Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Családfa » Elakadtam! Kérhetek segítséget?

Elakadtam! Kérhetek segítséget?

Figyelt kérdés

Az egyik rokonom anyjának a nevét nem tudom eldönteni, mi lehetett. Az alábbi lehetőségek vannak:

-Szvacsek

-Svacsek

-Szvatcska

hogy bonyolítsam, találtam egy pasit akinek az apjának ugyanaz a neve, mint a fent említett személy apjának, az anyjának meg szintén hasonló a neve, de ha rákeresek úgy, hogy beírom a szülőket, semmit nem dob ki. Lehetséges az hogy két ugyanolyan nevű férfi (például két Kis József) két hasonló nevű nőt vett el, vagy valami keveredés van az anyakönyvek között?

És milyen eredetű ez az S betűs név? Szlovákra tippeltem!

Köszönöm a segítségeteket!



2020. febr. 1. 08:09
1 2
 1/16 Csicsky ***** válasza:
100%
A szlovákban ismert a Svaček (ejtsd: Szvacsek) név. A csehben meg a Sváček (ejtsd: Szvácsek) és a Švaček (ejtsd: Svacsek) név is. A Szvatcska (Svatčka) névre nem jött találat egyiknél sem. Többet sajnos nem tudtam kideríteni.
2020. febr. 1. 09:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
18%
Miért nem kérdezed meg tőle?
2020. febr. 1. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
100%

Az eredeti anyaönyvekröl készült képeket nézd meg, az sokkal többet mond.

Egyrészt ki tudsz szürni egy csomó félreolvasást.

Másrészt sok esetben ott van a házasságkötésnél a szülök neve is, így azt is el tudod dönteni, hogy egy vagy két párról van szó.

Emellett találhatsz olyan személyeket is, akiket a keresö nem talál meg, mert rosszul olvasták/digitalizálták a nevét.

2020. febr. 1. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
100%

Még kiegészítésként: a neveket nem mindig egyformán írták, ahogy éppen a papnak tetszett, magyar, szlovák, német stb helyesírás szerint, vagy ahogy éppen értette.

A Szvacsek-Svacsek ugyanaz lehet másként írva, a Szvatcska meg a Szvacsek nöi változata: Szvacseka, ahogy a szálv nyelvekben megszokott.

Ezért is érdemes az eredeti anyakönyveket nézni, mert ott könnyebben rájöhetsz az ilyenekre is.

2020. febr. 1. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 A kérdező kommentje:

Az anyakönyvből egyértelműen nem derül ki. Az egyik férfi születési anyakönyve meg sincs még, de keresem.

Azért nem tudom az illetőt megkérdezni, mert 100 éve halott már!

Köszönöm az eddigi segítséget,jöhetnek még válaszok! :) :) :) :)

2020. febr. 1. 12:52
 6/16 A kérdező kommentje:
Közben kiderült, hogy az egyik anyakönyvben Szvatska néven van az anyuka beírva. A keresőbe beírva nem dobja viszont ki a gyermek születési anyakönyvét, és mást sem.
2020. febr. 1. 13:59
 7/16 anonim ***** válasza:
100%

A keresőbe hiába írkálod, ahogy előttem is mondták magát az anyakönyvi képeket nézd, ne azokat az indexelt adatokat, amiket felrögzítettek. Többnyire teljesen más nyelvterületről származó emberek vitték fel az adatokat, nem tudnak mit kezdeni a magyaros írásképpel, rengeteg a rosszul indexelt adat.

Régen gyakori volt, hogy a pap úgy írta be a nevet, ahogy éppen hallotta, mert bemondásra történt az anyakönyvezés, nem létezett még személyi igazolvány és hasonlók. Ezért előfordul, hogy egy családnévnek többféle változata is felbukkan, én olyannal is találkoztam, ahol pl. a halottiban elírták a pár egyik felének a keresztnevét, de ettől még ki lehet sakkozni a házassági és a gyerekek születésije alapján, hogy melyik a jó.

Javaslom, hogy keresd az adott pár gyerekeit (NE A KERESŐBEN, hanem az anyakönyvet lapozgatva). Érdemes nézni a keresztszülőket, gyakran ugyanazokat kérték fel. Ha egy időben két azonos nevű gyermek született, érdemes keresgélni a halottiban, hátha az egyik kisgyerekként elhunyt. Esetleg a házassági bejegyzésükben megnézni a tanúkat, összevetni a keresztszülőkkel. Gyakori volt, hogy a házassági tanú a gyermek keresztszülője (általában a keresztapa) volt.

Továbbá javaslom, hogy lépj be a számtalan amatőr családfakutató FB csoport valamelyikébe, esetleg több félébe is. Ott rengeteg segítséget kaphatsz, akár még olyanba is belefuthatsz, aki esetleg már kutatta az adott nevet, települést és több információja van. Ha nem találod, írj rám privátban, megadom a linkeket.

2020. febr. 1. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 A kérdező kommentje:
Lapozgatom az anyakönyvet, de egyszerűen olyan sok, hogy megőrülök tőle de komolyan. Egyben van a születés-halál-házasságkötés, leginkább latin nyelven. Párom próbált segíteni, hátha nem jól olvastam a nevet vagy máshogy kell írni, talán sikerül. Köszönöm a tanácsaitokat, sokat segítettetek! Mindenkinek ment a zöld kéz!
2020. febr. 5. 14:52
 9/16 anonim ***** válasza:
100%
Hát ez sajnos ilyen. Kb. 13 éve csinálom klisebb-nagyobb megszakítással. Messze még a vége, főleg a határon túli keresések esetén. Azokat egyelőre nem is találom, amit sikerült, az meg nem latin, de ékes német nyelven, GÓT betűkkel. Nem sok ember van, aki megbirkózik vele. De nem adom fel, előbb-utóbb mindig előkerül valami apró nyom, amin megint nagyot tudok előre lépni (pontosabban visszafelé ... az időben :-D )
2020. febr. 5. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 A kérdező kommentje:
Most úgy fest, szlovák lesz. De ott van több is. Az a baj hogy a születési anyakönyveknél nem írták be az édesanya életkorát, pedig nagy segítség lenne.
2020. febr. 24. 21:52
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!