Kezdőoldal » Állatok » Lovak » A csikó betörése nehéz dolog?

A csikó betörése nehéz dolog?

Figyelt kérdés

Olvastam már pár helyen, hogy semmi szakképzettség, vagy semmilyen szakképzett belovagló nélkül is ugyanolyan nagyszerű lovat faraghatunk a nyers csikónkból, mintha ők csinálták volna. Egyes emberek 1 éves koránál már fel is ülnek a csikóra.

Na most, akkor ez hogyan van? Én is be tudnám törni a csikót? Az információkat innen olvastam: [link]

17/L


2015. okt. 17. 13:37
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

Nem olvastam végig, viszont ha egy szövegszerkesztést valaki így összecsap, attól nem biztos, hogy hasznos információkhoz juthatsz. Én a magam részéről, ha egy ilyen szöveget írnék, legalább a ló nevét nagy kezdőbetűvel írnám le...

Valamennyi tudás azonban mindenképp szükséges, ahogy a biztos bizalom ló és lovasa(oktatója/nevelője/tulajdonosa???) között.

2015. okt. 17. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
95%

Az első öt sort olvastam el és máris legszívesebben pfánbsznám azt a szerencsétlen agyhalott lelki nyomorultat, aki ezt le merte írni.


A csikó leghamarabb közel hároméves korában válik fizikailag és mentálisan alkalmassá arra, hogy lovagolják. Hozzátenném, hogy fizikai fejlődése 6 éves kora körül fejeződik be...


Betörni egy szerencsétlen kiscsikót nem nagy kunszt. Tönkretenni egy állatot nagyon könnyű. Belovagolni, képezni, méghozzá úgy, hogy fizikailag és mentálisan is a korának megfelelő feladatokat kapja és szeresse a munkát, nehéz.


Az igaz, hogy papír nem kell hozzá, mert nem a papír lovagol. Tudás viszont kell hozzá, nem kevés.

2015. okt. 17. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
100%

Könyörögve kérlek ne olvass ilyen oldalakat, mert itt akkora emeletes baromságok vannak írva, hogy fájdalom.


Egy ló belovaglása egy türelemjáték, tapasztalatot és szakértelmet kíván. Nagyon könnyű elrontani, kijavítani meg nagyon hosszú idő és nehezebb is, mint normálisan megtanítani neki a dolgokat.


Nem mondom, hogy papírfüggő a dolog, de mindenképp szaktudás kell hozzá. Pl kiscsikót vezetgetni már lehet pár napos korától is, illetve a lábát is fel lehet venni, jó ha hamar megszokja, mert félévesen már akkora erő van benne, hogy simán kárt tehet az emberben.

Ezek szerintem alap dolgok elejétől kezdve lehet csinálni napi szinten, illetve a pucolást is, a kikötést 1-2 hónapos kortól szokhatja. Sőt nyáron már vízzel is ismerkedhet.


Aztán 2,5 éves kora körül el lehet kezdeni futószárazni, ha már szépen megy körön és már tudja mi a feladat, el lehet kezdeni az izomzat erősítését.

Amelyik lónak nem elég erős a hátizma, az a büdös életben nem fogja feladni lovas alatt a hátát és felvágott fejjel, beejtett háttal közlekedik, mert nem tudja vinni a lovas súlyát. Ezért is nem tanácsos 3 de inkább 3,5 éves kora előtt a lóra ülni, mert egyszerűen nincs készen rá az izomzata.

Képzésben ez kb olyan, mint ha az óvodás gyereknek, aki épp el tud számolni 10-ig egy másodfokú egyenletet adnál feladatnak.

Szóval a belovaglás, az idomítás nem egy 2 hetes mutatvány, hanem hosszú évek munkája van benne. Ráadásul az, hogy a lovas felült és 3 jármódban megy alatta a ló a jéghegy csúcsa, innen még komoly idomító feladatok várnak a lóra, hogy megfelelően átengedő és képzett legyen, ehhez pedig nem elég az alaplovastudás, hanem szintén évek tapasztalatára van szükség. Egy ló akkor van jól belovagolva, ha egy díjlovas L szintű programot be lehet rajta mutatni.

2015. okt. 17. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:

Hát egy ritka nagy idióta lehet az aki ezt írta.

