Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Mennyi ideig érdemes keretet...

Mennyi ideig érdemes keretet kérni egy lóról? Hogyan induljak el az átképzésében?

Figyelt kérdés

Elkezdtem díjlovagolni, de a lovam sajnos nem túl képzett hozzá, be van lovagolva, jól reagál a segítségekre, de nem díjló. Van edzőm de csak ritkán tudok hozzá menni.

Elsősorban a keretet kellene felvennie (kerek nyak, feladott hát és majd ha elérünk egyszer oda akkor farból dolgozás). Hogyan tudnám elérni, hogy száron legyen és szépen tartsa a fejét? Illetve először mennyi ideig érdemes kérni tőle ezt a keretet és milyen időközönként mennyi idővel növeljem (hogy aztán eljussunk addig hogy vegigdolgozzon egy órát)? Hogyan lehet fejleszteni, hogy pl farból vágtázzon és ne az elejére essen (eleve kicsit lassan vágtázik)? Miért lehet az, hogy az első beemelések borzalmasak alig akar és néhány után pedig már azonnal reagál?


Előre is köszi a válaszokat.



2017. nov. 28. 08:58
 1/10 anonim ***** válasza:
Először is írj a lovadról hogy milyen. Kora, fajtája stb.
2017. nov. 28. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%
Eloszor pont, hogy a hatulso labakat kell aktivalni, nem pedig az elejet babralni. Novelni kell az alalepest, primitiven fogalmazva ezzel fog egyensulyba kerulni (fiatal, kepzetlen lonal a toloero a nagyobb, a cel a hordozoero kifejlesztese, majd az iskolaegyensuly elerese a toloero minimalizalasaval). A kezedhez lovagold hozza, mindig hatulrol elorefele gondolkozz, ne pedig forditva! Ha a lo hatulja ugy dolgozik, ahogy kell, akkor majd feligazodik, magas tarkoval, puha szajjal es elore-felfele nyaktartassal fog menni.
2017. nov. 28. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%
Sehogy se kell tartania a fejét. Ha a hátulja jól mozog, magától fog a fej és a nyaktartás is igazodni, hiszen az egyensúlyi állapotot így fogja megtalálni. Ha elölről folyamat megtartod, vagy visszafele lovagolod, akkor a hátuljánál el fog akadni a lendülete, a nélkül pedig csak akad, hátul lötyög, elől meg kapar.
2017. nov. 28. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%

Keress egy díjlovas edzőt, ha csak 2 hetente vagy havonta tudtok együtt dolgozni, abból is sokat lehet tanulni. Barátnőm is most kezdte és elég érdekes dolgokat mondott. Pl erősen kellett tartania a szárat (nem összecsomagolni a lovat, csak megtartani), azt mondta majd leszakadt a keze a végére, és folymatosan hozzá kellett hajtani a hátulról. Amikor a ló elkezdett engedni és szépen előre és lelefelé dolgozni, akkor a keze is engedhetett. Illetve emelt rudakon cavalettiztek.

A kiképzési skála szerint kell haladni, mert így épülnek fel logikusan az elemek. Ha a lovad jármódjai tiszták, minden ütem egyenletes, és elengedetten dolgozik, jöhet a támaszkodás, ahol most elvileg jártok. Ha ez megvan, akkor jöhet a lendület kifejlesztése, hogy a lépések energikusak legyenek, majd egyenesre állítás és végül az összeszedettség, ahol a ló eleje tehermentesül, és ebből jön a feligazítottság is.

Az, hogy ez mennyi idő alatt valósul meg függ a tehetségetektől, a türelmedtől és kitartásodtól, és persze a pénztárcádtól is, mert minél többet foglalkozik veletek edző, annál jobban tudtok haladni. Sőt az edzéseket érdemes videóra venni, mert visszanézve ebből is sokat lehet tanulni.


Elmondom nálam hogy épül fel egy edzés: bő 15 perc lépéssel indítunk, közben nagy íveket lovagolunk pl körök váltása, majd egy kis ügetés cél az elengedettség, nem kérek tőle sokat, szintén nagy íveken, majd mindkét kézen 2-2 kör vágta. Ezután kezdődik az érdemi munka (cavaletti, vágtamunka, fokozások, átmenetek, hosszhajlításk), hogy épp mi a cél, ennek hossza kb 30-40 perc, a dolog újdonságától függően, ennyit tud érdemben figyelni a ló, mert mentálisan ő is elfárad, ha fizikálisan nem is. Majd ezután jön a leveztés, laza ügetés, majd leléptetés, ez nyáron nálam kb 15 perc, télen akár 20-25 is, míg vissza nem szárad, sokszor csak kézen viszem letakarva. Szóval kb másfél óra nálam egy alkalom, de ebből az érdemi munka kb 30 perc, a többi előkészítés és levezetés. Sőt ha van időm, akkor megfejelem egy órás tereppel az egészet, mert a lónak is kikapcsolódás és nekem is.


Szóval ne várd, hogy 1 órán keresztül neked feszült figyelemmel dolgozzon, mert az eredmény rovására megy. Ezt nem a levegőből szedtem, hanem neves edző mondta, illetve díjugrató versenyző is mondta, hogy ő csak fél órát dolgozik a lovaival, a bemelegítést és a leveztést munkalovas oldja meg neki, illetve a jártatógép.

