Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Anyós, após » Mit tehetnék, ha az "anyò...

Mit tehetnék, ha az "anyòsom" sokat mártírkodik?

Figyelt kérdés

Elöre leszögezem, èn alapvetöen szeretem a párom anyukáját, nagyon kedves velem, csakhát idönkènt rátör a mártíromkodás, ès sejtelmem sincs, hogy kellene kezelnem.


Azt tudni kell, hogy tipikusan olyan anya, aki mindig mindent megcsinál a gyerekei helyett, páromèk tehát úgy nöttek fel, hogy kisujjukat nem kell semmièrt mozdítani. Ha valamit meg akarna önállòan csinálni, már ugrik helyettük, mèg a szendvicset is megkeni, amit a munkába visznek.


Aztán idönkènt kiakad ès elkezd depressziózni meg sírni, hogy neki senki nem segít, milyen fáradt, idegileg ki van már, soha senki nem becdüli a munkáját. Sejtelmem sincs, mit válaszoljak ilyenkor, nyilván nem akarok leállni vele vitázni...tegnap náluk volram, a teraszon ültem vele meg az anyukâjával (párom nagymamájával), ès megin sírt, hogy mindenki - kiemelte a ,mindenkit, biztos rám is gondolt - olyan jól èrzi magât.


2013. aug. 9. 07:23
 1/9 Salx Narval ***** válasza:
100%
Az a helyzet, hogy azoknak kellene megkérni a mamát, hogy pihenjen többet akikért dolgozik. Az ő dolguk lenne finoman visszautasítani a kedvességét és megértetni vele, hogy annyit tegyen amennyi jólesik. Traktálja az unokákat, de a felnőtt fia már meg tud csinálni egy szendvicset.:D Csak óvatosan, mert ha túllőtök a célon, akkor meg jön , hogy rám már nincs szüksége senkinek, elhiheted, az se jobb.
2013. aug. 9. 07:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
Nem elégedett az életével.
2013. aug. 9. 08:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
Az enyém is ilyen. Rá kell hagyni, sosem fog változni. Amikor délelőttös vagyok, az én szendvicsemet is megcsinálja (mi együtt élünk). Olykor persze ő is a fejünkhöz vágja. Úgy próbálok kompenzálni, h bizonyos feladatokhoz kizárólag én ragaszkodom. Magyarul leosztjuk hallgatólagosan a feladatokat.
2013. aug. 9. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

A kérdésedre a válasz: Te jelenleg semmit sem tudsz tenni, mint meghallgatni és csendben maradni.

Természetesen nála is egy idő után betelik a pohár, ezért kiönti ami a szívén. Ezek olyan segélykiáltás félék, egy meg nem oldott problémájára.


Ez a fajta nevelési módszer zsákutca. Miért reméli egy ember azt, ha mindent megtesz a másik ember helyett, hogy vissza is kapja tőle a segítséget. Inteligencia szint kérdése, hogy valaki felismeri, hogy a másik azért teszi meg ezt vele, mert jó lenne ha vele is hasonló megtörténne. Nem?

Természetesnek vesznek mindent, és eszük ágába nincs viszonozni. Holott tudat alatt azt várná el, hogy ha én is megteszek mindent, velem miért nem történik meg. Ha valaki így gondolkodik, hogy azért teszek meg valamit, hogy majd visszakapjam a szándék nem őszinte, ezért csalódik. Ha érdekből cselekszik, és nem szívből teszi, csalódni fog.

Általában ezek a férfiak szintén egy olyan nőt fognak párként választani, aki hasonlóan kiszolgálja őket, de vannak kivételek is persze, nem törvényszerű.

