Kezdőoldal » Állatok » Macskák » Cicát veszek a tenyésztőtől/ke...

Cicát veszek a tenyésztőtől/kennelből, iratokat kell hogy kapjak?

Figyelt kérdés
A cica oltott es jar hozza torzskonyv. Ennyit udok. Szamla, egeszseg biztositas, dns-rns vizsgalatokrol papirok? Miket kell higy kapjak? Koszonom
2017. jan. 14. 17:41
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Szerződést írtok alá, abból kapsz egy példányt.

Oda kell, hogy adják az oltási könyvét és talán a törzskönyv másolatát, ill. a számlát.

Valószínűleg csak az ivartalanítás igazolása után kapod majd meg az eredeti törzskönyvet.

2017. jan. 14. 23:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
78%

Egészségbiztosítás? DNS vizsgálat?


Találkoztam már itt pár kérdéseddel. Brit rövidszőrű cicát veszel, de azért szerintem nem ártana még jobban tájékozódnod erről a kérdéskörről (magáról a fajtáról, és a fajtatiszta cica tenyésztőtől való vásárlásának menetéről is). Ezt természetesen nem rosszindulatból írom. Rengeteg internetes cikk foglalkozik ezzel, valamint itt az oldalon is többször volt kérdés, hogy egy rendes tenyésztőtől mire számíts.


De leírom a tapasztalataimat, összeszedett infóimat.


Egy megbízható tenyésztő szűreti a tenyészmacskáit, öröklődő és fertőző betegségekre is. A brit rövidszőrű fajtaspecifikus, öröklődő betegségeit biztosra nem tudom, csak rövid utánajárás alapján (tenyésztőnél is kérdezz rá!). Ezek közül az első kettő a legtöbb macskánál előfordulhat, így jó, ha szűrve vannak a szülők:

- szívizomfal elfajulás (HCM) - ez egész biztosan jellemző a brit rövidszőrűre is

- policisztás vesebetegség (PKD)

- Haemophilia B - ez egy öröklődő vérzékenység, a brit rövidszőrűnél meglehetősen fajtabetegségnek számít, de nem tudom, mennyire jellemző hazai tenyésztőknél a szűrés erre


A fertőző betegségek közül legyenek szűrtek ezekre:

- FIP (fertőző hashártya gyulladás, idetartozik még a FCoV és a FEC is, koronavírus)

- FeLV (macskaleukózis)

- FIV (macska AIDS)

- FIE (fertőző bélgyulladás).


A cicát ugye 12-13 hetes kor körül kell (szabad) megkapnod leghamarabb. Ekkorra egy kombinált oltása minimum meg kell, hogy legyen, majd annak ismétlése is. Féregtelenítve van 3 hetes korától 2-3 hetente, 3 hónapos korig. Törzskönyvet sok macskatenyésztő csak az ivartalanítás igazolása után ad át (ha kedvenc célra veszed), de addig is kapsz esélyesen egy másolatot (az eredetit megtekintheted), illetve jó esetben a szülők törzskönyvének másolatát. A szülők szűrési eredményeinek másolatát is meg kéne kapnod. Chip, számla, szerződés alap. A szerződésbe bele van foglalva, ha a tk-t ivartalanítás után adja, tehát ez alól kibújni nem tud. Továbbá az egészségügyi garancia, amit sok tenyésztő a cica 1 éves koráig vállal, és a genetikai betegségekre terjed ki. Egy valamirevaló tenyésztő kezdőcsomaggal és tartási tanácsokkal is ellát.


Ezeket egyébként a tenyésztővel mindenképp tisztázd vásárlás/cica lefoglalása előtt. Kérdezz rá mindenre részletesen, írj össze akár egy kérdéssort, ami felmerül benned. Egy normális tenyésztő kimerítően fog válaszolni rájuk.


Én mikor macskavásárlás mellett döntöttem nemrég, felhívtam szépen a kiszemelt tenyésztőt. Előzetesen összeírtam 2 oldalt a kérdéseimmel (amiket azután gyűjtöttem össze, hogy a honlapját és más tájékoztatókat végigbogarásztam a fajtáról), majd ezeket felvázoltam neki. Szerepeltek benne kérdések a kiszemelt alom szüleinek természetéről, szűrési eredmények magyarázatáról és megtekinthetőségéről, ápolásról, kiállításokról, beszerzendő felszerelésről (mármint apró kérdésekre gondolok itt, pl. hogy kaparófát/macskabútort/fedett macska WC-t ismerik-e nála a kiscicák, hogy lehet rászoktatni kaparófára, stb.). De ezek többsége mind részletkérdés volt, ezeken kívül minden információt megtaláltam. És mindenre részletesen, kedvesen válaszolt (igaz, majd' 2 órás hívás volt). Táplálással kapcsolatban, genetikai kérdésekben,... tényleg mindenben segítőkész volt.


Tehát bátran tedd fel a kérdéseidet a tenyésztőnek. Azt úgyis sejteni fogod, hogy mennyire megbízható és elhivatott, de ehhez szerintem elengedhetetlen, hogy ne csak írásban beszélj vele, mert abból még nem szűrhető le sok minden. Minimum telefonon, majd mielőbb személyesen.


Csak példának okáért, egy részletesnek tűnő, brit rövidszőrű tenyésztői honlap: [link]

2017. jan. 15. 08:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!