Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Csődör csikót muszáj egyedül...

Csődör csikót muszáj egyedül tartani?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Nézzetek hülyének nyugodtan, de nem szeretném a csikóm totál egyedül tartani, de a kora miatt a kancáktól le kell választani. Három kanca van, és egy herélt. A herélttel lehet egy karámban? Mert van, aki közölte, hogy nem, mert le fogják ölni egymást, más szerint meg jóhogy, különben halálra unná magát a csikó. Eddig együtt voltak amúgy, de már le van választva a legelő két nagyobb karámnak, jövőhét elején szeretném őket külön választani.



2017. jan. 26. 18:40
1 2 3
 11/22 anonim ***** válasza:
0%

Milyen szinten?

Egy herélt sokkal ellenállóbb és nagyobb a teljesítőképessége is általában.

Ezt a szakirodalom írja.

Illetve látom is. Tudom hogy vannak nyugis csődik... de azt is hogy előbb utóbb ígyis úgyis és elkerülhetetlenül lesz majd olyan szitu hogy előjön a kiscsikócsinálási ösztöne :D

Alattam volt már "extranyugis" csődör aki soha nem rosszalkodott. És kezdő voltam akkor még de ráraktak mert tènyleg egy megbízható lusta nyugis ló képet mutatott.

Najó terepen mentünk két herélttel a csoportban. Semmi baj nem volt. Aztán egyszer... megindult a szerencsétlen. Azthittem megijedt. Tartottam de nem bírtam vele totál elment az esze. Nyerített is egyet kettőt innen tudtam hogy nem ijedtsèg az oka annak hogy örjöng.

Hát nem is.. tudod hol állt meg?

Egy sárló kancánál aki a lovasával szintén terepezett.

Ráugrott a Ráró(a csődör)... èn a hátán voltam. A kanca elogrott de a lovasát a a Ráró igyis megrugta ugyebár rájuk ugrott fedezni. A fejèt is megûtötte szerencse hogy volt kobakja. A hàtán lila folt. Nagyobb baj nem lett. De akar tragedia is tortenhetett volna.

Es meg rengeteget tudnek meselni hasonlokat...

Lehet akarmilyen barany csodor... LESZ olyan hogy elojonnek a szaporodasi osztonjei ennyit tudok mondani.

A hereltetes nm veszelyes. Tavasszal kell. Regen nagypenteken hereltek a csikokat. 2 eves koruk utan ;) nem veletlenul.

Ja es jo dokit kell szerezni annyi a titok.

Es setaltani egy hetig langyos betadinos vizzel mosni neki naponta ketszer.

Minden titkot elarulok itt a vegen ;)

Na te tudod hogy dontesz te dolgod en csak elmondtam a tapasztalataimat.

2017. jan. 29. 20:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/22 The Devil Herself ***** válasza:
80%

Kedves 11-es válaszoló!

Azért ne akarjuk már összehasonlítani a te kis kezdő, nulla tapasztalattal rendelkező lovacskázós énedet egy tapasztalt lovaséval! Az, hogy te akkor mennyire nem tudtad uralni a helyzetet, nem bizonyít semmi mást, csak azt, hogy felelőtlenség volt kb nulla lovastudással csődörre ültetni és úgy kivinni terepre.

Én nem tudom, hogy a kérdező mennyire tapasztalt, vagy mennyire nem, de az körülbelül lejön, hogy te 11-es, kb sehol nem tartasz lovastudásilag, különben nem közölnél ilyen blődségeket tényként beállítva, mint hogy " a csődörök kevésbé ellenállóbbak és kisebb teljesítőképességűek, mint a heréltek"... Ne haragudj, te ezt hol olvastad? Úgy kíváncsi lennék rá.

Mert szakirodalom ilyet biztos nem írt le, másrészről, ha lenne annyi tapasztalatod, körülbelül látnád, hogy versenyeken a csődörök és heréltek között mi különbség van. Egy megfelelően tartott csődör kondíciója a többszöröse lehet egy heréltének, mert a csődört hajtja a tesztoszteron, és felépítésében szintén szerepet kap, hogy nagyobb hormonlökete van, ergo izomzatilag sokkal stabilabb lehet, mint a herélt társai. Most nem a heréltek ellen kampányolok, de nézz már meg egy nemzetközi díjugrató versenyt, és figyeld már meg a csődörök teljesítményét egy kicsit... Nehezebben kezelhetőek, de sokkal könnyedebben veszik az akadályokat, mint bármelyik más társuk. Nyilván itt a képesség és genetika is beleszól a történetbe, de az ilyen kijelentés, hogy gyengébb a teljesítőkészsége egyszerűen nem áll meg semmilyen formában. Lehet, hogy te még nem láttál csődört normális körülmények között, jó lovas kezében, de ne általánosíts már a saját szegényes tapasztalataid alapján!

