Kezdőoldal » Állatok » Madarak » Miért ilyen szemétládák a...

Miért ilyen szemétládák a madártenyésztők? Vagy ez csak a hozzá nem értés felsőfoka?

Figyelt kérdés

Próbálom röviden. Volt egy fiú nimfám. Arra gondoltam, hogy szeretnék többet és tenyészteni is szeretném őket, ez több éve volt. Vettem egy nimfát mellé. Kiderült, hogy az is fiú. Volt két fiú nimfám, de akkor még nem tudtam, hogy rosszat adtak csak ugye vártam, hogy költsenek, de ugye nem jött össze. Ugyan attól a tenyésztőtől vásároltam két lutínót, párnak adta. Több éven át nem költöttek. Nem csoda, mert mind a 2 tojó. Összeengedtem a 4 nimfát mondván, hogy úgysem költenek és szépen összeállt a két hím a két nősténnyel és lett is következő évre 6 kisnimfám, amiből sikerült eladni is illetve cserélni. Azzal a tenyésztővel nem foglalkoztam, egy másiktól vásároltam 2 fehér nimfát. Mind a 2 tojó lett.. Hogy ne keveredjenek el a szürkékkel, ugyan attól a tenyésztőtől vásároltam egy "fiú" lutínót (a fehérekhez vettem) és az is tojó lett.


Minden éven költenek rengeteget és el is tudom adni mert így már sok párom van. Csak az a baj, hogy már foltosak meg szürkék, mert elkeveredtek. Vannak egyáltalán olyan tenyésztők, akik nem vernek át és tudnak eladni vagy cserélni fiú fehér vagy lutínó nimfákat?



2017. aug. 14. 21:02
1 2
 1/13 A kérdező kommentje:
Vásároltam 7 nimfát, amiből 2-t adtak jól. Ez röhejes.:DD
2017. aug. 14. 21:06
 2/13 anonim ***** válasza:
Á,roh*dék mind,én a galambászokkal nem jövök ki,mind egy alpári tetű.átvágnak 500 ft al is nem érdekli őket mit adnak el csak a pénz legyen meg,odaadják a selejtet stb.
2017. aug. 14. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
61%

Itt a fő gond az hogy még te is szaporítod a nimfák számát feleslegesen amikor így is túl vannak szaporítva és folyamatosan vannak eladó megunt madarak... Azt nem is említve hogy ott sínylődnek minden kereskedésben is és kismillió szenved már most is a gazdáinál.

TE tudod hova kerültek és mi van az általad elpasszolt kicsikkel? Biztos vagy-e benne hogy egyik se végezte mondjuk 50centis kalitkába bedugott Pityukaként akit csak azért vettek hogy a gyerek ne hisztizzen?


A másik hogy amit művelsz az nem tenyésztés ugyanis egy tenyésztő nem a másikra hallgat hogy milyen nemű a madara hanem saját maga a madár kinézetéből vagy amelyik színváltozatnál ez nem játszik akkor a madarak viselkedéséből megállapítja. Vagy az adott szülők színváltozatából és azok öröklődéséből is megállapítható egyes esetekben a fiókák neme. Ugyanakkor azt is tudja egy tenyésztő hogy nimfáknál 1 éves korukig körülményes megkülönböztetni a nemeket(hacsak nem lehet tudni a színváltozat öröklődéséből) így nem ad el hímnek pl. 4 hónapos madarat. És ez csak 1 dolog a sokból... Egy példa abból a "sokból" : nem állítunk párba 2 ino madarat....


És igen rengeteg tenyésztő nem érdemli meg a tenyésztő elnevetést ugyanis fogalmuk sincs valójában a dolgokról, mit hogyan kellene csinálni,stb.

Pl. Te tudod mi az a lábszétcsúszás és mi okozza, hogyan lehet megelőzni, hogyan lehet kezelni? Vagy szoktad naponta ellenőrizni az odúkat, észreveszed ha baj?


A tenyésztés nem abból áll hogy odút rakunk,várunk, eladjuk a fiókákat!

2017. aug. 14. 23:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:

És elárulnád, hogy egy 16 éves hogyan tudja eldönteni, hogy milyen a madár neme, aki éppen csak belekezdett a velük való tevékenykedésbe? Jó azóta eltelt pár év.


Ez nekem bevallom új, hogy nem lehet két inó madarat pároztatni. Hogyan jönnek ki akkor? Mindenki így szaporítja őket, mondta is hogy ha nem fehérrel teszem össze, soha az életben nem lesz sima fehér. Ennek mi az oka elárulod?


Egyébként a fehérek nem albínók, mert fekete szemük van. Van piros szemű is, aminek szürke párja van.


Nem értem egyszerűen hogy jön ide a lábszétcsúszás. De igen tudom mi, nagymadaraknál nem fordul elő (legalább is nekem eddig sosem volt ilyen), de azt tudom, hogy hullámosoknál pl gyakori. És nem nézegetem minden nap az odút, mert nem akarom b**ztatni őket. 3-4 naponta bőven elég szerintem. Elég jó helyük van, eddig egy kivételével minden költés legalább 3 fiókát eredményezett szóval légy szíves ne oktass ki.


