Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Családfa » Hogyan tudnám kikérni az adatot?

Hogyan tudnám kikérni az adatot?

Figyelt kérdés
Szeretném megtudni, hogy papám bátyja mikor született, tudom hogy hol, de nem adják ki nekem az adatokat. A bátynak nem volt felesége és gyermeke sem, meghatalmazotti lapot pedig tudtam szerezni apámtól. Amikor először próbáltam, azt mondták, várnom kell az év végéig, mert 90 évig titkosították, másodszorra pedig azt mondták, hogy 130 évre lett titkosítva, ami már plusz 40 év amit nem valami szívesen várnék ki. Egy ismerősöm azt mondta, hogy ha már meghalt (igen, meghalt) akkor a halála után 50 vagy 60 év mólva ki lehet kérni bármit róla, ő is így csinálta.

2019. nov. 5. 22:06
 1/8 anonim ***** válasza:
0%
Familysearch.org oldalon keress, hátha...
2019. nov. 5. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
1929-es adatról van szó, Familysearc-on nincs fenn, ezért írtam a 90 éves titkosítást, mert 1929 óta eltelt 89 teljes év és most vagyunk a 90.-ben.
2019. nov. 5. 22:41
 3/8 anonim ***** válasza:

Nem titkosítva vannak, hanem korlátozva van a hozzáférés. Kizárólag egyenesági leszármazott kérhet ki adatot.

Még egy lehetőséged van: tudod-e, hogy mikor és hol halt meg? Ha igen, és mondjuk 1980 előtt, akkor esetleg a halottiját megtalálhatod a FS-ön, 1953-tól pontos születési dátumot írtak abba is, így megtudhatod, amit szeretnél.

2019. nov. 5. 22:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

1945-ben halt meg. A következő törvény alapján ki kellene adniuk, de akkor miért hivatkoznak mindig arra a 130 évre?

2010. évi I. törvény 93/A. § * (1) Az anyakönyvbe bejegyzett adatok


a) az érintett halálozási évét követő harminc év,


b) ha a halálozás éve nem ismert, az érintett születésétől számított száz év, vagy - ha az későbbi - a bejegyzés keletkezésétől számított hetvenöt év,


c) ha sem a születés, sem a halálozás időpontja nem ismert, a bejegyzés keletkezésétől számított hetvenöt év után


válnak bárki számára kutathatóvá.

2019. nov. 5. 23:16
 5/8 anonim ***** válasza:
Nem pontosan ez a szabály. Nézd meg a kutatási szabályzatot, abban pontosan le van írva, hogy számítják ezt ki. Az MNL oldalán megtalálod.
2019. nov. 5. 23:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
Azt tudod, hogy hol halt meg? Ilyenkor hasznos a MACSE-tagság, mert náluk már nagyon sok adat rögzítésre került a FS alapján és folyamatosan zajlik a feldolgozás. Egy egyszerű kereséssel akár meg is lehet találni.
2019. nov. 5. 23:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Tudom, hogy mi a szabály, de annál erősebb a törvény, nem?
2019. nov. 6. 08:45
 8/8 anonim ***** válasza:

A törvény az anyakönyvi másodpéldányokról nem szól (legalábbis az idézett rész). Levéltárban pedig az van.

Lehet rajta rugózni, de fölösleges. Én tizensok éve kutatom a családfámat, de már rég túlléptem ezen, pedig nem egy adatot nem tudok megszerezni emiatt.

2019. nov. 6. 10:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!