljek le teljesen a fenekemre?


Elég nehezen tudom megtalálni az egyensúlyomat úgy, hogy közben felemelem magam a nyeregből. A térdünknek rugózni kell a ló mozgásával együtt, vagy hogyan lehet ezt az ülést stabilan megvalósítani?

Egyébként ma próbáltam először ezt az ülést ( második alkalommal vagyok lovaglóórán ezen a helyen)


A tanügetésről már olvastam tanácsokat, azt jövő hétvégén majd megpróbálom bevetni ( hátradőlni a nyeregben, hogy ne huppogjak stb.)


De erről az ülésről nem sokmindent találtam a neten.



2015. aug. 29. 14:31
 1/10 A kérdező kommentje:
Ja és még annyi, hogy a ló elindításánál elég a csizmával adott nyomás, vagy jobb a 'rúgás'?
2015. aug. 29. 14:34
 2/10 anonim ***** válasza:
79%

Ló elindításánál csizma+derekaddal meglököd mintha kiakarnád lökni magad alól a lovat. Ezeket megelőzi egy félfelvétel de abba már bele sem merek menni. Ez a baj, mindenki idióta helyekre jár,leírtak alapján nem kellett volna terepre kivinni téged na zárójel bezárva..


Könnyített ülés (2 pontos ülés) . Lényege h a térdeddel szorítsd a térdtámaszt, vádliddal meg a lovat ,kissé rugózó térdekkel de a feneked nem érintheti a nyerget. kezed a mar felett felállított öklökkel ,tipikus hiba mikor nincs a lovasnak egyensúlya és a kezével kapaszkodik a ló szájába úgy tartja meg magát . Ez ne történjen meg figyelj oda,lényeg a térded szorítson meg a lábszáraddal öleld körbe a ló oldalát. Egyébként 2. offként tanügetésnek nem az a titka h hátradőlj. egyenesen kell ülni,váll,sarok egyvonalban legyen. Lényeg a laza derék és az egyenes váll,kissé hátravéve de ez nem egyenlő a hátradőléssel ,mindig egyenesen kell üljél. Huppogás meg akkor van ha merev a derekad.

2015. aug. 29. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
A lovat soha nem rúgjuk! Derékkal és a csizmák zárásával indítjuk, a nyeregben ülve! Amennyiben nem reagál kellőképpen a csizmanyomásra, díjlovagló pálcával a csizma mögött lehet segíteni, míg nem veszi tudomásul a csizmát, de semmiképpen nem rúgjuk. A könnyű ügetést is tanügetésből indítjuk, sőt a vágtát is! Ne haragudj, de miért kell a neten kutakodni, amikor lovardába jársz?! Eddig nem tudtál tanügetni sem és terepre jártál? Egyáltalán, hogy indítottad el a lovat,hogy váltottál jármódot? Vagy ment a lovad a többi után? A lovarda nem csak azért van, hogy lovat tegyenek alád, hanem azért is, hogy tanítsanak lovagolni, és az esetleges hiányos ismereteidet pótolják! Márpedig az általad leírtak alapján van mit pótolni! Ezt a kérdést a jelenlegi lovardádban az oktatónak kellene feltenni, ő talán segíteni is tudna, ő az aki látja, hogy mit csinálsz rosszul. Sajnos a kérdésed alapján úgy érzem, te is a netről akarsz megtanulni lovagolni! A kérdéseid annyira naivak, mint azé, aki még csak látott, de soha nem ült lovon. Valamit már hallottál, de halvány gőzöd sincs arról, hogy az mit jelent. Ha valóban jársz lovardába fordulj bizalommal az oktatóhoz, hatásosabb, mint a neten való böngészés. "Egyébként ma próbáltam először ezt az ülést ..." ezt sem igazán értem, mit jelent az, hogy próbáltad? Ebben a lovardában nem az oktató mondja, hogy mit, és azt hogy kellene csinálni? Nem ő korrigálja lovasok hibáit? Ha valóban az van, hogy te próbálkozol és az oktató nem segít, akkor inkább ma, mint holnap hagyd ott ezt a lovardát! Vagy kamu a kérdésed és így akarsz megtanulni lovagolni? Ha ez a szándékod máris elfelejtheted! Azt viszont nyugodt lelkiismerettel állítom, hogy nálam futószáron lovagolnál még egy jó ideig. Legalább addig, amíg a járómódokat, és az ülésfajtákat nem ismered, és önállóan nem tudod alkalmazni! Nem tudsz tanügetni, akkor a vágtát hogy indítottad, cuppogással vagy egy jó hosszú pálcával?Mellesleg a "tereptúráidból" egy szót sem hiszek el! Még egy apró észrevétel, terepre jártál és gond van az egyensúllyal?! Egyébként kissé kevered a fogalmakat! Könnyű ügetés és tanügetés van. Ügetésnél van a könnyű, a könnyített és az idomító ülés. Vannak ügetés és vannak ülésfajták. Tanügetés, vagy munkaügetés, fenék a nyeregben folyamatosan, felsőtest függőleges esetleg kissé hátra, a ló minden lépése kiülve. Könnyített ülés, a fenék csak érinti a nyerget, a felsőtest enyhén előredöntve. Könnyű ülés, a fenék nem érinti a nyerget, kengyelen keresztül a comb és a lábszár tartja a súlyodat, felsőtest kissé előre döntve. Nagyjából a teljesség igénye nélkül ennyi. A bővebb leíráshoz a rendelkezésre álló hely sokszorosa is kevés lenne, és értelme nem sok lenne. El lehet gondolkodni azon, hogy mit jelent a "kissé", 15 fok, 30 fok, ebben csak az oktató tud segíteni, aki látja a ténykedésedet. Nem az egyensúllyal van gond, sokkal inkább mással! Sok szerencsét kívánok, az hiszem elkel!
2015. aug. 30. 06:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:

