Kezdőoldal » Állatok » Madarak » Egy hullámos papagájnak hány...

Kék-ara klub kérdése:

Egy hullámos papagájnak hány cm átmérőjű ketrec kell hogy rendesen tudjon repülni benne? olyasmi válasz kéne hogy: -Hány centi magas -hány centi széles -hány centi átmérőjű és körülbelül az árát (aki tudja) ?

Figyelt kérdés
2014. aug. 7. 16:32
 1/9 anonim ***** válasza:

Átmérőt ne kérdezz, mert az átmérő jelzőt a körre használjuk, és kör alaprajzú kalitkában nem tartunk madarat, mert a madárnak sem jó, meg a törvény alapból tiltja.

Nézz helyette egy téglatest alakú kalitkát, és tegyél bele két madarat, hidd el, meg fogják hálálni. :) Minél nagyobb, annál jobb, de a hossz a legfontosabb, mert úgy repkednek a madarak, szerintem egy 60-70 cm hosszú kalitban már boldog lehet egy pár hullámos. :)

2014. aug. 7. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítséget!
2014. aug. 7. 18:22
 3/9 A kérdező kommentje:
Nem arról van szó hogy nem akarom kiengedni őket reptetni a házban, hanem arról hogy ha nem vagyok otthon akkor tudjanak a ketrecbe is repkedni.
2014. aug. 8. 12:02
 4/9 anonim ***** válasza:

Előző: 3-5 méter hosszú röpdék? Azért jó-jó, hogy nagy tereket akarunk adni a madaraknak, és ez helyes is, de azért ekkora túlzásokba ne essünk már. Már csak azért sem, mert 1. nincs az a legjobb gazdi sem, aki ezt kivitelezné (ha mutatsz nekem valakit, aki egy hullámos párt tart 3-5 méteres, de még akár egy 2 méteres kalitkában is, megemelem a kalapom), ergo lelkiismeretfurdalást okozol szándékosan másnak 2. nem biztos, hogy annyira jól érezné magát egy hullámos pár egy akkora röpdében, mert elvesznének benne, és ezt ők is érzik. Ilyen erővel egy egész telket bekeríthetnénk nekik, de még az is kevés lenne.

Neked 1 méteres kalitkád van, de nemcsak egy hullámos párt tartassz benne, és a 60-70 cm-t kicsinek tartod. Ha kiszámolod, akkor pont neked kevesebb jön ki egy madárra mint egy 60-70 centiméteres kalit. Akkor mégiscsak kié a nagyobb?


Nem szeretnélek téged sem megsérteni, meg nem akarok cirkusz lavinát indítani, de szerintem ha valaki lelkesen áll a dologhoz, hogy szeretne megadni mindent a madarának (ami lehetetlen), akkor bátorítani kéne, nem elvenni a kedvét 3-5 méteres röpdékkel, hogy csak abban lesz boldog a madár, mert olyat úgysem fog senki sem csinálni nekik. Inkább egy járható és egyben helyes utat próbáljunk a kezdő madártatóknak, hogy ne az állatkerteknél, meg a szabadban kössenek ki azok a madarak. :)

2014. aug. 8. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

3 méter szerintem sem feltétlenül szükséges legalábbis ha bent tartja az ember akkor elég nehezen kivitelezhető, de azért az 1 méter hosszt megkaphatják nyugodtan szerintem. Lehet otthon barkácsolni kalitkákat, ha a bolti nagyokat drágállja az ember, mert otthon elég olcsón ki lehet jönni belőle és szerintem esztétikusabb röpdét is tud összeeszkábálni az ember magának azoknál a rémes gagyi műanyag hullámos papagáj kalitkáknál amiket a boltban lehet kapni. De olx-en vagy jófogáson is szoktak ilyen nagyobb méretű otthon készült fakalitkák lenni 15-20 ezer forint körül.


Amúgy miért veszne el a madár a nagy térben? A természetben is így élnek + a röpdéket általában úgy építik, hogy van fedett oldal, fedett tető, szóval el tud bújni a madár a sarokba, ha épp biztonságban akar lenni - máskor meg kedvére repkedhet össze-vissza.

2014. aug. 8. 14:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

"Neked 1 méteres kalitkád van, de nemcsak egy hullámos párt tartassz benne, és a 60-70 cm-t kicsinek tartod. Ha kiszámolod, akkor pont neked kevesebb jön ki egy madárra mint egy 60-70 centiméteres kalit. Akkor mégiscsak kié a nagyobb?"