2013. aug. 9. 12:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
Depressziós. Orvoshoz kellene vinni.
2013. aug. 9. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
53%
A "mártírkodás tulajdonképpen egy játszma E. Berne szerint. Az emberi játszmák című könyvében közérthetően ír róla. A játszmát úgy definiálja, hogy tisztességtelen haszonnal jár. Én erről inkább azt gondolom, hogy aki játszmázik, (és ez nem tudatos, hanem tudattalan viselkedés) az nem tudja, hogyan érhetné el másként, amit szeretne. Nem tud más viselkedést. Érdemes a ti esetetekben elgondolkodni azon, hogy anyósod mit szeretne elérni a "mártírkodással". Van néhány tippem. Elismerést, köszönetet, hálát, szeretetet, gyengédséget, figyelmet, stb. Valamilyen lelki szükséglete nincsen betöltve. Viszont igazából nem tudja megfogalmazni, hogy mi az, amit tulajdonképpen kapni szeretne. Azt mondja, szeretné, ha megbecsülnék a munkáját. Hát tegyétek meg. Kérdés, hogy mitől érezné, hogy megbecsülitek? Milyen viselkedéssel lehet ezt olyan módon kifejezni a számára, hogy elégedett legyen az eredménnyel. Mert sokan szeretik úgy a gyerekeiket, hogy a gyerek tulajdonképpen mégsem érzi a szeretetet, és sokan szeretik úgy a szüleiket, hogy a szülő mégsem érzi ezt. Jól szeretni úgy kell, ahogyan a szeretett félnek szüksége van rá. Van aki szavakban szeretné, van aki szívességekben, tettekben, van aki érintésekben, mint simogatás, ölelés, stb. Kérdezzetek rá anyósodtól, hogy ő mitől érezné azt, hogy elismeritek a munkáját, és hogy szeretitek őt!
2013. aug. 13. 07:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
0%

Alapvetően én is mártír típus vagyok, és szeretem kiszolgálni a család minden tagját. Abban az esetben engedek át feladatokat, ha látom, hogy ugyanazzal a precizitással végzik, mint ahogy én szoktam.


Borzasztó nehéz egyébként, szóval ez nem valami hobbi a részemről, bár kétségtelen, hogy nagy megelégedéssel tölt el, ha minden rendben van körülöttem.


Hogyan tudnál segíteni? Hát, valamit vállalj be, de feltétlen úgy csináld, ahogy anyósod szereti. Vagyis kérdezd, kérd, és figyeljetek oda, hogy mindig, minden eseteben megköszönjétek.


Anyukám is ilyen volt, én már némileg lazább vagyok, de azért odateszem én is magam a mártírok oldalához rendesen :)


(én leginkább úgy jellemezném, hogy egy rész tanult példa, egy rész precizitás, egy rész mánia)

2013. aug. 13. 07:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

7. A mártírkodással pont az a baj, hogy a mártír irreális követelményeket állít a környezete elé, amivel talán maga sincs tisztában. Mi az elég jó? Miért nem jó az elég jó? Miért kell maximális precizitásra törekedni, miért kell 100% csíkmentes legyen az a konyhapult, ha anélkül is elég jó, anélkül is elég tiszta, és úgyis letakarítjátok másnap is?

Azt várja el a környezetétől, hogy annak egy adott tevékenység/adott feladat, nívó és időráfordítás ugyanolyan fontos legyen a másiknak, mint neki, ugyanaz legyen az értékrendje a másiknak, mint neki.

Holott ez egy teljesen irreális, természetellenes hozzáállás, a mártír kiterjeszti magát a másik emberre, nem fogadja el a másikat olyannak, amilyen, egyenesen elutasítja a másik meglátását azzal kapcsolatban, hogy mi az "elég jó", "tiszta", "rendes", hanem elvárja, hogy időt vonjon el erre a másik olyan dolgoktól, amit ő fontosabbnak, értékesebbnek tart. Általánosságban nem tartja tiszteletben a másik embert.

És ez sajnos nem csak a takarításra jellemző, hanem sok minden másra is.

Ha a mártir nem tud leadni az irreális elvárásaiból, akkor sajnos előbb utóbb kizsigereli magát és a másikat is.

A kérdező helyében én csak akkor takarítanék, ha szívből szeretnék az anyósnak segíteni, de akkor nem kérdezném meg, csak megcsinálnám. Ha beleköt, akkor legközelebb nem csinálom meg.

Ha mégis szükségét érezném, hogy megkérdezzem, akkor valahogy így:

"Olyan sokat dolgozol a házban, ezt nagyra értékelem! Kérlek, pihenj egy kicsit, szívesen segítenék! Nem lesz olyan jó, mintha te csinálnád, de mindent beleadok. Így jó lesz?"

A párod helyett pedig egyszerűen nem hagynám, hogy bármit megcsináljon helyettem.

2022. aug. 25. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

A párod anyukája nem az anyósod!

Anyós = házastársad anyja.

2022. okt. 2. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!