Majd a kérdező eldönti, hogy heréltet-e vagy sem, én amúgy sem ajánlanám 3 éves kora előtt, érdemes kivárni, különben olyan se-kanca se-csődör formája lesz, ami oké, hogy pusztán esztétikai dolog, de szerintem számít.

Ha pedig a kérdező számára túl nagy falat egy csődör, - mert való igaz, nem játék, erős, határozott kézbe való, és rengeteg tapasztalat kell hozzá -, akkor majd reméljük lesz annyi gógyija, hogy kiherélteti, mielőtt botrányt csinál.

Egyébként olvastam egyszer egy kutatást, amelyben azt vizsgálták, hogy viselkednek a csődörök, ha egy csapatban vannak. Mivel kanadában megfigyelték, hogy miután a musztáng ménesből a vezérmén elhajtja az éves csődör csikókat, a csikók nem szélednek szét, hanem egy csapatba verődve próbálnak boldogulni. Megfigyelték, hogy ekkor a csikók úgynevezett agglegény-üzemmódba kapcsolnak, és nagyjából a legelső hierarchia lerendezés után tökéletesen nyugodt állapotban élnek együtt tovább. Tehát nem esnek egymásnak, és nem öldöklik egymást, úgy viselkednek, mint a heréltek kb. Majd amikor elérik a 3-4 éves kort, kezdik felhajtani a sárló kancákat és kezdenek ólálkodni a sztenderd ménesek körül, ekkor valóban tesztoszteron túlfűtött, csődör üzemmódban.

Ezt lemodellezték egyszer istálló körülmények között, egyberakták a csődör csikókat, jó szeparáltan a kancaménesektől. A csődörök abszolút nyugodtan elvoltak egymással agglegény-üzemmódban 3 éves korukig, utána vigyázni kellett, hogy ne nagyon lássanak/érezzenek sárló kancát.

Ezért mondom, hogy 2 és fél - 3 éves koráig simán ellehet a herélttel, nem fogja bántani. Utána viszont figyelni kell, nem ajánlott kockáztatni, mert ha megérzi a sárló kancákat, és a herélt is dominánsabb jelleg, akkor a csődör csikód agyának egyetlen kattanása elég lesz ahhoz, hogy pitbullként rohanjon neki a heréltnek.

2017. jan. 30. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/22 A kérdező kommentje:

Az a szakirodalom engem is érdekelne, mert eddig minden tapasztalatom (személyes és közvetett) mást mutat, sehol olyat még nem láttam, hogy a csődör teljesítőképessége kisebb. Nyilván ehhez jól képzett ló kell, ja. Ha rá van hagyva, és arra megy az energia, hogy hogy tudna kirohanni alólad a kancákhoz, az tényleg a teljesítmény rovására megy.

De ettől függetlenül sem szeretném heréltetni, egyelőre semmiképpen. Majd ha szélsőségesen kezelhetetlen lesz, akkor megfontolom. De volt már több csődöröm, egyszer fedménem is egy rövid ideig (és ja, volt, amelyikhez fel kellett kötni a gatyát), mint mondtam - csak nem ennyire fiatalok, ennyire kicsi csak kanca volt nálam eddig, de azt értelemszerűen nem kellett elkülöníteni a többitől. Az összes kérdés annyi lett volna, hogy a gyerekkorát is muszáj-e egyedül töltenie, mert sajnálnám szegényt.

2017. jan. 30. 17:02
 14/22 anonim ***** válasza:
0%

A történet amit leírtam 11 éve volt pontosan !!!

Nem tudom te hol álltáll 11 éve lehet még apukád gatyályában voltál. Én akkor még kezdő voltam azóta már rég nem.

És majd kèrlek akkor jártasd ha tudod miről beszelsz...

kedves kerdezo. Majd jelezz vissza amikor foldhoz csapott a kis szelid csodorcsikod...

Majd a belovaglashoz is itt kersz tanacsokat?

2017. jan. 30. 19:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/22 anonim ***** válasza:

Es nem azt mondtam hogy egy csodor gyengebb lenne barmilyen szempontbol is mibt egy herelt. De az teny, es abbol is tisztan kovetkezik amit te leirtal, hogy egy herelt 100%-ban a munkajara tud figyelni. Mig egy csodor foleg harom eves kora utan pontosan ahogy irtad hormonalisan tulfutott allapotba kerul. Ez is lofuggo. De en eddig sok olyat lattam hogy kinlodni kellett a loval mert a kancakat leste.

