Kezdőoldal » Állatok » Rovarok, ízeltlábúak » Mi a különbség az éjszakai,...

Mi a különbség az éjszakai, és a nappali lepkék között?

Figyelt kérdés

2022. júl. 28. 18:45
 1/10 anonim ***** válasza:
41%
Nem tudom, de az éjszakaitól jobban félek.
2022. júl. 28. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
87%
A nappali lepkék monofiletikusak, az éjszakaiak parafiletikusak. Nyilván különböznek aktivitásuk idejében (nappal-éjjel), a szárnytartás módjában ( a nappaliak összecsukva, míg az éjszakaiak kiterítve), a csápjukban (a nappaliaknak vékony csápjuk van, a végén sokszor bunkóval - míg az éjszakaiaknak mindenféle formájú) meg még jóóó sok mindenben. :D
2022. júl. 28. 19:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
Köszi előző, tudsz linkelni leírást, fotókkal? A wikipedia nem segített ki, azon kívül nem ismerek.
2022. júl. 28. 19:25
 4/10 anonim ***** válasza:
37%
A nappali szép színes. Az éjszakai barna, sötét.
2022. júl. 28. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
84%

Éjszakaiban is van kifejezetten színes.... és nappaliban is van kifejezetten szürke... de valóban a nappaliak általában színesebbek.


Az éjszakaiaknak jóval nagyobb a szemük.

Az éjszakai lepkék nappal elbújnak, a nappaliak meg éjszaka bújnak el értelemszerűen :D

Ők a sötétben nagyon gyengén tájékozódnak... kb mindennek nekirepülnek, míg az éjszakai lepkék jól tudnak repülni a sötétben (főleg ha van holdfény).

2022. júl. 28. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm.

Az eddigi válaszokból csak az alábbin lepődtem meg:

"szárnytartás módjában...a nappaliak összecsukva, míg az éjszakaiak kiterítve"

Ez tényleg így van? Nem fordítva?

2022. júl. 28. 20:13
 7/10 anonim ***** válasza:

A nappali lepkék mindig összecsukják a szárnyaikat,ha épp nincs rájuk szükség.

Nézd meg. Leszáll,már csukja is össze.

2022. júl. 29. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
Ja értem, meg fogom figyelni, köszi! :) Elsőre azt sejtettem, hogy talán zárt szárnyra gondolt a válaszoló, mint pl az éjjeli molylepkék esetén, de akkor mégse.
2022. júl. 29. 20:59
 9/10 Meton ***** válasza:

A szárnytartással nem értek egyet, az szerintem a hőmérséklet miatt van. Persze nappal általában melegebb van, éjjel meg hidegebb, de inkább az a lényeg, hogy ha összecsuklya a szárnyát, akkor csökkenti akkor védi magát a melegtől. Ha szétnyitja, akkor pedig magába szívja.

Régebben voltam az Odvaskő szállodában. Ez az erdő közepén van és rengeteg berepül az étterembe. Valaki szerint undorító, de nekem nagyon tetszett. Ott meg lehetett figyelni az éjszakai és nappali lepkéket is. Amúgy általában a molylepkék az éjszakai lepkék, de a pávaszemes lepke is éjszakai.

Az éjszakai lepkék teste általában vaskosabb, szőrösebb, fejük arányaiban kisebb, mint a nappaliaké, a három testtáj (fej, tor, potroh) ránézésre kevésbé különíthető el éles határok mentén. Az éjszakai lepkék között gyakrabban találunk gyors, vagy igen gyors röptű fajokat (pl. szenderek), míg a nappaliak repte sokkal inkább könnyedebb, lassabb. Kiemelkedő ökológiai szerepük van többek között, mint táplálékforrás más állatok (főleg fürkészdarazsak és pókok, a gerincesek közül madarak, és denevérek) számára, valamint jelentős növénybeporzók.

És innen szedtem:

[link]

2022. aug. 3. 09:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm! :)
2022. aug. 3. 13:56

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!