Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Zab vagy lucerna?

Zab vagy lucerna?

Figyelt kérdés
2015. okt. 26. 20:01
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
Zab szemes a lucerna meg szálas a kettő nem zárja ki egymást. De a lucernától van amelyiknek szűrődik a lába. Vagy egyáltalán mit akarsz kérdezni?
2015. okt. 26. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
2
2015. okt. 26. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:

Első, ezt nagyon-nagyon rosszul mondtad. Ugyan a lucerna szálas takarmány, de semmiképpen sem adható úgy a lónak, ahogyan a tömegtakarmány, ala a széna. A lucernának ugyanis nagyon magas fehérjetartalma és könnyen lebontható szénhidrát tartama van, ami elég koncentrálttá teszi a takarmányt ahhoz, hogy NE kelljen szemes takarmányt adni mellette. SŐT, nem is szabad! Mert ha a lucernát keverjük a szemessel, na _akkor_ fog a ló lábára húzódni a dolog, és ez gyakran olyan patabetegségeket fog eredményezni, ami egy életre megpecsételi a lovunk sorsát.


Ha lucernát adsz a lónak, mellette csak szénát szabad pluszban etetni. Ennek kedvező hatása leginkább a ló fogain fog látszani, és a nagy rosttartalom miatt emésztési bántalmak is kevéssé fogják gyötörni. A hátránya viszont épp a magas rosttartalomban (is) keresendő, mivel hamarabb jóllakik vele az állat, és megeshet, hogy nem tud így annyi tápanyagot bevinni, amennyire szüksége van. Ez már az adott egyed takarmányértékesítő képességétől is függ. Előfordulhat, hogy egy bizonyos megterhelés mellett a lucerna nem fogja fedezni a ló szükségletét, és így szép lassan lefogy az állat. Egy hobbilónak pl nyugodtan adható, de egy versenylovat soha nem fog kielégíteni.


A zabtól sokkal több energiája lesz a lónak, és bár nagyon sok takarmánykeverék és alternatíva létezik a szemesek összeállításában, én is hiszem azt a megállapítást, mi szerint a zab a ló igazi és legjobb eledele. Tény viszont, hogy a nagy mozgásigényű fajtáknak csak akkor érdemes tisztán zabot adni, ha mellette eleget mozoghatnak, különben nem tudnak mit kezdeni a többlet energiával, amit a takarmány juttat nekik, és nehezen kezelhetővé válnak.

2015. okt. 26. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:

"Ha lucernát adsz a lónak, mellette csak szénát szabad pluszban etetni"

Ez nem tudom, honnan vett információ...

A lucerna a széna kiegészítéseképp etethető lehetőleg kis mennyiségben, mellé nyugodtan lehet abrakot is adni, pl zabot, a kettőnek az égvilágon köze nincs egymáshoz. Millióan etetnek lucernát és abrakot mindenféle probléma nélkül, pl én is, úgy, hogy a lovam patája eleve érzékeny és ezen a világon semmit nem változtatott az, hogy lucernát is kap. Van olyan ismerősöm, aki elég merészen etet, de évek óta problémamentesen elvannak a lovai zömében lucernaszénán és kukoricán! Bírják. Ezt ki kell tapasztalni, mert ha éppen olyan lova van az embernek, hogy ránéz a lucernára vagy a kukoricára és már sánta, akkor nem szerencsés adni neki, illetve megfontolni, hogy tulajdonképpen mit miért etetünk.


A kérdést egyébként nem értem. A lucernát a gyepszéna kiegészítéseként lehet adni (vagy áztatott pellet formájában az abrak mellé), az abrak pedig kondíció és munkafüggő. Napi 10 kiló széna minden lónak jár, ennek egy részét lehet kiváltani, de inkább emellé adni a fent említett két takarmányt.

2015. okt. 26. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
Ahol én dolgozom, ott ez a tapasztalat. Próbálkoztunk vele, hogy a lucernaszéna mellé abrakot etetünk, de sehogy se volt jó a dolog. Amikor elég csúnyán ráment az egyik lovunk, úgy döntöttünk, a jövőben kettéválasztjuk: vagy lucernaszéna, vagy abrak. Külön-külön mindkettő nagyon szépen bevált, az egyszerre etetés azonban nálunk mindig katasztrofális volt.
2015. okt. 26. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:
Csak azért kérdeztem, mert az ismerősöm mindig lucernával eteti a lovait, és panaszkodik, hogy drága... Zabbal nem is etet, és az olcsóbb lenne. Azt vettem ki ebből, mármint hogy drága a lucerna, hogy valami isteni étek, egészséges, meg ilyenek. De nem. Köszönöm a hasznos infókat!!! :)
2015. okt. 26. 21:14
 7/11 anonim ***** válasza:
Oké, de milyen abrakot? Kukoricát? Mert az elhiszem, hogy sok volt a lovaknak. A zabtól, árpától viszont soha nem fordul elő, hogy problémát okozna (az adag fokozatos emelése után természetesen), pedig nem kevés ló nem kicsi mennyiséget eszik, lásd telivérek, versenyző lovak, csikók, stb.
2015. okt. 27. 06:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 tollbogre válasza:
mindkettőt.
2015. okt. 29. 17:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

De én úgy tudom, hogy a telivérek, versenyző lovak, és pláne a csikók, nem kapnak lucernaszénát. Egyébként zab és árpa keveréket kaptak a lucerna mellé, és nagyon csinos savós patairha gyulladás lett az eredménye. Pedig mozgatva voltak rendesen. Mi azóta nem kísérletezünk vele, és ha nem kevertük, akkor nem is lett belőle baj.


Egyébként az elmélete szerint úgy tudom, akkor lesz belőle baj, ha a lucerna mellett olyan takarmányt kap a ló, ami tele van könnyen lebontható széndhidrátokkal (a keményítő pedig, amivel tele van az összes szemes, az). Hogy egész pontosan mi játszódik le ilyenkor az emésztésében, arra már nem emlékszem sajna, rég volt az a takarmányozástan vizsga :/

2015. okt. 29. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

No igen, de míg abrakolni kell (már ha kell - de akkor kell), lucernát etetni meg nem "kell".


Én telivéres vagyok, amcsi fórumokon olvasom rengetegszer, hogy lucernapelletet, vagy ilyen kis kockákat (sztem Mo-on nem kapni) adnak kb minden lónak, főleg azoknak, amelyek nehezen tartják a súlyukat és mellette természetesen kapnak tápot, müzlit - vagyis abrakot - mindegyik, nem keveset. Soha egyszer fel nem merült az, hogy jajj, nehogy a lábára menjen. Bennünk magyarokban ez nagyon bennünk van, hogy jaj, mi lesz, ha ránéz a lucernára a lovam... nyilván lófüggő, ahogy írtam.

A versenyző telivéreknél a súlygyarapodás izom formájában kívánatos, így tömegtakarmányból viszonylag keveset kapnak, de az én telivérem pl. napi 6 fángli árpát/zabot megeszik, mellé három maréknyi lucernapelletet áztatva és kutya baja, pedig érzékeny a talpa. Korábban volt egy kis topogás, de az más miatt lehetett, mert már vagy egy hónapja probléma nélkül etetek így.

2015. okt. 29. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!