Kezdőoldal » Állatok » Madarak » Hogyan tudnám nimfa papagájaim...

Hogyan tudnám nimfa papagájaimat leszoktatni az üvöltésről?

Figyelt kérdés
Van vizük, ételük meg minden ráadásul az ajtó is kivan nyitva, hogy kijöhessenek, de csak bent ülnek és üvöltenek. Sőt sikítanak a fülembe és már ez megy 2 éve.

2015. márc. 7. 10:36
1 2 3
 11/29 A kérdező kommentje:
Úgy van, hogy reggel amikor a hím felébred elkezd üvölteni, hogy menjek oda. Oda is megyek mert ott végzem a dolgom mellettük, de amint nem nézem vagy simizem azonnal üvölt. Aztán már annyira, hogy a másik elkezdi csitítani meg csípkedni, hogy fogja már be. Aztán együtt versenyeznek, hogy ki bírja hangosabban. A hím kézhez szokott a másik kevésbé, de sokkal nyugodtabb és bátrabb.
2015. márc. 8. 19:34
 12/29 anonim ***** válasza:

A másikkal is foglalkozik a hím mármint vakargatják egymást és hasonlók?

Amikor kinn vannak mit csinál a hím? Veled foglalkozik vagy a másikkal?

2015. márc. 8. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/29 A kérdező kommentje:
Nem , még nincsenek annyira jóban. Azért remélem ez javul, mert szeretném őket pároztatni. Mostanában, nem jön ki a hím, csak a nőstény jön ki. Ilyenkor általában repül néhányat, majd szívrohamot kap mert nem bír odamászni a kalitka ajtójához. Ma már rá is szált a kezemre csak jusson már be. egyébként amikor a hím kint volt mindig a vállamon csüng. Néha lerepül a földre, de nem marad sokáig és ha egy kicsit is arrébb megyek már repül is rám.
2015. márc. 8. 20:30
 14/29 anonim ***** válasza:
94%

Akkor egyértelmű az oka és a megoldás is.

Ez a negatív hatása annak hogy egyedül tartottad a hímet sokáig főleg egy olyan kritikus időszakban mint az ivarérés. HA bunkó lennék most azt mondanám hogy edd meg amit megfőztél mivel az egészet saját magadnak(és az önzőségednek) köszönheted. És ezzel nem is hazudnék. Pont az ilyen tévképzetek kialakulásának az elkerülése végett papolom állandóan hogy szükségük van fajtársa fiatalon is, kézzel nevelten is és mindenhogy.

Mivel ivaréréskor nem volt fajtársa az emberek közül kezdett magának párt keresni és te lettél az. És mivel te tűrted sőt buzdítottad azzal hogy vakargattad,stb egyre inkább az rögzült belé hogy te vagy a párja. Időközben teljesen az emberre hangolódott(az emberekre fixált) mert kiskora óta nem látta egy fajtársát se. Azért ordít mert a párját azaz téged hív mivel alap esetben amikor nem ember a párja hanem egy másik nimfa a nap 24 órájában együtt vannak. A nimfák monogámok vagy legalábbis monogámabbak mint pl. a hullámosok szóval attól hogy most vettél mellé egy tojót nem fog rögtön átállni és párba állni vele mivel te vagy a párja és te jobban a fajtársa vagy szerinte mint a tojó. Ahhoz hogy újra megtanuljon nimfának lenni és elfogadja a tojót le kell magadról szoktatnod.

Tedd át mellőlük máshova a reggelente használt dolgaidat vagy őket tedd máshova. Ne foglalkozz vele, ne szólj hozzá, ne nézz rá, ne menj a közelükbe, ne vakargasd,stb szóval ne tedd azt amit követel hanem hagyd figyelmen kívül amikor ordítozik reggel. Ha megoldható miután abbahagyta az üvöltözést és csend van menj oda hozzá és dicsérd meg,vakargasd,foglalkozz vele ameddig akarsz. Ezután menj a dolgodra és ha megint elkezd üvölteni a fent leírt módon megint zárd ki teljesen. Amikor elhallgat akkor foglalkozz vele megint. És így tovább. Ha foglalkozni akarsz vele mindig akkor tedd amikor csendben van persze ha 1 órán keresztül csendben van akkor nem kell 1 órán keresztül vele foglalkoznod de ha foglalkozni akarsz vele akkor mindig akkor tedd amikor épp csöndben van, amikor pedig üvöltözik mindig zárd ki és még egy pillantással se jutalmazd. Eltarthat egy ideig és nem kicsit igénybe veszi a türelmedet de tarts ki és legyél következetes így megtanulja az üvöltözésért nem kap semmit, nincs értelme üvöltözni mert semmilyen reakciót nem vált ki vele belőled.