Ne azt oktasd ki, aki még nem vert át senkit, az viszont, aki szándékosan átver jó nagy kötsög.

2017. aug. 14. 23:31
 5/13 anonim ***** válasza:

Pont erről van szó. Aki éppen csak belekezdett az ne a fiókagyártással foglalkozzon hanem az ismeretszerzéssel. Utána idővel lesz foglma a nemek megállapításáról is többek között.


Az ino színváltozat eleve gyengébb, gyenge tollszerkezetű, rosszabb "minőségű" madarakat jelent. Ha 2 ilyen madár pl. 2 lutino össze van rakva akkor még gyengêbb, tollhibásabb, gyengébb immunrendszerű madarak kelnek.

A lutino (de ha jól gondolom az albino is) nemhez kötötten öröklődik. Ha pl. a tojó ino és a hím más színű de ino hordozó akkor kelhet ino hím és ino tojó fióka is. Ha viszont a hím ino a tojó pedig más színű(tojó nem lehet hordozó) akkor az ino fiókák csak tojók lehetnek. Ha a tojó ino, a hím pedig más színváltozatú nem ino hordozó madár akkor sose lesz ino fióka, csak ino hordozó hímek.

Bonyolult dolog ez...

Kis olvasnivaló:

[link]

2017. aug. 15. 23:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
2017. aug. 15. 23:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:

Köszi a választ!


Egyébként megnyugodhatsz, nálam jó helyük van a madaraknak. Lehet, hogy amikor belekezdtem tapasztalatlan voltam, de ezzel minden kezdő így van szerintem.


Ez nagyon érdekes. Mi az oka annak, hogy a fiú tojóra örökíti az inó "gént"? Hogyha a tojó nem is hordozó akkor is? Ezt egyébként hullámosokon figyeltem meg még amikor azokat is tenyésztettem. Hogy az inó apa tojó utódjai mind inók lettek egészen dédapáig is apai ágon az összes tojó utód. Lehet emiatt adtak rossz madarakat, mert minden inó alapból tojó volt és fogalmuk sem volt erről..


Részlegesen lehet örökölni lutinóságot? A lutinó tojó vad színű hím párosításból vad színű hímek és nagyon világos szürke gyöngyös tojók jönnek ki sorra. Tehát ha egy vad színű hímet, aminek az anyja lutinó volt pároztatok egy fehér fekete szemű nimfával, ami nem albínó, abból jöhetnek ki inó hímek?


Gondolom te hozzáértő vagy, a linkedet is tanulmányozom majd, köszönöm.

2017. aug. 16. 21:30
 8/13 A kérdező kommentje:
Nem is csak az a kérdésem, hogy inók jöhetnek e ki, hanem hogy jöhetnek e ki sárgák vagy fehérek, amik nem foltosak.
2017. aug. 16. 21:32
 9/13 anonim ***** válasza:
16 évesen is simán meg lehetett volna különböztetni a nemeket ha utánanézel. Én most leszek 17 éves. Már 5 éve madarászok. Tavaly,de főleg idén kezdtem bele mégkeményebben. Amúgy vagy ők sem tudták a nimfájuk nemét,nem olyan egyszerű az, vagy csak szimplán pénz kellett nekik. Sajnos a legtöbb madarász szemrebbenés nélkül átver. Tisztelet a kivételnek. Idén év elején vettem 1 nagyobb tenyésztőtől (tavaly 9 jákót nevelt 1 pártól) 1 pár princet. Gondoltam nem fog átverni. Na persze. 3 nap után a tojó le volt fogyva és megdöglött. Hívom az embert. Azt mondja nem evett. Modnom láttam hogy evett és akkor is elállította hogy nem evett. Szóval szépen átvert 60 euróval. Tanultam az esetből. Azóta mindig megnézem hogy nem sovány-e a madár amit veszek. Sajnos a saját bőrén tanul az ember(jobb esetben másén)
2017. aug. 17. 00:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:

Tojó nem lehet ino hordozó, vagy ino vagy nem az. Hogy miért azt nem tudom de így van. :D


Amit tudok az rámragadt az évek során illetve egy időben csak úgy érdekeltek a színek de sose tenyésztettem és nem is akarok(habár vannak nimfáim,hullámosaim) amiatt amit írtam(így is túl sok felesleges madár van főleg a nimfa,hullámos kategóriában na meg a tudásomat se érzem elégnek hozzá).


Nagyon sokféle színváltozat van, többféle öröklődéssel. Ha érdekel akkor a belinkelt fórumokat olvasgatva tudsz tanulni. Azokon kívül neten rákeresve angolul is találni színekről,öröklődésről oldalakat.

2017. aug. 17. 00:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!