Szerintem a hullámosok nem veszik el egymás elől a helyet max. azt a 10-15 (?) centit amit épp elfoglalnak... Szóval minden madárnak kb. ugyanúgy 1 méter x 60 centi hely jut, mindegy hányan vannak. (Hacsak nincs mondjuk 40 madárral telezsúfolva a kalitka de hát csak nem erről van szó.)

2014. aug. 8. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Persze, hogy nagy helyen élnek is a vadonban, (nagy helyen, ugyan be sincsenek zárva, végtelen helyen :D), de ha beraksz egy hullámost egy nagy 3-5 méteres röpdébe, hidd el nem fogja megtalálni a helyét. Próbáld ki, én már ezt tapasztaltam, hogy egyszerűen nem tud semmihez sem kötődni egyedül. A másik az, hogy a fogságban tartott madarak meg nagyon ki sem használják ezt a teret, egyszerűen nincs motivációjuk arra, hogy repüljenek ekkora távokat. A természetben azért repülnek annyit, mert menekülnek a ragadozók elől és az élelem után kutatnak, ebből fogságban semmi nem érvényesül, én valószínűnek tartom, hogy egy 5 méteres röpdében is max. egy 2-3 méteres teret használna akörül az ág/valami körül, amit ő a magáénak érez.

Az már más kérdés, hogyha csapatban van, úgy jól fogja magát érezni, de igencsak nagy csapat kell ahhoz az 5 méterhez akkor is, az a méret kicsit abszurd egy párnak.


Az 1 méter felosztásánál pedig nem azt értettem, hogy a hullámos elfoglal 10-15 centit, mert úgy jó, hogy van hely, de annak a madárnak kell személyes tér is. Repülhet az a madár, ha a másik nem engedi oda. Szóval én nem arra a térfogatra gondoltam, amit a madár teste tesz ki, hanem úgy, hogyha belekalkuláljuk a privát terüket is, és úgy igencsak kijön a 60 centi az 1 méteres kalitkában ami 1 madárra jut.

2014. aug. 8. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Videón láttam olyat pl. ami így hirtelen eszembe jut hogy kinti röpdében(kb. 5 méter hosszú) volt 2 kecske és pár hullámos. A hullámosok épp egymással voltak elfoglalva de a kecskék oda-vissza repkedtek. Nem tűntek se elveszettnek se boldogtalannak a nagy hely miatt.

Az itteni állatkertben egy hatalmas közös röpdéjük van a hullámosoknak,nimfáknak,stb. Valamiért évről évre egyre kevesebben vannak. Tavaly kb. egy tucat madár volt csak abban a hatalmas röpdében de szintén nem voltak elveszettek. Udvaroltak, ettek, ittak, repültek, költöttek, egymást vakargatták,stb tehát tökéletesen elégedettek voltak.

A madárparkokban ahol egy hatalmas terület fákkal, látogatóknak kijelölt útvonallal, büfével,stb együtt be van kerítve hálóval és szabadon vannak a különféle madarak ott sincsenek annyian hogy kitöltsék a teret. Nem biztos sőt valószínűleg nem látsz minden ott lakó madárból egyedet/egyedeket. Kedvükre repülnek,mennek össze-vissza az elkerített területen belül és nem csak egy bizonyos helyen vannak.


Nem 1db hullámosnak gondoltam ekkora röpdét hanem legalább kettőnek mivel többen az igazi. Nem az ülőrúdhoz,játékhoz kötődnek hanem egymáshoz tehát ha az egyiküknek olyan kedve van hogy átrepül a röpde másik végébe akkor ha nem megy vissza hamar a másik is odarepül,utánarepül.

Nem a madarak száma a lényeg hanem a tér nagysága,megléte hogy rendesen tudjanak repülni.


Jelenlegi házban sajnos nem lehetséges de tervezem hogy a következőben csinálni fogok egy 3-4 méter hosszú embermagasságú 1 méter mély szobai röpdét. És befogadok eladó,rossz körülmények között tartott hullámosokat mert mindig is akartam egy kb. 10 fős hullámos csapatot.


Tudom hogy nem a legnagyobb,nem elég nagy a kalitkám ezért is vannak kinn rengeteget.

Mivel sokat vannak kinn mondhatom hogy a szoba is a "kalitkájuk",második otthonuk. Általában abban a szobában vannak kinn ahol a kalitkájuk is van de ha nincs nagy mozgás,mászkálás(család többi tagja részéről) akkor kinyitom az ajtókat. Másik szobában nincs kiülőjük, a függönyre szoktak leszállni. És mégis ha nyitva vannak az ajtók azaz van lehetőségük nagyobbat repülni ki is használják. Vagy egyedül vagy csapatban de átrepülnek a másik szoba függönyére ami több mint 10 méterre van majd vissza de van hogy le se szállnak hanem egyből visszafordulnak és ezt ismétlik viszonylag gyakran.