Lehet hogy tényleg rossz lovardát választottam, 12 éves koromban ültem utoljára lovon, most 21 vagyok, tehát nem sok mindenre emlékszek, ezért nem engem kell hibáztatni, és leoltani. Tény, hogy valószínüleg nem voltam kész a terepre, mikor anno 8 évesen kivittek, de ezt hogyan tudja eldönteni egy 8 éves kisgyerek? ( Ott nem professzionális oktatás volt megjegyzem, csak egy tanyasi kis ház, ahol tartottak lovakat, és gondolom én pénzt akartak szerezni könnyen..)

A mostani oktatóm tényleg nem magyarázott el semmit, első óra után levett futószárról, mikor látta hogy nem tudtam tanügetni, aztán egy másik lovassal, aki már 1 éve lovagol, együtt tanított, és kb csak megpróbáltam utánozni amit ő csinált. Nem mondta hogy inditsam el a lovat, meg hogy irányítsam, csak annyit h ' menj lépésben, ügetésben, fél lovarda" stb. A lovam láthatóan az enyhe csizmanyomásból nem értette meg mit szeretnék,( a régi helyen egyébként úgy mutatták hogy meg kell rúgni a ló oldalát..) ezért nem indult úgy ahogy akartam. Az oktató azt mondta a ló lusta és adott egy pálcát..

Amúgy igen, régebben ahol terepen voltunk pálcával váltottunk jármódot, szomorú de ez van sajnos, ahogy így visszaemlékszek.

Akartam az oktatóval beszélni róla, hogy mi a helyzet, de szóhoz sem jutottam, ahogy láttam igyekezett minnél hamarabb lerázni minket, mert ő van ott a lovardában egyedül gondozó, és sok a dolga...ezért nem akartam feleslegesen zavarni sem.


Jövő héten már a vágtát akarja hogy gyakoroljam, de nem hiszem hogy ezt kéne. Gondolkoztam hogy kérek még tőle egy futószáras órát, hogy megtanuljam rendesen az ügetéseket. Benne lehet a pakliban, hogy a futószár nélküli oktatás sokkal drágább, és jól jön a pénz.. nem tudom.


De erősen gondolkozok hogy váltok lovardát, csak nem tudom mi szerint választhatnék, hogy ne essek megint ebbe a hibába.

2015. aug. 30. 11:03
 5/10 anonim ***** válasza:

A kérdésre a válasz: válts lovardát, mert itt a pénzt csak az ablakon dobálod kifelé. Egy-két lovaglás árából pedig vegyél valami alap lovas könyvet pl. a Lovasakadémia kínálatából, ami megad egy alap elméleti hátteret és addig olvasgatod, amíg meg nem érted, illetve az oktatódnak is könnyebben fel tudod majd úgy tenni a kérdéseidet, hogy az alap fogalmakkal elméletben tisztában vagy.


