Kezdőoldal » Állatok » Macskák » Mennyire lenne hatásos macskák...

Mennyire lenne hatásos macskákkal védekezni a patkányok ellen?

Figyelt kérdés
Gyerekkoromban sok macskánk volt. De azóta csak 2 kutyám volt. Most tyúkokat tartunk és sajna beköltöztek a patkányok az istállóba. Nem oda ahol a tyúkok vannak, hanem oda ahol a kajájuk. Mérget nem akarok a gyerek és a kutyák miatt sem. Élvefogó csapdát elkerülik. Műanyag hordót amibe a gabonát tettük azt is kirágták a patkányok. Most azon gondolkodok hogy ha valakinél születnek ilyen "véletlen" kiscicák, akkor befogadom őket. Ivartalanítva lennének, én nem akarok macskát gyártani mert emlékszem gyerekkoromban évi 2szer ellett a macska mama. Sajnos. De a lényeg hogy kinti vadászó cicákat szeretnék. Ez így működhet?
2022. dec. 22. 14:49
1 2 3
 21/30 anonim ***** válasza:
100%
Én is a görényes megoldást javaslom.
2022. dec. 22. 23:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/30 anonim ***** válasza:
69%

Húgomék nem is tartanak baromfit. Csak macskákat. Mégis megfogja a patkányt a macska, a fácánt, a vakondot, a kisnyulat, madarat, egeret,mindent! Akkora patkányt fogott a nőstény, hogy el se akarták hinni!


A kandúrok amúgy lusták,nem fognak semmit. Egész nap otthon alszanak a teraszon. De a nőstény nagyon jó vadász. Mindent elkap.

2022. dec. 23. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/30 anonim ***** válasza:
48%

A macska már csak a termete miatt sem ideális rá, ugyanis nem sokkal nagyobb, mint egy patkány, és a patkány bármikor megsebesítheti.


Tegyél ki mérget vagy csapdát.

2022. dec. 28. 07:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/30 anonim ***** válasza:
57%

A következőket tudom mondani nagy biztonsággal:


A vadászgörény jó! Ha sok a patkány, látszanak a lyukaik, kotorékaik, akkor érdemes lehet egy ilyet megszervezni. Vállalnak vele patkányirtást: kijönnek egy napra, és rendesen kitakarítják a fészkeket. Azt figyelembe kell venni, hogy vadászgörénnyel minden másnap valószínűleg nem fogsz irtatni, így a nagytakarítás után fontos valami "rendfenntartó hatóságról" :) is gondoskodni az udvaron. Nagy fertőzöttség esetén kezdeti kifüstölésük céljára ajánlható.


A mérget egyáltalán nem javaslom: ismerősünk ikeás-szatyor számra hordja haza a mérget évek óta, de a patkányok úgy mászkálnak mégis nála, mint a királyok. Alulról feltúrnak az ólakba (talán le kéne betonozni...), bemásznak az ólajtó résen (talán rendes ajtó kéne...), sokszor lerágják a kis háziszárnyasok lábát is. A szomszédunk szintén méregmániás: náluk is ott futkároznak vígan a tyúkok körül. Mindig azt mondja: "Nem értem, pedig már annyi mérget vettem nekik" - kutyát/macskát persze egyik sem szereti, hiába, nem fogják föl... A méreg azon túl, hogy kérdéses hatékonyságú, ha háziállat vagy valami ragadozó madár (pl. bagoly) megeszi a rágcsálót, azok is elpusztulnak. Másrészt esővel a talajba mosódhat - ezúton is növény, állat, ember szervezetébe kerülhet.


A rendrakás fontos dolog: az udvaron rend legyen, így a patkány is kevésbé talál rejtekhelyre, és a kutya/macska is könnyebben hozzáfér.


Volt aki írta, hogy a bejáratokat el kell torlaszolni, dugaszolni, rácsozni, bármi módon elzárni, hogy a patkány ne tudjon bemenni kamrába/padlásra/fészerbe, stb. Ezt úgy ahogy van, el lehet felejteni. Patkány ellen nem lehet bezárakozni, patkánytól csak megszabadulni lehet. Tapasztalatból mondom. A mezőgazdasági helyek (pajta, külső kamra, disznóól, padlás, fészer) jellegükből adódóan olyanok, hogy nem zárhatók hermetikusan, a patkány pedig a legkisebb lyukat, rést is megtalálja.