Es pl egy versenyen elkerulhetetlen hogy kancak is legyenek. Ahol sok lo van ott sarlo kanca is akad. Es akkor a te piszipuszi csodorked is beindul ha hiszed ha nem.

Es ha egy jo eroben levo csodoe beindul nincs az az isten hogy te azt megfogjad. Ha profi vagy akkor se!! Ha ezt mondod akkor te eddig meg csak csontvaz zabmentes csodoroket lattal esetleg akinek megmozdulni se volt kedve.

Mint mondtam volt mar tapasztalatom beindult csodorrel. Es az tuti hogy olyankor lekakil magasrol akar fejre is allhatsz nm erdekli semmi csak hogy felcsinalhasson egy kancat.

Te azt nem fogod meg ;)

Ja es en is epp ezt mondtam. 2 eves koraig semmikepp se hereltetnem. De semmi ertelme harom eves koraig varni.

Holland tenyesztelepen is 2 evesen hereltek oket ahol dolgoztam.

2017. jan. 30. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/22 The Devil Herself ***** válasza:

11 évvel ezelőtt már versenyeztem, sorry.

Egyébiránt, a piszipuszi csődörjeim, amelyeket szintén volt alkalmam lovagolni versenyen, tökéletesen képesek viselkedni megfelelő előtréninggel, és határozott lovas alatt. Ha a lovas odafigyel, akkor a csődör is kezelhető, máskülönben magyarázd el, hogy egy Global Champions Touron hogyan képesek a versenyzők a csődörjeiket megfelelően bemelegíteni? Nem egy ember van a melegítő pályán akkor sem.

Az, hogy neked fáj, hogy a kérdezőnek csődöre van, az a te kis bajod, majd a kérdező lesz kompetens eldönteni, hogy heréltet-e vagy sem.

2017. jan. 30. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/22 anonim ***** válasza:
0%

Már miért fájna nekem hogy csődörje van?

Nem is ismerem ez röhej.

Nekem is volt már 2 csődörcsikóm és mindkettőt kiheréltettem 2 éves korukban.

Én csak azt mondom el amit láttam meg tapasztaltam csődikkel.

Egyik férfi ismerősömre nemrèg ráugrott a fríz csődör.

És egy kislányt is ismerek még hollandiából aki sajnos nem tudta hogy mi fán terem egy csődör.

Földhöz vágta keresesszékben kötött ki.

Nem kislányoknak való a csődör.. de mèg tapasztalt lovasnak se.

Azokon a külföldi versenyeken amiket rendre emlegetsz na ott tényleg a szakma krémje van. Tudjàk azok hogy mit etetnek itatnak azokkal a lovakkal ne felj.

2017. jan. 31. 08:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/22 A kérdező kommentje:

Aha. Szóval csődör senkinek se való, csak külföldi, nagydíjas versenyzőknek. A tenyésztők biztosan imádnának ezért a kijelentésért, szó se róla.

A koromra meg zseniális, hogy folyamatosan célozgatsz, annyira pazar, hogy ennyire jól tudod, hány éves vagyok, hogy kezdek aggódni, hogy tényleg valami természetfeletti parafenomén vagy.

2017. jan. 31. 22:30
 19/22 anonim ***** válasza:
0%

Egy szó mint száz... hiába beszélek ha mèg mindig nem jött le a lényeg...


CSŐDÖR ANNAK VALÓ AKI ÉRT HOZZÁ, ÉS NEM OLYANOKNAK AKI GYAKORIKÈRDÉSEKEN AKAR MEGTANULNI CSŐDÖRREL ELBÁNNI. röviden s tömören ennyi fiam.

2017. febr. 2. 16:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/22 A kérdező kommentje:

Majdnem leírtam sokadjára, hogy nem "elbánni vele" kértem véleményt, de tudod mit, legyen igazad. Öt éves vagyok, anyu tanított meg írni, mert délben mindig elhoz az oviból. Sose volt még lovam, meg nem is ültem lovon, de már nem bírták elviselni, hogy órákig üvöltöttem érte, hogy pónit akarok. Gondolták cuki lesz együtt felnőni vele. Igen, a belovaglásához is itt kérek majd tanácsot :$ tőled külön is, ne aggódj.

Heréltetni nem fogom, mert most én vagyok a király az oviban, és szerintem a suliban is fel tudok majd vágni vele.

És igen, én is sajnálok tőled mindent, majdnem annyira, amennyire csodállak felülmúlhatatlan képességeidért.


Peace.

2017. febr. 2. 18:27
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!