Rákerestem facebookon és tényleg(!!) képes volt egy egy éves csikót ezzel kínozni (mert igen, ez felér egy állatkínzással!!):

[link]

Nem hiszem el hogy miért tart lovat az aki egy fikarcnyit se ért hozzá-.-

Kérdező, sajnos nagyon sok ilyen blog van több/kevesebb értékelhető tartalommal. Ha érdekelnek ezek a témák inkább egy szakkönyvet olvass vagy igazoltan megbízható forrásból tájékozódj, ne az ilyen hülye csitrik blogjaiból.

2015. okt. 17. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
Megnéztem a kiscsaj face-ét... hát azt a mocskos k**** élet... Nem elég, hogy az éves csikóját lovagolja, de még másokat is ráültet, sőt még kisgyereket is! Felelőtlenség csúcsa. Megérdemelné, hogy lecsessze az a csikó, de istenigazán. Faluszéli parasztlány, még egy lovaglókantárja sincs, de azért idomítópálcával parádézik... Legszívesebben letépném arról a szerencsétlen csikóról, aztán addig rúgnám, míg mozog. Pfú, de felhúzom magam az ilyeneken...
2015. okt. 17. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
Minden idióta kókler írhat ilyen baromságokat,akár kovács pistike is előadhatja az óvodából h ő mekkora belovagló,aztán elindul a szarlavina. Egyértelmű h szakember kell,nem lóhajkurászó.
2015. okt. 17. 18:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:

Azt hiszem a többiek mindent elmondtak már.


Ne, könyörgöm, NE olvass ilyen olcsó, össze-vissza honlapokat/blogokat, mert a 95% ilyen, mint ez, hogy egy buta ember áll mögötte aki szerintem egész életében nemhogy egy könyvet, de még csak egy oldalt sem olvasott ezekről a dolgokról, de fújja a saját hülyeségét, xarból várat építeni...


Jah, és nem csak hülye, de végtelenül bunkó paraszt is...


"a lovardai emberkék, és azok akik nagyon nagyon bele vannak már őrülve a szabályokba"


Tipikus "ki ha én nem" p_csa.


Szóval ha ez komolyan érdekel, akkor inkább menj el egy könyvtárba vagy rendelj a netről szakkönyvet, amit olyan emberek írtak akik valószínűleg nem olyan 20 évesek akiknek még egy épkézláb kantárjuk sincs, és abból tanulj.

2015. okt. 17. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

A lovakat nem betörjük, janem belovagoljuk.

Nagyon leegyszerűsítve:

-2 éves koráig vezetgetés, kézreszoktatás.

- 2től 3 évesig futószárazás (esetleg kantározás)

- 3tól 4 éves koráig nyergelés, kantározás, szerszámmal futózás.

- 4 éves kortól (ekkora erősödik meg a gerince és lesz kondija) felülêses belovaglas. DE CSAK OLYANNAK, AKI TUDJA MIT IS CSINÁL ÉS NEM TE!!!


Ég óvjon minden lovat az ilyen gondolkodású emberemktől.

2015. okt. 18. 09:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

Van ennek szakirodamla, ha érdekel olvashatsz a témában, pl a Lovasakadémia sorozatot nagyon ajánlom. Ennek az első része pont a lókiképzéssel foglalkozik.

Viszont attól, hogy könyveket olvas az ember, még nem fog tudni belovagolni egy lovat, és akkor itt jön a képbe a gyakorlati tapasztalat, mikor egy tapasztalt belovagló segítségével foglalkozik az ember az első pár lovával.

Megfelelő lovastudás alatt nem éri meg belevágni, mert minden csikó más és más, és bizony néha a rutinos belovaglók is megszenvednek 1-1 lóval.

2015. okt. 18. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
gyakorlat viszont nincs elmélet nélkül, ahhoz, hogy gyakorlatban tegyen valamit, tudnia kell, hogy mit, miért és hogyan. "Csak" ez az, ami hiányzik ebből a szerencsétlenből... Akit pedig érdekel a téma, az könyörgöm, ne 13 éves kis nyomoroncok agymenéseit olvasgassa... (hozzátenném, vannak olyan 13 évesek, akik képesek edző alatt belovagolni egy lovat, de jellemzően nem a magyar " lovaskultúra" termékei és minden bizonnyal "bele vannak őrülve a szabályokba", amiket olyan lovasoktól tanultak, akik már letettek ezt-azt az asztalra.)
2015. okt. 18. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!