Kezdőoldal » Állatok » Vadállatok » Veszett lehet? Út mellett...

Veszett lehet? Út mellett sétafikáló róka

Figyelt kérdés
Anyukám látott az út mellett sétálni egy rókát autó vezetés közben. Fényes nappal kb 15-16 óra között. Szerintem ez nem normális. Egészséges róka elbújik, nem lófrálgat csak úgy erre-arra emberek közelében.
2015. okt. 14. 17:57
 1/9 anonim ***** válasza:

De lófrálgathat.

Kukázik, tyúkászik stb.

Akkor van gáz, ha nem szalad el, girhes netán habos a szája.

2015. okt. 14. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

32 éves vagyok, még sosem láttam rókát nappal sétálgatni emberek közelében.

Út széli árokban egerészni igen, de út szélén, halál nyugalomban még nem. Lehet, hogy csak nekem furcsa.

2015. okt. 14. 18:03
 3/9 anonim ***** válasza:

Jól gondolod, lehet veszett. A veszett állatoknál nagyon ritka, hogy megváltozik a viselkedésük: amelyik eddig szelíd volt, agresszív lesz, amelyiknek nappal a rejtekhelyén kellene lennie, vagy ha nem is, de távol az emberektől és a zajtól, az pedig az ellenkezőjét teszi. Ettől függetlenül még nem biztos, hogy az, mert a rókákat folyamatosan orálisan immunizálják: műanyag dobozba tesznek veszettség elleni szert, csalétekkel, a rókák szétrágják a dobozt, ínyük megsérül, így a veszettség elleni oltás bekerül a szervezetükbe, és védettek lesznek a kórokozóval szemben. Hogy ellenőrizzék ennek hatékonyságát, a vadászok kilőnek 1-1 rókát, mintát vesznek tőlük, laborba küldik, ahol megnézik van e ellenanyag a vérükben.

Amit tennetek kell, ha féltek: értesítsétek a helyileg illetékes Állategészségügyi Hatóságot. Ennyi. Ha mégis megtámadna valakit a róka, akkor van postexpozíciós profilaxis: 4 oltásból áll, viszont nem 100%-os a hatékonysága (mint minden más oltóanyagnak). A veszettség emberre nézve egy súlyos, halálos betegség, szóval nem árt vele vigyázni.

2015. okt. 14. 18:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
utolsó vagyok: első mondatomat helyesbíteném: veszett állatoknál NEM ritka, szóval gyakori
2015. okt. 14. 18:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
El vannak szaporodva a rókák ezért gyakran látni. Olyat is láttam hogy egy elütött rókát ette a többi az út közepén. A válasz pedig vagy igen, vagy nem.
2015. okt. 14. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim válasza:
attól még mert egy róka az út szélén lófrál kicsi rá az esély hogy veszett! csak megszokta a civilizációt ezért nem fél! mellesleg magyarországon vakcinázzák őket úgyhogy nagyon kicsit arra az esély h veszett rókával fuss össze! :) (mellesleg vadgazda szakon tanulok)
2015. okt. 14. 18:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
Nem tudom én tavaly nyáron Szfvár belvárosában este 6-7 táján is láttam rókát.
2015. okt. 14. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
Felénk elég gyakran lófrálnak csak úgy rókák, gyakran átszaladnak az úton, bejönnek a kertbe vagy éppen látjuk a földeken egerészni. Volt már, hogy bicikliztem és a róka csak akkor ment le a bicikliútról, amikor rácsengettem, amúgy csak ült ott és ásítozott. Megszokták az embereket. Ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy veszett. Amikorra a veszettség abba a stádiumba jut, hogy az állat viselkedése láthatóan megváltozik, addigra már a külsején is kiütköznek a jelek, a szájhabzás, a fogyás, könnyezés, csapzott bunda, stb. Egy láthatóan jó húsban lévő, szép bundájú róka nagy valószínűséggel nem veszett, inkább éhes, ezért kényszerül lakott területre.
2015. okt. 14. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

"32 éves vagyok, még sosem láttam rókát nappal sétálgatni emberek közelében. "


Az a te bajod, én elég sűrűn, amint elhagyjuk a városhatárt.

Természetesen lehet veszett is akár, bár a rókák veszettség elleni védelmét elég jól megoldják már az elmúlt időkben a kihelyezett táplálékba rejtett "oltóanyagok".


Ettől függetlenül sokkal valószínűbb, hogy az ősz elején a szülei által "elcsapott" idei rókafit láttál, amelyik még rutintalan és kevésbé rejtőzködik. Sajnos ilyenkor ütik el a legtöbbet.

2015. okt. 24. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!