Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Szükséges csikónak táp?

Szükséges csikónak táp?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

Immár egy 11 hónapos lipicai mén csikó tulajdonosa vagyok. A ló 3 hónapja került hozzám. Szépen fejlődik és egészséges. Naponta 2x van abrakolva és széna folyamatosan van előtte. Az abrakot darálva, vízzel hígítva kapja, amiben van árpa, kukorica,zab és kevés búza.Keverek hozzá egy kis korpát az emésztés miatt, mindig kap répát 4-5 szállal és 1 evőkanál multivitamint. Néha persze alma és egyéb finomság is belepottyan az edényébe.Természetesen friss víz mindig van előtte, zárt száraz fekhelye van és egy profi kovács foglalkozik a körmölésével.

Ilyen abrakolás mellett szükségeltetik még csikótáp vagy bármi egyéb?

Nem szeretném elrontani, szóval kérem a tanácsaitokat.

Köszönöm előre is!



2016. márc. 9. 14:13
 1/7 anonim ***** válasza:

Nem feltétlenül, főleg, hogy vitamint is kap. Ha megnézed a tápok összetevőit, egy egyszerűbb verziót már ki is kevertél a csikódnak, hozzáteszem, sokkal olcsóbban.

A búzát viszont kihagynám belőle.

2016. márc. 9. 16:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Búzát én se adnék, helyette takarmány napraforgómagot adj neki egy keveset, jót tesz az ízületeknek, vagy még a lenmag is jó (én előtte leforrázom) időszakos jelleggel.

Amúgy jó ez elég neki. Amint lehet majd szép lassan kezdj adni neki zöld takarmányt, de csak szépen fokozatosan.

2016. márc. 9. 17:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
63%

A búza veszélyes a ló számára, mert megdagad a gyomorban, így könnyedén bélelzáródást, vgy bélsálpangást okozgat. Ellés után szokták a kancáknak adni, szoktatás után sem ehetnek bő fél-egy maréknál többet, de fokozza a tejtermelést.

Ne etesd vele.


A lenmag, amit lentebb ajánlottak, síkosítja a beleket, ezzel megelőzi a bélsálpngás miatti kólikát, így ha a lovat valami miatt állítani kell, vagy kólika után van, akkor eesd bátran. 1-2 percig főzd, aztán kicsit hagyd állni, takony-szerű trutymót fog engedni. Nagyon fontos, hogy így etesd, mert csak ebben az esetben fejt ki jótékony hatást, amúgy ki is dobhatod, semmit sem ér.


Amit esetleg megtehetsz még, de ez a ráérésedtől is függ, hogy nyugodtan adhatod neki ugyanazt az abrakmennyiséget, mint most, akár háromszorra elosztva is, úgy kicsit jobban eloszlik, így jobban hasznosul. Valamint, mivel azt nem írtad, tegyél ki neki nyalósót, majd ő eldönti aztán úgyis, hogy épp kell-e neki, vagy sem. Arra vigyázz, hogy ne az etetőjébe tedd, mert bele fog olvadni a vizes abrak miatt, és ott fogja hagyni az abrakot is...

2016. márc. 10. 00:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! Akkor a búzával leállok teljesen. Igen a nyalósót kihagytam a felsorolásból, természetesen van neki kifüggesztve az egyik oszlopra ilyen só+ásványi anyagos. Lenmagot kipróbálom, szotyival már korábban is kacsintgattam, de akkor kis mértékben azt is beleveszem a takarmányba. Köszönöm szépen a válaszokat.
2016. márc. 10. 08:29
 5/7 anonim ***** válasza:

Még annyit fűznék hozzá, mert az előző kettő válaszból nem derül ki egyértelműen és hátha nem tudod: a lenmagot kizárólag forrázva szabad etetni, tehát ez nem választás, szokás, hasznosulás kérdése, egyébként mérgeztést okoz.

Olaj formában is kapható, ami koncentráltabb, de nem olcsó.

2016. márc. 10. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Attól függ, mire szeretnéd a jövőben használni. Ha komoly versenyzési céljaid vannak, akkor szerintem érdemes neki valami tápot adni, ha másért nem csak a szokás miatt, kicsit elkezdeni hízlalni :)
2016. máj. 10. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 EAdri93 ***** válasza:
Vitaminokat mindenképp. Megabase junior, chevinal plus, biotin, stb equimins vitaminok, fitocavalló. Amit adhatsz neki és ajánlatos (3 csikó nőtt fel a kezem alatt, 2 itt született nálam) ad libitum réti fűszéna (lucernaszénával vigyázz!) sok mozgás, kalcium (abrakba) futor v zeolit, bármelyik tak.boltban kapható, magnézium (kapható patikában is) lótápok, zab & árpa csak roppantva és áztatva főleg az árpa, rozs (roppantva áztatva), kukorica, korpa (korpát én az áztatott zab árpa kombóhoz adom, ivősra keverem vízzel) gyökér-gumós-és lédús takarmányok: görögdinnye, alma, burgonya, édes burgonya, csicsóka, körte, fokhagyma, tök de csak kimagozva, cukorrépa csakis felszeletelve etetés előtt beáztatni, céklarépa, sárgarépa, marharépa v más néven takarmány répa, körte, banán (héj nélkül) .abrakba tojás . Búzát ne adj neki mert attól el is pusztulhat , vitaminos nyalósó se hátrány. 7 éves korukig növésben vannak, adj meg neki mindent, hogy egy egészséges felnőtt lovad lehessen
2017. nov. 15. 22:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!