A normálisabb helyeken amíg nem ülsz biztosan mindhárom jármodban kiülve, könnyítve, kétpontosan, indítod el, veszed fel a lovat nem vesznek le futószárról. Álom, édes álom, hogy ilyet találj, de ahol nem tanítanak, csak lovat adnak alád, ott hiába fizetsz esetleg kevesebbet, jársz többet, kevesebbet fogsz tudni, mintha kétszer olyan drága/messzebb lévő helyre járnál ritkábban, de minőségi oktatást biztosítanak.

2015. aug. 30. 13:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:
4000 Ft-ot fizettem, azért gondoltam, hogyitt kapok is cserébe valamit, ráadásul nincs is olyan közel, mindenképp váltok már el intéztem. Köszönöm a válaszokat :)
2015. aug. 30. 13:19
 7/10 anonim ***** válasza:

Én azt javasolom, hogy olyan oktatóhoz menj, aki futószáron foglalkozik veled. Át kell venni az alapokat, kezdve az idomítóüléstől, a könnyített és a könnyű ülésig.

Idomítóülés pl a tanügetés, illetve mikor a vágtában nem könnyítesz ki. Ilyenkor gondolj arra, hogy össze vagy nőve a lóval a térdedtől a fenekedig és a derekad a lengéscsillapító, a felső tested egyenes marad (nyitottak a vállak) és finoma hátra is dőlhetsz. A lábszárad a ló oldalán nyugszik, segítségekre készen. Érdemes kengyel nélkül gyakorolni.


A könnyített ülést főként ügetésnél alkalmazzuk. Ilyenkor nem a kengyelből állsz fel, hanem a térdedből. Csak annyi súlyt szabad a kengyelbe rakni, amennyi ahhoz kell, hogy ne csússzon ki a talpad alól. Ilyenkor a felső tested enyhén előre dőlhet mikor felemelkedsz a nyeregből. A térded fix a lábszárad nyugodt és segítségekre készen áll.

Ezt is érdemes eleinte kengyel nélkül gyakorolni, hogy megtanuld nem a kengyelből kell felállni.


Könnyű ülésnél a térded a két fix pont a nyergen és bokából rugózunk, ennek feltétele, hogy a sarkad jól lenyomd. A felsőtest enyhénelőre dől, vállak nyitottak, viszont a csípő és a boka egy függőleges vonalra esik. Könnyű ülést gyakorolhatod lépésben, ügetésben és vágtában is.

2015. aug. 30. 14:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
4 ezret? :D az instant lehúzás, annyit a neves edzők kérnek max óránként de egy ilyen kóklernél ez közröhej. Lovardaválasztásnál mindig azt nézd h a többieket hogyan oktatják. Az ilyen bólogatós helyeket ahol csak dicsérnek , alapból felejtsd el ! Ott csak a pénzed kell.. Már van tapasztalatod a saját károdon , olyan helyre menj ,ahol visszaraknak egyből futószárra és az alapoktól kezdik .
2015. aug. 30. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

Ez nem oktató, ez egy senki.... Amúgy a futószáras órák drágábbak szoktak lenni, csak hát ott jobban oda kell figyelni, meg sokan nem szeretnek futószárazni.


Nézz körbe lovardaügyben és nem is kell egyből lovagolni, elég csak körülnézni, egy-egy órát megtekinteni.

Egy jó oktató először felmér, aztán amikor látja, hogy milyen szinten vagy, akkor onnan kezd el veled foglalkozni. Az én edzőm, ha kiad egy feladatot, és nem jól csinálod, akkor megkérdezi, hogy nem érted a feladatot vagy te vagy-e a béna. Ha nem érted akkor elmagyarázza, ha te vagy a béna, akkor addig basztat míg meg nem csinálod.


4000 Ft pedig rablás egy olyan óráért, ahol nem tanítanak semmit.

2015. aug. 31. 09:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Azonnal válts lovardát és oktatót!!!!!!
2015. szept. 1. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!