Amikor az üvöltözés nagy része már a múlt de még mindig nem foglalkozik a tojóval hagyd el a vakargatást vagy legalábbis csak ritkán csináld hogy arra ösztönözd kapcsolatba akarjon lépni a tojóval.


Ja és ne simogasd a hátát,szárnyát.

2015. márc. 8. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/29 A kérdező kommentje:
Hát ez nagyszerű. Azért az durva, hogy leönzőzől. Honnan tudhattam volna hozzá nem értően, hogy rosszat teszek. Kurt Kolar könyvét olvastam. Címe: a Nimfa papagáj. Abban azt írták, hogy jobb párban venni, de sokkal később is vehetünk mellé párt. Mindegy. Köszönöm. Akkor megpróbálom.
2015. márc. 9. 15:20
 16/29 A kérdező kommentje:
De akkor már legalább értem, hogy miért t*szta meg a kezemet.
2015. márc. 9. 15:21
 17/29 A kérdező kommentje:
A pároztatáshoz ajánlották nekem ezt a ferti vit nevezetű e vitamin tartalmú dolgot ami felkészíti őket a párzásra. Beindulnak tőle. Ha ezt most belekeverem a vizükbe akkor lehet, hogy kialakul közöttük a párkapcsolat és párzanak? Vagy inkább hagyjam mert rám fog jobban beindulni?
2015. márc. 9. 16:02
 18/29 anonim ***** válasza:
95%

Pont ez az amit be is vallasz hogy nem értettél hozzá amikor vetted. Ugyanezt csinálja rengeteg ember hogy elolvas egy könyvet(ami nem épp tegnap íródott szóval esélytelen hogy normális információk legyenek benne) vagy egy honlapot (ami nagy valószínűséggel tudatlan kezdő ember munkája) vagy még annyit se és egyből megveszi a madarat mintha a világ legegyszerűbb dolga lenne papagájt tartani és bőven elég lenne hozzá ennyi tudás. Pont ezért vannak tele külföldön a papagájmenhelyek elhízott hullámosoktól kezdve tolltépős arákig, öncsonkító kakadukig mindenféle ember által tönkretett papagájjal.

Nem logikusabb előbb utánaolvasni alaposan az adott fajnak, megtudni az árnyoldalait amit nem lehet lépten-nyomon megtalálni mert senki se büszke arra hogyha a madara viselkedésproblémás így inkább titkolja, megtudni mire van igazából szükségük,stb megtudni mit is akarunk vállalni és csak ezután megvenni a madarakat?

De mindegy.


A tenyésztés megint egy olyan dolog amibe sokmindenki belekezd tudás nélkül.

Először is te is mint sokmás ember tenyészteni akar de MIÉRT? Mi értelme ha utána eladod,elajándékozod a fiókákat? Így is bőven elég nimfa van a világon, a túlnyomó részük borzalmas körülmények között sínylődik. Minek még több nimfát gyártani? Megfelelő,hozzáértő gazdát SOKKAL nehezebb találni mint olyat aki azt mondja volt már papagája,ért hozzájuk közbe meg műanyag ülőrudakon, tükör társaságában szenvednek a madarai egy kis kalitkában. Az a kevés tényleg megfelelő gazda pedig én azt mondom inkább megunt többéves papagájokat vegyenek vagy ha tudnak menhelyről fogadjanak be és ne fiatalokat vegyenek mert azzal csak a tenyésztést gazdagítják és a menhelyeken csak egyre több papagáj lesz. Már most is dugig vannak a menhelyek, hiába bővülnek szinte egyből újra megtelnek így sok papagájt vissza kell utasítaniuk akik szenvednek tovább a gazdáiknál.

