Kezdőoldal » Állatok » Rovarok, ízeltlábúak » El szeretnék kezdeni méhészked...

El szeretnék kezdeni méhészkedni de régi paraszti módon, nem értek hozzà. Haverom màr segitett nem sok sikerrel. Hogyan tovàbb?

Figyelt kérdés

Van egy nagyképű elvont haverom aki most végzett méhész tanfolyamot. Munka közben találtam egy méhrajt. Miután nem volt ruhám csak ő tudta kiszedni. Mikor odajött össze taposott egy csomó méhet és nagyképűsködött okoskodott mindenkit evakuált a környékről.

Mivel közel lakok azt mondta hogy vissza mennének Úgyhogy ő elviszi valószínűleg össze taposta az anyát is mert taposta őket, nincs anyaméh.

Most már kiszámlázott nekem vagy 20 kg cukrot az etetésük miatt illetve akar venni egy anyát. Én csak onnan értek hozzá hogy utánaolvastam valamennyire a neten tehát minimális a tudásom. Szerintetek, ha hagyományos módon kasban tartanám őket és úgy kezelni mint a parasztok, (persze nem ölném meg télre a méheket) úgy megoldható?

Vagy mit csináljak egyáltalán mit csináljak ezzel a rajjal amit a haver elszúrt?

Az anya is 10ezer és ruhàt, kaptàrt sok mindent venni kellene... vagy kast. Életben tudnàm tartani őket? Régen is tartottak méheket vidéken nem volt mindenki méhész.



2023. aug. 18. 07:24
1 2
 1/18 Kólauborkával ***** válasza:
100%

Először érdemes lenne a magyarnyelvű méhészkönyvet beszerezni.

Ennyi tudással csak katasztrófa lesz a vége, vagyis ahogy lett is.

Akiket méhészetböl ismerek azok nem tapossák a méheket….

2023. aug. 18. 07:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 A kérdező kommentje:
Melyik könyvet ajánlod?
2023. aug. 18. 07:45
 3/18 anonim ***** válasza:
59%

Anyaméhel nehéz is lesz méhrajt fenntartani. Az anyaméh ami a NŐKNEK van, abban fejlődik a kisbaba. Amit te keresel, az a méhkirálynő!

Inkább ne méhészkedj!

2023. aug. 18. 07:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 A kérdező kommentje:
Még az is lehet, hogy ottmaradt az anyaméh mert egy kupac méhet itthagyott hogy ő nem tudja már kisöpörni...
2023. aug. 18. 07:47
 5/18 anonim ***** válasza:
85%
A haverod egy gyilkos, tuti nem végzett méhésziskolát. Szakítsd meg vele a kapcsolatot, mert tuti nem épelméjű a gyerek. Nem az anyaméh halt meg, hanem a méhkirálynő! MÉHKIRÁLYNŐ!
2023. aug. 18. 07:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 Kólauborkával ***** válasza:

Majd estére megkeresem a gépemen, de egyébként bármelyik könyv amit neten találtam hortelen jó lehet kezdésnek.

Illetve nagyon jó youtube csatornák vannak (angolul) méhészektöl.

2023. aug. 18. 08:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 anonim ***** válasza:
66%
Igy mindenki érdekében ne méhészkedj, betegségek terjesztésével komoly kockázat lehetsz minden méhésznek a környéken.
2023. aug. 18. 08:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 anonim ***** válasza:
100%

A paraszti méhészkedés (kasos méhészkedés) ma már nem működik. Annak az volt a lényege, hogy a rajokat mindig befogták üres kasokba, a régieket pedig füsttel megölték, a kas tartalmát lépesmézként megették (vagy kinyomkodva a viaszból a mézet a viaszt is hazsnosították). Ma már egy magára hagyott méhcsalád betegségekben elpusztul, addig is fertőzi a környék méhészeteit, emiatt nem alkalmazható.


Kicsiben (10 család alatt) méhészkedni nem érdemes, mert ugyanúgy lekötöttséggel jár (ha nem is napi szinten áthelyezhetetlen, mint egy marha etetése, de vannak egy hétnél tovább nem áthelyezhető munkák), van egy csomó felszerelés, amit meg kell venni (pergető, füstölő, fedelezővilla, maszk, stb.) Tíz család felett meg már komoly beruházás, előbb tanulni kell, utána belevágni.

2023. aug. 18. 09:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 anonim ***** válasza:
100%

Én nem értek hozzá, de mi a célod vele? Saját használatra méz?


Ahhoz elég egy kaptár. Királynőt neten lehet rendelni, nem tudom mennyibe kerül, de egy gyors keresés azt mutatja, hogy komplett termelő családokat is árulnak kaptárral együtt, a 10 ezer forintos méhkirálynő árhoz képest olcsón.


Dél-Londonban dolgoztam egy cégnél 3 évig, saját irodaépületük és raktárjuk volt, és az épület lapos tetején volt egy kaptárunk. A főnökasszony anno utánaolvasott neten, YT videókat nézegetett és az alapján "méhészkedett". Egyszer elpusztult a királynő, akkor rendeltek újat, de sok gond nem volt a kaptárral. Ősszel kiszedték a lépeket, kipergettük, meglepően sok, 2-3 közepes üveg lett belőle, a konyhában ki volt téve és azt szabadon ehette mindenki. Aztán főztek cukorszirupot, hogy télre legyen ennivalójuk és kora tavasszal megnézték minden oké-e, él-e a királynő, talán cukorszirupot is kellett ilyenkor néha pótolni, erre már nem emlékszem, de kb. ennyi.


Volt egy pergető (ilyen hatalmas lábos-szerű edény, benne egy keret, abba kellett beletenni a lépeket és forgatni-forgatni a kart, jó kikapcsolódás volt 2 megbeszélés között), néhány védőfelszerelés, egy önkéntes méh-csapat (mármint a cég dolgozói között), egy füstölő és egy epi-pen az elsősegély dobozban, ennyi. Maga a kaptár mennyibe került nem tudom, és nem emlékszem hogy lett a méhcsapat, talán odaköltöztek a tetőre és ilyen méhbefogót hívtak, aki betelepített egy kaptárba, de ez még az odamenetelem előtt történt, nem emlékszem a sztorira.


Méhbefogó szakembert hívj: [link] ők tudják szakszerűen beköltöztetni a rajt a kaptárba és megállapítani, hogy a méhkirálynő elpusztult-e - ha igen, kell egyet venned.

2023. aug. 18. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 anonim ***** válasza:
100%

méhészeti szakkönyvek: [link]


És YT-on rengeteg méhész osztja meg a mindennapjait, pl.: https://www.youtube.com/@rebrikszoleszet/featured - neki van egy sorozata, hogyan kezdj bele a méhészkedésbe, mi kell hozzá, de van videó a szezonális munkákról is stb.


9-es vagyok.

2023. aug. 18. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!