Kezdőoldal » Állatok » Rovarok, ízeltlábúak » Mi a pók fajtája? Vörös folt...

Mi a pók fajtája? Vörös folt a hasán, de nem fekete özvegy. (Fotók.)

Figyelt kérdés

- Hasa a vörös folttal:

[link]

[link]


- Háta felől (éppen molylepkét zsákmányol az egyiken):

[link]

[link]

[link]



2022. jún. 29. 15:10
1 2 3 4
 21/33 A kérdező kommentje:
Ezt a 17:23-ra reagáltam.
2022. jún. 29. 17:35
 22/33 anonim ***** válasza:
70%

Na most érdekes lesz a válaszom:


Keresztespók de mégsem az, csak nevében az :D

Mint pl. az imádkozó sáska ami ugye nem sáska...


Szóval ő egy Állaspók de a magyar nevében valamiért beletették a keresztespók nevet...


Közülük valamelyik:

[link]


A segmentata-t és a mengei-t elég nehéz megkülönböztetni egymástól így egybe is van rakva fajpárra:

[link]

2022. jún. 29. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/33 A kérdező kommentje:

Na végre egy értelmes, következetes válasz. Egyébként ha egzakt eredményre szeretnénk jutni, akkor akár hagyhatjuk is a népi elnevezéseket, ott az egyértelműsítő latin elnevezés. Nem azért, mert jaj de jó a latin, hanem mert így alakult, ez ugye a közös tudományos elnevezés, és tudtommal mindehol ugyanaz a latin elnevezése adott fajnak, vagy ha több latin neve is volna, akkor mindig ugyanaz a két, vagy 3 latin név.


Szóval, az első fotón levő valóban nagyon hasonlít a pókocskámra, köszönöm a válaszod! Eddig ez az egyetlen valószínű válasz, bár valamelyik zugpókfajt is el tudom képzelni esetleg.

2022. jún. 29. 21:51
 24/33 A kérdező kommentje:

Azt nézegetem neten, metellina valóban sanszos-e, eddig talán. Vannak színváltós pókok, pl a darázspók, és az is lehet, fény (pl vaku) hatására, vagy napszaktól függően (éjjel / nappal) kisebb-nagyobb színváltás lehetséges.


A gond az, hogy senki nem említett eddig szürke potroh alapsznű pókot, gömbölyű potrohhal. A gömbölydedség oka lehet persze a nőstény vemhessége is, ez lehetséges, gondolom.


A metellina fajok között nem találok szürkét...



Keresgélek tovább...



M E G V A N !



Tényleg baromi zavaró, h egymástól küllemre is teljesen eltérő fajokat keresztespókként definiálnak. Ezért írtam az elején, hogy nem zárom ki a keresztest, amennyiben a koronás keresztestől merőben eltérő küllemű.


És az enyém merőben eltérő küllemű, ezért nagyon benézték, akik a koronás keresztes és társaira gondoltak, annyira nem rossz a fotóm! Szépen látszik rajta, hogy szürkés a potroh és gömbölyded!


Ez totál nem koronás keresztes de még csak nem is hasonló KÜLLEMRE!


Szóval, a keresztespókfélék latin neve:

[link]

Araneidae


Márpedig a fotómon levő NEM araneidae!


Ugyanakkor, ahogy az előző írja, most látom, a metellina pókoknak semmi köze az araneidae pókokhoz, mégis mindkettő népi elnevezése keresztespók. De viszont semmi jelét nem látom, hogy a metellina az magyarul állaspók volna...


Sőt, több metellina fotót most megnéztem, egyik se olyan, mint az enyém, de az egyik faja viszont szerintem telitalálat!


Szinte biztosan ezt fotóztam ez már szürke és gömbölyű potrohú, épp olyan lábbal és lábmintázattal és szőrösséggel, mint az enyém:



METELLINA MERIANAE:



[link]

2022. jún. 29. 22:23
 25/33 A kérdező kommentje:

Közben megtaláltam, hogy valóban állaspók ez is, ez a családja. :) Míg a keresztespókfélék egy másik család, az az araneidae.

A fotómon levő egy másik család, mégpedig az állaspók, ahogy az illető írta:


A fotóm levő családja = állaspókok családja = tetragnathidae.


EZEN BELÜL:


A fotómon levő pók az alábbi nembe tartozik tehát:

metellina.


A faja meg nagy valószínűséggel:

metellina merianae (népi nevén rejtett "keresztespók", melynek SEMMI köze a rés-kereszteshez, vagy a koronás kereszteshez.)


Köszönet még egyszer az eddigi egyetlen normális válasznak,

a 21:32-nek,

akinek van szeme és látása. :)

2022. jún. 29. 22:36
 26/33 A kérdező kommentje:

Hát ez, meg a koronás keresztes, ég és föld. Szürke és gömbölyű potroh, amely potroh viszonylag sima, ez van a fotómon. A koronás evvel szemben recésnek látszó körvonalú potrohú, nem szürke potrohhal, deltoid potrohhal felülnézetből.


metellina merianae:

[link]


koronás keresztespók:

[link]


Ég és föld. Látszik a fotómon is.

2022. jún. 29. 22:55
 27/33 A kérdező kommentje:

Metellina merianae HASA, netről élesebb fotóval:

[link]


Szinte pont ilyen az enyém:

[link]

2022. jún. 29. 22:58
 28/33 anonim ***** válasza:
50%
Pedig az keresztespók.
2022. jún. 29. 23:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/33 A kérdező kommentje:

MELYIK keresztespók? Mert nagyon nem mindegy.

Keresztespókfélék családja azaz araneidae?

MERT AZ NEM állja meg a helyét.


A fotómon levő családja = állaspókok családja = tetragnathidae.


Ahogy az imdákozósása NEM sáska, csak a népies nevében van benne.


"Az imádkozó sáska vagy ájtatos manó (Mantis religiosa) a rovarok (Insecta) osztályába sorolt fogólábúak (Mantodea) rendjéből, az imádkozó sáskák (Mantidae) családjából az egyetlen, Magyarországon is honos faj. Az imádkozó sáska elnevezés kissé félrevezető, mivel nincs rokonságban a valódi sáskákkal; legközelebbi rokonai a csótányok és a termeszek."


[link]


Az imádkozó sáska esetén is váltig ragaszkodnál ahhoz, hoyg tudományos értelemben sáska? Mert az ugyanúgy téves, mint a fotómon levőkrekeresztespókot mondani. Hacsak nem a népies nevében, ameléy összemos két KÜLÖNBÖZŐ állatcsaládot.


Írtad valahol, hogy MELYIK keresztespók népies nevűre gondolsz? Nem.

Akkor jogosan írogatod, hogy "Pedig az keresztespók"?

Nem.

Volt érved?

Nem volt.

Ennyit erről.

2022. jún. 29. 23:50
 30/33 anonim ***** válasza:
68%
Kérdező! Egy kicsit fogd már vissza magad! Ne akarj már mindenkit kioktatni te szerencsétlen! Olyan okos lennél(de nem vagy az) nem kérdezted volna, hogy milyen pók.
2022. jún. 30. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!