Másodszor a jó tenyésztés ott kezdődik hogy pár méteres röpdében vannak a madarak és nem kalitkában. Mivel az odúból kijött de még nem önálló fiókáknak is kényelmesen el kell férniük. (a még nem jól repülő fiókákat veszélyes kiengedni a röpdéből akkor ha nem teljesen madárbiztos a szoba de miután már jól repülnek érdemes minél többet kiengedni őket) Másrészt az odúból kijött fiókáknak csak egy rövid időszak áll rendelkezésükre arra hogy megtanuljanak rendesen repülni és a lehető legtöbbet repüljenek mert a repüléshez szükséges izmaik alapját csak fiatalon, ebben az időszakban tudják fejleszteni. Ha ilyenkor nem repülnek rengeteget akkor nem lesz "jó" izmuk ami miatt felnőttként nem fognak sokat repülni mert egyrészt nem érzik magukat teljesen otthon a levegőben másrészt nem fogják jól bírni a repülést ami az egészségükre lesz hatással mert a repülés nélkülözhetetlen a fizikai és mentális egészségükhöz. Aztán érdemes tudni az egészséges/életképes fiókák és a tojó életben maradása érdekében hogy mit,hogyan,mikor és meddig kell nekik enni adni, milyen a megfelelő odú(nem csak a méretére gondolok), mi kell az odúba, hogyan néz ki egy egészséges költési folyamat, hogyan néz ki egy egészséges fióka, hogyan kell takarítani az odút amikor fiókák vannak benne, mi normális és mi nem.

Az említett ferti vit beltartalmát elnézve csak a beindításhoz jó de nem biztosítja a tojó és a fiókák egészségét,életben maradását. Ugyanis nincs benne kalcium. A tojás időszakában a legfontosabb a kalcium mivel a tojások héja kalcium(de a fiókák fejlődéséhez is fontos). Ha nincs a tojó szervezetében elég kalcium akkor csak részben lesz héja a tojásnak vagy lágyhéjú lesz amit nagyon valószínűleg nem fog tudni kitojni és műtét nélkül belehal. De nem elég simán kalciumot adni mivel a kalcium felszívódásához és hasznosulásához kell a megfelelő kalcium-foszfor arány és D-vitamin. A D-vitamin a nap vitamin, közvetlen napfény(UV) hatására kellő mennyiség termelődik a madarakban, mesterségesen belőni a megfelelő mennyiséget szinte lehetetlen mert az is baj ha túl sok. Ez is egy olyan tényező amit sokan figyelmen kívül hagynak vagy nem tudnak ezért is van sokkal több probléma,haláleset beltéren való tenyésztés esetében mint kinti röpdében. De a D-vitaminnak sok más pozitív,fontos hatása is van. Szobában tartott madarak esetében az a legjobb ha tavasztól őszig hetente többször ki vannak rakva napozni(nem déli kánikulában) ügyelve arra hogyha nagyon meleg van árnyékba tudjanak húzódni vagy legyenek kicsit lefújva vízzel. Télen pedig madárlámpa vagy megfelelő értékekkel rendelkező naplámpa használandó. Tenyésztés esetében érdemes évszaktól függetlenül madárlámpát/naplámpát használni hogy ne legyenek zavarva. Persze a napoztatást se lehet észnélkül csinálni mert az össze-vissza nap vagy a túl korai/késői nap összezavarja a hormonjaikat és nem várt viselkedést válthat ki.

A nimfáknál gyakran fordul elő hogy ásványi anyaghiány(kalcium-foszfor) miatt megtépik a fiókáikat erre szokták már a tenyésztés megkezdése előtt adni folyamatosan az AP-17 nevű készítményt. Ezen készítmény adása csak tünetkezelés mert ha megfelelőek lennének a körülmények(napozás, megfelelő étrend) akkor sokkal ritkábban fordulna elő ilyen, nem lenne szükség extra kalcium adására.

