Kezdőoldal » Állatok » Madarak » "Agyonverik" egymást a zebrapi...

"Agyonverik" egymást a zebrapintyeim. Mi lehet a baj?

Figyelt kérdés

Előre is bocsi a kisregényért, és köszi ha elolvasod.


Két éve vagyok a gazdája egy zebrapinty párnak. Nagyjából egy idősek, kereskedésből valók, kis kalitkában laknak, de amikor csak tehetem kiengedem őket, akár teljes napokra is.

Nagyjából tavaly decemberig tökéletesen megvoltak, ha volt tojás elvettem tőlük, mert nem akartam szaporulatot. Aztán december tájékán a hím elkezdte verni a tojót. Pontosabban verné, de a tojó vagy visszaüt, vagy elmenekül (már amennyire a kalitka terjedelme engedi, általában ezt a verziót preferálja jobban). A hím cserregve megy utána, és ha nem avatkozom közbe, akár fél órán át is csinálják kisebb pihenőkkel. Nem egész nap, napi kb 2-3x állnak ennek neki. Egy időben csak lefekvés előtt csinálták (mintha a hím bevédené a fészket, de végül mindig egymás mellett aludtak ugyanabban a fészekben...), most már akár napközben is. Nem párzási szándék, azt már kiokoskodtam, tejesen máshogy közeledik a hím a tojóhoz, ha párosodni akar. (Egyszer a hím a nagy agresszívkodás közepette le is sérült, bő egy hétig fájlalta a szárnyát, addig volt nyugi. Miután meggyógyult mindent kezdett elölről.)

Kivettem a fészket, hátha az a baja hogy épp nincs tojás. Nem segített.

Visszatettem a fészket, nem segített.

Elkülönítettem a hímet egy hétre egy másik kalitkába és másik szobába, de a viszontlátás örömének elmúltával újrakezdett mindent.

Elkülönítettem a tojót. Ugyanez.

Kivettem egy kis dobozba a hímet közvetlenül a balhé után, megvártam ameddig lenyugszik, majd visszatettem a párjához, de ezt én sem hittem, hogy segíthet. Hogy várhatnám el a kis madáragyától, hogy felfogja miért van "büntiben"? Még az én agyam sem fogja fel ő miért csinálja ezt...

Hagytam, hogy egész nap kint legyenek, még akkor is ha nem vagyok itthon és csak aludni menjenek haza. Nem segített, mert kalitkán belül újrakezdik (ami érdekes, hogy kalitkán kívül nem.. lehet, hogy azért mert ott a tojónak van elég mozgástere elmenekülni?)

Megvártam, hogy újra legyen tojás felrázva/kiszúrva ott hagytam nekik, hagy élvezkedjen a bolond hím. Ideig óráig jó volt, de a második tojás után megint verekedni kezdett.

Itt tartunk most, és teljesen tanácstalan vagyok. Ami furcsa, hogy egyik pillanatban még verekszik, a másikban meg már ezerrel udvarol és csicsereg. Egyszerűen nem értem.

Már kínomban azon gondolkodom, keresek egy madarászt aki nagy röpdében tart pintyeket, és megkérem fogadja be ezt a két idiótát. A tojó megkapja a teret, a hím meg kereshet magának másik csajt ha akar...

Mit csinálok rosszul? Segítsetek mert megőrülök tőlük...


2019. ápr. 12. 09:47
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%

Biztosat nem tudok mondani, de nekünk is voltak zebrapintyes tapasztalataink. Én arra tippelek, hogy beleavatkoztál a normális biológiai ösztönfolyamataikba azzal, hogy nem hagytad kikölteni a tojásokat. Ők megérzik, ha kialakul az embrió és ennek megfelelően viselkednek.

Nekünk annak idején egy nagy kalitkában volt egy öreg hím és egy nagyon fiatal tojó. A hím nagyon szép volt öreg kora ellenére és valami madártenyészetből származhatott (talán leselejtezték a kora miatt), mert nagyon szép kanárihangon "énekelt", tehát nem azt az unalmas tu-tut fújta, mint ami megszokott. A fiatal tojó kezdeményezte a párzásokat, a hím eleget is tett az elvárásnak, de a tojó rendre terméketlen tojásokat rakott (lámpával ellenőrizve). Egy idő után a tojó "verni" kezdte a hímet, mi pedig akkor fogtunk gyanút, hogy talán a terméketlenséggel lehet kapcsolatos a dolog és a hímet lecseréltük egy fiatalra. Attól kezdve minden megváltozott. A tojó termékeny tojásokat rakott, amelyeket ki is költöttek és több fészekaljat felneveltek.

2019. ápr. 12. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
70%
Mielőtt eladod őket nem érne meg egy próbát egy külön ketrec? Nem olyan nagy anyagi beruházás és lehetne egymás mellett szorosan a két ketrec.
2019. ápr. 12. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:

Gondoltam erre a terméketlenség dologra, de nem tudnék mit kezdeni a kicsikkel ha felnevelték őket, és tapasztalatom sincs ilyesmiben, így nem szeretném hagyni nekik.


A külön kalitka egymás mellett még eszembe sem jutott, ki fogom próbálni.

2019. ápr. 12. 16:23
 4/12 anonim ***** válasza:
100%

Ne legyen nekik fészek egyáltalán, és próbáld egy darabig külön tartani őket, külön kalitkában, ne csak kis időre, néhány hét, mint hogyha most szoktatnád őket össze.

Mekkora amúgy a kalitka, nem lehet az a gond, hogy kicsi?

2019. ápr. 14. 09:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:

Nem tudom, hogy lehet e az a gond. Másfél évig nem zavarta őket a kalitkaméret, most mi változott? A szabadságuk (kalitkán kívül) is ugyanannyi mint eddig.

Írtam madarász fórumra is, de ha nem lesz más választásom külön lesznek...

2019. ápr. 14. 19:59
 6/12 A kérdező kommentje:
Akkor is bunyóznak, ha nincs fészkük.
2019. ápr. 14. 19:59
 7/12 anonim ***** válasza:
Nem baj, ne legyen fészek. Eszükbe se jusson költeni.
2019. ápr. 14. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:

Kivettem a fészket, és egymás mellé tettem a két kalitkát. Ha estére visszamennek a közösbe, különteszem az egyiket és így is maradnak.

A madarász fórumon, miután küldtem egy videót a bunyójukról, azt a választ kaptam, hogy a hím részéről ez területvédés, de ilyet rendszerint két hím között látni, ez még nekik is furcsa volt. Az én pintyeim valószínűleg nem álltak párba, ezért történik ez. (Mellékes, hogy ha van tojás és párzanak is az mi, ha nem "párban állás", de erre még nem kaptam választ...)


Köszönöm a segítséget mindenkitől!

2019. ápr. 15. 16:46
 9/12 anonim ***** válasza:
100%

Tojáshoz még hím sem kell feltétlenül. Párba is álltak meg nem is, most megy a hiszti, hogy nem jöttek össze picik. Műtojásod nincs otthon? Te is készíthetsz gipszből.

Ha lenyugszanak a kedélyek, és ismét össze lehet őket ereszteni, akkor legközelebb ha tojás van, ilyen műtojásra cseréld ki.

2019. ápr. 15. 16:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:
Szerintem a műtojással sem érnék el sokat, ha a saját tojásaik felrázásával/kiszúrásával sem nyugodtak le a kedélyek :/
2019. ápr. 16. 06:49
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!