Kezdőoldal » Állatok » Madarak » A rigók beszélgetnek? Van...

A rigók beszélgetnek? Van valami tanulmány erről?

Figyelt kérdés
Annyira durva az a kódolt hang. Mint a modem berregése, időnként ismétlődik. A hideg ráz az egésztől, mintha tudnák mit csipognak. És szerintem tudják. De ez honnan ered, vagy utánoznak valamit? Egyszerűen túl kreatívak?
2009. jún. 16. 04:53
 1/3 A kérdező kommentje:
mert ha igen ez művészet... ha nem is a rigó a művész, de szép amit csinál. És mivel nem reflexxerű... hát érdekes... ti mit gondoltok erről?
2009. jún. 16. 04:56
 2/3 anonim válasza:
100%

Amennyire ma tudjuk, nincs semmilyen konkrét jelentése az egyes füttyöknek, azon kívül persze, hogy "ez itt az én territóriumom, úgyhogy ha másik hím rigó vagy, akkor jobban teszed, ha gyorsan elhúzol máshova. Ha tojó vagy, akkor láthatod, milyen hosszú, bonyolult trillákat tudok, és milyen hangosan, ebből is látszik, hogy erős és rátermett hím vagyok, velem igazán érdemes utódokat létrehozni, úgyhogy nézz be a területemre..."

Viccen kívül, a trillák, amiket csipognak, kis részben genetikailag öröklődnek, de ha úgy nevelnek fel egy rigót, hogy nem hall más rigókat, akkor csak rövid elszigetelt csipogásra képes, tehát nagy részben tanult dolog. Vannak "nyelvjárások" is, a területileg közel élő rigók füttye jobban hasonlít. A kutatók, akik ezzel foglalkoznak, és elemzik a füttyöket, tanúi voltak pl, amikor egy fiatal rigó kitalált egy új díszítést, és addig ismételgette, amíg a többiek is eltanulták (ha jobban érdekel, etológiai vagy viselkedésökológiai tankönyvekben utána lehet olvasni).

Szóval nyelvi értelemben véve nincs jelentése a füttyöknek, nincsenek benne szavak vagy más, jelentéssel bíró kisebb elemek, az egésznek úgy ahogy van, az a célja, hogy a hím kijelölje vele a telekhatárt, elriassza a riválisokat és hirdesse a nőstényeknek, hogy ő mekkora király.

(bocs, hogy regényt írtam, biológus vagyok, és nem bírtam megállni:)))

2009. jún. 23. 09:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim válasza:

Az én tanulmányom az, hogy a rigók igenis megtudják különböztetni a jeleiket (sőt, még mi emberek is!)


Még tavaly találtunk egy kb. 3 hetes kis lány rigót. Felneveltük, majd nem akart elmenni, ezért velünk maradt, így volt időm tanulmányozni őket, főként, hogy most élek együtt a 2.-al (szintén lány)

Van külön vészjelük, arra is van, ha jön a macska, van hívójelük (amit nálam sokszor alkalmaz, ha éhes, vagy szomjas)és tudják magukat illegetni is, valamint még egy csomó jel, amit most nem részleteznék.


A kérdés az, hogy mély vagy magas hangot adnak ki, mert a jelentése is más lehet.

2012. márc. 26. 17:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!