Kezdőoldal » Állatok » Madarak » Érdemes első madárként örvös/k...

Érdemes első madárként örvös/kis sándorpapagájt tartani?

Figyelt kérdés
Sziasztok! Már régóta szeretnék egy papagájt,de nem tudtam higy milyet. Eleinte hullámos papagájra gondoltam, de aztán megláttam az örvös sándorpapagájt. Viszont apám próbál lebeszélni róla, mert szerinte inkább egy hullámossal kéne kezdenem.

2015. jún. 15. 17:35
 1/9 anonim ***** válasza:
Mit gondolsz mi a kettő között a nagy különbség? Olvass uátna hogyan kell tartani!!
2015. jún. 15. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

"Már régóta szeretnék egy papagájt"


Mindenképpen kettőt vegyél, egyedül, attól függetlnül hogy mennyi járékot/foglalkozást(ami egyedültartás esetében napi minimum 6 óra...)/teret adsz neki, szenvedni fog.


Még ha ezt nem is látod rajta, valójában nagyon rosszul fogja magát érezni, a kérdés csak az, hogy kimutatja e állapotát öncsonkítással, folyamatos agresszíóval vagy fülsértő ordításal, vagy csak magában fog őrlődni, stresszelni. (A hullámosok esetében gyakran történik ez, a gazdi csak boldog, csiripelő kismadarat lát, miközben papagája vérnyomása az egekben szárnyal a sok nem levezetett stressztől és félelemtől, élettartama pedig drasztikusan lerövidül)


Elterjedt tévhit, hogy csak az egyedül tartott madarak fognak szelídülni/beszélni tanulni. Ez az egykor tényként elfogadott feltevés sajnos igen sok papagáj életét tette tönkre. Az igazság azonban az, hogy az egyedül tartott madarak sokkal félénkebbek, mint csapatban tartott társaiak, hiszen a vadonban is a csapat jelenti számukra az egyetlen biztonságos pontot a ragadozók ellen; de ez a csapat így megszűnik, a madár pedig folyamatosan félni fog, ami nem előny a szelídítésnél/tanításnál.


Olyan fajtát vegyél, aminek ki tudod elégíteni az igényeit, mind helyben, mind foglalkozásban.

A hullámosoknak elég kb.90x45x60cm-es kalitka, a kis sándorok viszont már nagypapagáj kalitkát, de inkább röpdét igényelnek.


A hullámosokat könnyű lekötni, elég, ha napi 0,5-1,5 órát foglalkozol velük, de a sándorokat nagyon komolyan le kell kötni, mondjuk folyamatos clicker training-el.

2015. jún. 15. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ. Eddig én is úgy tudtam hogyha 2 papagája van az embernek akkor nem tudja beszélni tanítani őket. Viszont ha a hullámosnak tényleg csak ennyi foglalkozási idő kell akkir mindenképp hullámosom lesz,zenekar mellett sajnos nincs 6 órám. De minden esetben rosszul viseli a papagáj ha nincs mellette egy másik?
2015. jún. 15. 22:43
 4/9 anonim ***** válasza:

Igen, nagyon nagy baj.

Zárhatod kis kalitkába a madaradat, tarthatod rossz étrenden, de a legkegyetlenebb dolog, amit tehetsz vele, hogy egyedül tartod.


Azt, hogy a hullámosoknak elég 0,5-1,5 óra napi foglalkozás, úgy írtam, hogy párban vannak. Egyedül tartva nagyon sok időt kellene a madaraddal töltenek, ráaásul nem is akárhogy: úgy kéne vele napi 5-10 (bár van, ahol 16-ot írnak), órát foglalkoznod, hogy elkerüld, hogy a papagájod véletlenül emberre fixáljon, vagyis, nem szabad simogatnod, vakargatnod, fütyülnöd neki, vagy bármilyen fajtárshoz hasonlító módon vselkedned vele.

Így eléggé meg van kötve a kezed: maradnak a különböző tréningek.


De tulajdonképpen akármennyit is foglalkozol a madaraddal, mindig rosszul, korlátozva fogja magát érezni, hiszen nem tudod pótolni számára a fajtársat: nem tudsz vele együtt játszani, repülni, , az udvarlására válaszolni, így a papagájod egy idő után nem is fogja ezeket a dolgokat csinálni, nem fog természetesen viselkedni, teljesen inaktív lesz.


Arról nem is beszélve, hogy a nálad töltött első hónapját konkrétan végig fogja üvölteni, mivel elkeseredetten hívja fajtársait, családtagjait.


Nem tudom, írtam e már, de egyes kultúráltabb országokban már be is tiltották a papagájok egyedül tartását.


Emellett még megkérdezném: Egyáltalán mi tart téged vissza attól, hogy 1500Ft-al többet költs, és jobbá tedd egy (de mondhatjuk úgy is hogy megmentsd) egy papagáj életét?

2015. jún. 16. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

Egyedül csak annyi hogy gondolom 2 madár nagyobb felelősséggel és kiadásokkal jár (még ha nem is sokkal).

De mennyiben befolyásolja a madár játékosságát, taníthatóságát ha párban vannak? Nem lesz inkább a párjával elfoglalva? Elnézést a rengeteg kérdésért de hanyatt homlok mást olvastam/hallottam róluk eddig. :)

2015. jún. 17. 00:59
 6/9 A kérdező kommentje:
Helyesbítek: *nem olvastam még erről hogy egyedül szenved a madár. Ne érts félre,meggyőztél. Márcsak azért is mert logikus hogy pár nélkül nem érzik jól magukat,mert kolóniás madarak ,mint ahogy te is írtad. Meg nem mindig lesz időm hogy órákat foglalkozzak vele. Meg ez most kicsit primitíven fog hangzani,de ha kettőt veszek legalább nem kell eldöntenem hogy kék vagy zöld madaram legyen vagy esetleg fehér ,ha találok olyan színűt. :D
2015. jún. 17. 01:15
 7/9 anonim ***** válasza:

A párban tartás csak pozitívan befolyásolja a madarak szelidülését.


De azért azt vedd figyelembe, hogy a szelidülés/hang, beszédutánzási, egyéb tanulási készség erősen egyedfüggő, fajtól, és tartási körülményektől függetlenül. Van olyan jákó és amazon, ami soha az életben nem fog semmilyen hangot utánozni, és olyan nimfa, ami konkrét szófosó lesz.


Ugyanígy van, hogy egy kézzel nevelt, egyedül tartott ara egész életében csípni és támadni fog az emberekre, csak örül annak, ha nincs vele a gazdája. Ezzel szemben gyakoribb, hogy a szülő által nevelt, nagy közös röpdéből származó papagájok rövid idő alatt emberhez szoknak.


Szerintem a madarak még több pénzt igénylő igénylő berendezéseiben sincsenek tízezres szakadékok az egyedüli, és a párban tartott madár számára járó dolgokban, mint pl. megfelelő méretű kalitka. Egy hullámos ugyanúgy csak legalább 100 cm hosszúságon tud normálisan oda-vissza röpködni, mint hat.

Ami talán különbség lehet, az a hosszú távú ellátás,(pl. dupla adag magkeverék) de az is csak évente pár ezer forint.


Itt még olvasgathatsz: www.papagajidomitas.hu

Papagájvilág alapítvány Facebook oldala

2015. jún. 17. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszaidat! Ha még lenne kérdésem írhatok privátban neked?
2015. jún. 17. 19:12
 9/9 anonim ***** válasza:
Igen.
2015. jún. 17. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!