2017. nov. 29. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

12 éves, egész jó kondiban, de lusta. Próbálom izgalmassá tenni a benti órákat (terepre is kimegyünk néha) cavalettiztünk már párszor (kb heti 1x mert nem tudok minden nap kintlenni így ez eléggé lassítja a fejlődést). A díjlovas edzőhöz csak havonta jutok el :/

Hogyan tudom fejleszteni a hátsó lábai aktivitását (vágtánál nagyon látszik hogy az elejét használja)? Tudtok mondani konkrét feladatot? Vagy ha elől kicsit megtartom és hozzálovagolok hátulról csizmával erőteljesebben akkor összébbszedheti magát?

2017. nov. 29. 13:22
 6/10 anonim ***** válasza:
100%

Pont ez a lényeg, hogy elöl megtartod és hátulról hajtod, mert ez a lényeg. Lovagolj sok sok fokozást, pl hosszúfalon fokozod, rövid falon felveszed. Rengeteg átmenet. Vágtában is kérj tőle fokozást. Ezeket terepen is kérheted, ha ott nagyobb kedve van menni. A lépésnél is igyekezd nyújtani a lépéseket.

Az edződtől pedig mindig kérj tanácsot, hogy milyen feladatokat javasol. Egyszerre ne akarj túl sokat, lépésenként haladj vele. A kérdésedből kiderül, hogy a támaszkodás se az igazi, először ezt kell elérni, aztán majd jöhet a tolóerő.

Az hogy lusta a ló.. sokszor tőled is függ. Van egy ló a lovardánkban, nagyon szeretek vele dolgozni. Mivel iskola ló szereti előadni a hattyúhalálát és képes elaludni lépésben a gyerek alatt, ha nem elég határozott vele. Érdekes, ha én vagy barátnőm ülünk fel, egyből működik minden, igaz első bemutatkozása úgy nézett kis, hogy 1 hét állás után jött a majd belehalok a munkába, nem akarok ügetni, aztán, egy kicsit erélyesebb pálca segítséggel tudtára adtam, hogy itt ez műsor nem elfogadható, akkor megmutatta magát az istállógőz, de utána nagyon szépen dolgoztunk, és dolgozunk a mai napig. Nem kellett agyonverni, csak tudtára adni, hogy itt bizony munka van és nagyon is szívesen dolgozik. Nem félelemből megy, mert pálca nélkül is van elég motivációja ügetni és vágtázni, bármikor odajön hozzám, csak egy kis plusz határozottság kellett.

Lehet ha te is tisztázod a lovaddal a játákszabályokat, akkor menőkedv is előjön. De ezt az edződdel is tisztázd le, mert ő ismeri hogyan lovagolsz, ő felügyeli a fejlődéseteket.

2017. nov. 29. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
Én az elején elől nem tartottam meg úgy kifejezetten, hagytam menni, hogy rájöjjön, mit szeretnék, és aktiválja a farát, és csak szép fokozatosan vezettem be, hogy elől is van keret, nem csak hátul. Nyilván ne azt képzeld el, hogy rongyoltunk fel-alá mint az eszelős, ésszel kell ezt csinálni.
2017. nov. 29. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
100%

hagyjátok már folyton a ló elejét, meg a 'kereken menést', mi ez, valamni átkozott fétis? szépen tartda a fejét? mamma mia... egy órát nem fogh végigdolgozni, legfeljebb ha betartja a lovas a 25 perc lépésben való bemelegítést. az edző sem kell, hogy feltétlen díjlovas-edző legyen...


sok átmenet...

iramváltások, rövidítések-fokozások

melegítésben hajlított vobalak lépésbem tágabbtól a szűkebb felé

kitornáztatás, gimnaszika

farizomra MÁSZATÁS!

előrelovaglás TEREPEN


s ezt a rohadt 'kereken menést' s akülső képet elfelejteni, a ló önmagától felajánlja a rövidülst s a keret szűkítését, ha egyensúlyba kerül... díjlovagolni? én L-M osztálytól nevezném annak a lovaglást, ahol ilyen problémák vannak, az - minden gonoszság nélkül - messze van a 'díjlovaglástól...

2018. jan. 6. 19:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:
Ha 90 cm-t ugrasz ha 160 cm-t akkor már díjugratsz, ha E, A kategóriában vagy nagydíjban lovagolsz már díjlovas vagy. Nem lebecsülni azt aki még nem ért el annyit. Tudod nem mindenkinek adatik meg a csikó korától kerekre belovagolt támaszkodó ló. Sokkal nehezebb később úgy atlovagolni hogy az egyensúlya a helyére kerüljön. Ha nem rövidítesz a száron és nem csinálsz semmit akkor nem fog úgy menni. Vagy a te lovad a legelőn is piaffozik hátra helyezett súlyponttal... Bár én meg nem láttam olyan lovat aki szabadidejében is olyan összeszedett lett volna mint lovas alatt, lehet mert ott nem kérte tőle senki.
2018. jan. 7. 12:48
 10/10 anonim ***** válasza:
100%
Lehet, hogy kissé élesen fogalmazott, de nem hiszem, hogy lebecsülés volt #8 szándéka. Ezt inkább a te fóbiád, pláne azzal a kijelentéssel együtt, hogy "nem mindenkinek adatik meg...", ami, már bocs, de teljesen felesleges volt, először is, mert az egész beszélgetésben ilyenről szó nem volt, másodszor is, mert kinek mi köze hozzá, ésígytovább. Amúgy, bár én csak egy bolygólakó vagyok a sokból, én is úgy gondolom, hogy noha alul kell kezdeni, az alsó szintek inkább a 'szakágfüggetlenül a ló szempontjából alapvető engedelmességi vizsga, a lovas szempontjából alapvető lóelkormányzási vizsga követelményei' fogalom alá tartozhatnának, mint a díjlovaglás alá.
2018. jan. 9. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!