Tenyésztéshez érdemes lágy eleséget adni ami 30percig főtt tyúktojás aprítva(héj és lágyburok nélkül) és reszelt sárgarépa ez az alap. Ehhez szoktak tenni még reszelt almát,csíráztatott magokat, főtt (barna)rizst,stb változatosan, az adott fajtól és az adott tenyésztő szokásaitól függően minden tenyésztő mást használ, másra esküszik. Tojáskor ha nem zabálja a szépiát magától a tojó érdemes egy keveset belereszelni a lágyeleségbe belőle. A lágyeleségbe keverhetsz vitaminport de az előírt mennyiségnél kevesebbet nehogy túl sok legyen valamiből pl. korvimin vagy AP-17. Szerintem a Korvimin a legjobb vitamin.

A lágyeleséget maximum pár óráig szabad előttük hagyni utána kuka, van aki azt mondja annyit kapjanak amennyit 30-60 perc alatt megesznek mert ugye romlandó. A lágyeleség adagot fokozatosan emelni kell 1 hónap alatt úgy hogy a negyedik héten már heti 4-5 alkalommal kapjanak. Ezután mehet fel az odú a röpdére. Az első tojás megjelenéséig kapják utána nem kell. Majd az első fióka kikelése előtti napon kezd el megint adni reggel-este mindennap egészen a fiókák felnövéséig. Akkor amikor a fiókák már nagyobbak de még nem önállóak a tojó elkezdhet letojni egy újabb fészekaljat aminek a hatására elkezdheti tépkedni a fiókákat hogy kikergesse őket a fészekből, ilyenkor a nagyobb a kirepüléshez közel álló fiókákat érdemes kivenni a röpde aljába a hím ott is fogja etetni őket, a kisebb fiókáknak akiket nem tudsz még kivenni a kitépett tollai visszanőnek.


Jelen helyzetben ha beindítod veled akar majd családot alapítani.


Egy kis normális olvasnivaló:

hu-hu.facebook.com/pvalapitvany/posts/262033854001166

hu-hu.facebook.com/pvalapitvany/posts/311948485676369

Bemásolok egy szöveget is mert ez nem csak a kakadukra hanem minden papagájra igaz: "Továbbra is fenntartom, hogy ezeknél a madaraknál a hibás bevésődés a kizárólag emberrel történő kapcsolat hosszútávon mindenképpen viselkedésproblémákat okoz. A fajra jellemző kommunikációt, a normális papagájviselkedés elsajátítását (táplálkozás, testbeszéd, papagájokra jellemző (társas) viselkedés, rangsor, szexuális magatartás stb....) az ember NEM KÉPES sem megtanítani, sem pedig a papagáj erre irányuló igényeit kielégíteni és akkor még nem beszéltünk a kakadunak (egyéb papagájnak) szükséges élettér biztosításáról. Ezeknek a madaraknak a nagy többségét, (tisztelet a kivételnek) bohócnak, házi udvari bolondnak adják el illetve veszik meg, sokan csak a neten cirkáló felvételek, videók nyomán döntenek arról, hogy beszereznek ilyen madarat! Nadja Ziegler azt javasolta, hogy kérjünk meg egy fiatal kakadut vásárló személyt, engedjen videófelvételeket készíteni a madárról és ezt évről, évre ismételjük meg. Meg leszünk lepve, hogy mit tapasztalunk majd. Persze ezt is kevesen vállalják be, mert a cukik, nagy bohócok csak addig kerülnek fel a netre, amíg nincs velük gond, ezt követően viszont már nem. Akik velünk jöttek az osztrák menhelyet meglátogatni, azok nem csupán hallgathatták, láthatták azt a hihetetlen munkát, amit a kézzelnevelt, otthont vesztett, leadott és jövő nélküli madarak gondozása, felkarolása jelent, hanem feltehették a kérdéseiket, előadásokat hallgathattak és a valóság láttán győződhettek meg arról, hogy milyen élet vár a legtöbb ilyen madárra. Ennek tudatában, illetve akik ezt már személyesen megtapasztalták a saját madarukkal való együttélés során - mondják mind többen azt, miszerint ezt nem szabadna engedni,de minimum feltételekhez kellene kötni!"

2015. márc. 10. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/29 A kérdező kommentje:
Köszönöm, nagyon sokat segítettél.
2015. márc. 10. 16:48
 20/29 A kérdező kommentje:
Akkor tenyésztésre hányas kalitkát javasolsz? (hossz-szél-magasság)
2015. márc. 10. 16:54
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!