Kezdőoldal » Állatok » Madarak » Milyen szerkentyűvel állapítjá...

Milyen szerkentyűvel állapítják meg, hogy a tojásokban már kifejlett-e a fióka?

Figyelt kérdés

#tojás #szerkezet #fióka #meállapítás
2012. okt. 3. 16:40
1 2
 1/16 Cerberosz ***** válasza:
Zseblámpa, rárakják a tojást és átvilágítják
2012. okt. 3. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
ha lámpával átvilágítod a tojást, látszódnak benne a vérerek. ne rázd össze, h van-e benne valami...
2012. okt. 3. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 A kérdező kommentje:
Azt gondoltam... :)
2012. okt. 3. 16:57
 4/16 anonim ***** válasza:
100%

Van ugyebár az átvilágítás, de ha a kicsi már nagy, akkor gyakorlatilag semmit sem lehet látni a tojásban. Ezzel a pontos fejlettségét nem lehet megtudni (csak azt, hogy fias-e a tojás).


Van egy készülék amivel lehet mérni a tojásban az embrió szívverését. A kikelés előtti időben amikor a kismadár mozog a tojásban, helyezkedik, akkor megváltozik a szívverésének a ritmusa. Ezt a készülék érzékeli és jelez, hogy a kicsi hamarosan kikelne már.


De a pontos fejlettségét csak az eltelt idő alapján lehet megtippelni, arra nincs műszer vagy készülék ami ezt megmutatná.

2012. okt. 3. 17:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 A kérdező kommentje:
Köszi :)
2012. okt. 3. 20:41
 6/16 anonim ***** válasza:
Régen minden közértben volt ilyen herkentyű: egy fa doboz, a tetején 6, megfelelő méretű lyukkal - ebbe rakták persze a tojásokat - , benne egy 40-es égővel. Remekül működött. Hasonlóan a fentebb válaszolókhoz, azt hiszem, ma sincs jobb módszer (azt nem hiszem, hogy a tojásokat pl. magzati ultrahanggal vizsgálnák).
2012. okt. 4. 08:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
A csíra életképességénak megállapítására a leírt lámpázás. Szívhangra pedig veszel egy orvosi sztetoszkópot, vagy árulnak webboltokban "szuperfül" néven érzékeny mikrofonos hangerősítőt, amit fejhallgatóra köthetsz. (Whisper2000, vagy ilyesmi vackok, de van számos kapcsolás a neten is hozzá, amit a hangkártyád mikrofonbemetére kötve szívhang-grafikonként meg is jeleníthetsz, vagy eltárolhatsz későbbi vizsgálatokhoz). (Pl. beteg állat esetén visszakeresheted a felvett hangmintákat, esetleg hasznos következtetéseket vonhatsz le belőle. :)
2012. okt. 4. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
Amennyiben a sztetoszkópos elv működésképes (és miért ne lenne), akkor ez valóban kitűnő ötlet szerintem! Egy AGC-s erősitőt összedobni nem nagy feladat, kb. 1000-1500-ból kijön, szkóp-program meg rengeteg van az interneten.
2012. okt. 4. 17:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:

Természetesen használható ingyenes szkóp progi is, ami spektrumanalízist is végez a hangmintán, (szívzörejeket is felismerhetővé teszi) valamint mutatja a ritmust.

(Ajánlom erre pl. a TRUE RTA-t.) Azonban szerintem egy közönséges hangeditorral (pl. COOLEDIT, SFORGE, stb.)jobban jár a kérdező, mert egyfelől haladós a vizsgálat: a megszámozott tojáshoz és csibéhez archivált mintákat kap, melyeket utólag akár csoportosan is később kézzel vagy automatikusan feldolgoztathat. Ez akkor érdekes, ha a keltetőgép működését, vagy a tojók takarmányozását próbálja meg valaki optimalizálni! A vizsgálat időtartamára leállítja a keltetőt (vagy elzavarja a rémült tojót..), ezért nem célszerű a keltetési olyamatot gátolva, online sok tojást kiértékelni.

Helyette ami tennék: Sorszámos bélyegző pötty a tojásra, tojás egy hangszigetelt (hungarocell) ládikába, amiben egy tojástartó van, ezen pedig alul figyel a hangkártyára kötött érzékenyebb mikrofon, esetleg egy jobb előerősítő fokozat. A tojás jórészt folyadékkal telt, ami kiválóan vezeti a szívhangot. Fedél lecsuk, hangfelvétel indít, file a tojásra bélyegzett sorszámmal lement, tojás kivesz dobozból, visszatesz helyére és -> goto következő tojás.. Egy mérés kb. egy perc/tojás és utána tetszőleges ideig vizsgálható a kapott hangminta, miközben a keltetőgép, vagy tyúkanyó javában teszi a dolgát, fűti a tojást és kb. félóránként átforgatja. :)

2012. okt. 5. 00:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
Szevasz! No, hát felgyujtottad a fantáziámat a dolog műszaki oldalát illetően, ezért kipróbáltam. Régi, vonalas telefonból kiberhelt elektret-mikrofon, 10 perc alatt összedobott, max. 40 dB-t tudó, relative lassú AGC-s erősitő, egy isten tudja, honnan származó no name szkóp program. Előbb a saját szivverésemet vizsgáltam, aztán - mondván, hogy az övé kisebb, és jobban hangszigetelt - a macskáét. Az eredmény mindkét esetben tökéletes volt, bár a kapott görbét nyilván nem tudom értelmezni. De afféle megy-nem megy vizsgálathoz e szerint bőven elég, ehhez még szkóp sem kell, elég egy fejhallgató, vagy egy egyszerű kis elektronika - ezzel a vizsgálat ideje a Te eljárásoddal tojásonként kb. 10 mp-re lenne csökkenthető (persze, csak ha a felhergelt tyúkanyó nincs a közelben...)
2012. okt. 5. 09:42
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!