A röpdét se úgy képzelem hogy 30 centinként van egy ülőrúd. Az oldalrácstól mondjuk 30cm-re beteszek egy ülőrudat ami olyan hosszú mint a röpde mélysége. Ugyanígy mégegy ülőrúd a röpde másik végébe. Esetleg még 2 ülőrúd(mindkét végébe 1-1) úgy hogy a meglévőnél beljebb(mondjuk 50cm-re az oldalrácstól) és lejjebb(mondjuk 40-50cm-rel lejjebb mint a meglévő) legyenek. És ennyi. Nem tudnának(de nem is akarnának) 4 méter helyett kettőt repülni mert ott nincs ülőrúd. Ha elég mély a röpde bőven elférnek a 4 ülőrúdnál a rágcsálnivaló ágak,játékok úgy hogy ne zavarják a madarakat a repülésben,leszállásban. A röpde egyik végében lenne a mag a másikban a víz a földre középre pedig a gyümölcsöt,stb tenném.

Nem hiszem hogy nem laknák be. Ugyanúgy hozzászoknának a 3-4 méter repüléshez(mivel ezt a távot tennék meg nap mint nap többször) mint 1 méteres kalitkában tartott 2 hullámos a mondjuk 70cm repüléshez. Annyi különbséggel hogy 3-4méter alap repüléssel több,jobb lenne a mell és szárnyizmuk így a kondíciójuk, egészségük is jobb lenne.


Egy madárnak fontos hogy az élete minél nagyobb része repülésből álljon. Egy kutyának is fontos hogy 4 lábon közlekedjen mert neki ez a fő(egyetlen),természetes közlekedésmódja és ezt meg is teheti az egész lakás a rendelkezésére áll sőt napi sétára is szüksége van és így marad egészséges fizikailag és szellemileg. Akkor egy madárnak/hullámos papagájnak akinek a repülés ugyanolyan(ha nem jobban) fő,természetes közlekedésmódja mint a 2 lábon állás miért lenne elég minimális repülés. Ez olyan mintha az ember csak naponta fél órára állhatna 2 lábra,használhatná a lábait közlekedésre. Ahogy az ember se a madarak se maradnak egészségesek ilyen körülmények között.


Aráknak is építhetsz 10 méter hosszú röpdét vagy élhetsz egy hatalmas házban ahol tudnak repülni de belegondolva egyik se jó,elég nekik, nem fer. Nem véletlenül dönt rengeteg hobbiból arát tartó ember a szabad reptetésnél. Egy ara repülésigényét ugyanis csak kb. így lehet kielégíteni, csak így lehet megőrizni az egészségüket hosszú távon.

Nem motiválja őket arra semmi hogy perceken keresztül repüljenek a szabadban ugyanis nem kell elrepülniük sehova hogy kaját vagy bármi létfontosságút kapjanak. Csak úgy a repülés miatt repülnek. Az hogy jutalomfalatot,jutalmat kapnak ha visszarepülnek a gazdájukhoz nem ad okot arra hogy össze-vissza repüljenek ugyanis ha a kaja miatt csinálnák pár méter után simán visszafordulhatnának és visszamehetnének a gazdájukhoz.

Az elrepült majd befogott, gazdájához visszajutó papagájok között is van olyan aki visszakerülése után folyton keresi,lesi az alkalmat hogy kiszökhessen. Vajon miért? A gazdájától kap kaját, vizet, alvóhelyet, szeretetet, figyelmet akkor vajon miért akar újra szabad lenni?


Ja és abban egyetértek hogy fogságban nincs motivációjuk.

Ezért csinálni kell. Pár,fajtárs léte az első. Az etető,itató egymástól lehető legtávolabb helyezése szintén alap. Emellett az is jó ha nem mindig van kajájuk így többféle módon is lehet őket etetni. Sok elfoglaltság,rágnivaló, forgácsba vagy hasonlóba magot keverni és betenni nekik egy tálcába hogy keresgélhessenek, kókuszdióba kaját tenni,stb ezek nem repülésre ösztönzik őket de ha bármi miatt sokat mozognak rendszeresen akkor alapból is aktívabbak tehát repülnek is. Aztán aki ráér és szelíd papagája van annak van olyan training amiben a repülés a lényeg ezáltal jóval többet repül a madár és szereti is a madár. De ki lehet találni egyéb dolgokat is amivel ösztönözni lehet őket.

2014. aug. 9. 23:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
7 méter magas, 25 méter hosszú, 12 méter széles.
2019. máj. 5. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!