És akkor a végére hagytam az patkányirtó kommandót:


Kutya: jó tud lenni patkányra, de nincs nagy tapasztalatom vele, mert nálunk macskák vannak. Viszont keresztanyámnál volt tacskó (több különböző is), ami mindig jól bevált náluk erre a célra is (nem ezért tartották egyébként). Nagyobb patkányt is gond nélkül megfogott, mindig odavitte nekik kiterítve. Meg nem ette őket. A kisebb termetű kutya jobb tud lenni (pl. az említett tacskó), a túl nagy kevésbé mozgékony, és rejtett zugokba nem tud bemenni.


Macska: Határozottan jók egerek és patkányok távoltartására. Nálunk a következő a helyzet: szomszédainkban dzsumbuj, se macska, se kutya - patkányok ott fészkelnek, van, hogy a kerítésen keresztül látjuk őket. Nálunk van 5-8 macska (mikor mennyi, most épp 8) - patkány, egér egy sem! Természetesen patkányfészek sincs. Ami áttéved hozzánk, azt rövid időn belül megfogják. Meg nem eszik őket. A kispatkányok nem jelentenek nekik gondot, de jellemzően a felnőttek sem, mert hazánkban/Európában a házipatkány elterjedtebb, ami kisebb, ellentétben a nagyobb vándorpatkánnyal (20-30 cm). Ezen kívül, ha a nagyobb példányt nem is ejtik el, a folyamatos zaklatás miatt azok inkább odébb állnak. A macskák között van különbség: vannak nagyon jó vadászok, mások kevésbé. De ha van bennük mozgékonyság, vitalitás, azok szinte biztos jó egerészők/patkányászok lesznek. De ezért is érdemes többet tartani. A macskának kerti macskának kell lennie, hozzászokottnak a természethez, panelcica erre nem való. Annyit mindenképp hozzá szeretnék tenni, hogy a macskákat természetesen tisztességesen kell tartani: rendesen élelmezni, ivartalanítani, élősködők ellen kezelni, orvoshoz vinni ha szükséges, stb. Szóval ez legyen észben. Egy 3-4 macska etetése + állatorvos azért időben és kiadásban is észrevehető már.


(Megj.: Egy másik ismerősünk hivatásosan állattartással foglalkozik, és ő 10+ macskát tart, mert azt mondta, nem engedheti meg magának, hogy a sok állat körül egerek és patkányok tanyázzanak.)


Tehát én tudom javasolni a macskákat is, kutyákat is, de csak akkor ha szeretitek őket, és van kapacitásotok a rendes tartásukra. Nálunk a mostani nyolc cica napi minimum háromszori etetéssel - ráadásul sokszor nem egyszerre jönnek elő... - sok időt visz el, és sokat is esznek (macskakaja + nyers vese, máj, szív, mindenféle házikosztok), és az ivartalanítás, bolhairtó csepp a nyakukba is sok pénz. De mi nagyon szeretjük őket, cserébe ők rendet tartanak az udvarban. Annyit vállaljatok, amennyit felelősséggel és szeretettel el tudtok tartani.

2023. jan. 5. 23:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/30 anonim ***** válasza:
62%
Rákényszerülök, hogy egy szomorú apropóból egészítsem ki a tegnapi válaszom (#24, előző): a mai napon elpusztult a legszebb macskánk - patkányméreg-mérgezésben. Teljesen biztos, mivel vért hányt és véres székletet ürített, mely tünetek a patkánymérgekre jellemzőek (véralvadásgátlót tartalmaznak). Sajnos már nem az első macskám pusztul el ilyen miatt :(.
2023. jan. 6. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/30 anonim ***** válasza:
0%
Gratulálok, te címeres nem normális! Tégy egy szívességet, betegagyú, és NE tarts macskát!
2023. jan. 6. 23:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/30 anonim ***** válasza:
63%
#25: Részvétem. Mindig legyen otthon K-vitamin, azzal meg lehetne őket menteni.
2023. jan. 7. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/30 anonim ***** válasza:
52%
#26: Kutya vagy görény is megehetné a mérget, vagy a mérgezett patkányt, arra is azt mondanád, hogy ne tartson?
2023. jan. 7. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/30 anonim ***** válasza:
56%

#28 Igen, azt mondanám. Vagy az ilyen defektesek, mint te, nem fogják fel?

Vagy mérget rak ki, vagy állatot tart. Kettő együtt nem megy. Bár az ilyen elborult, félkegyelműeknek kár ezt magyarázni.

2023. jan. 7. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/30 anonim ***** válasza:
62%
Nem én raktam ki a mérget, te hibbantagyú szerencsétlen! Annyi nem jött le a válaszaimból, hogy én nem használok patkánymérget? Valamelyik másik háznál ehette meg, nem nálunk. És még te betegagyúzod a másikat... Tanuld meg az értelmező olvasást, írással majd csak utána foglalkozz!
2023. jan. 7. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!