Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Családfa » Tuudsz valaamit 1848-ban élt...

Tuudsz valaamit 1848-ban élt őseidről, főleg hogy harcoltak-e a magyar szabadságharcban és miilyen oldalon? Kb. valakiinek ükapja szépapja leehet.

Figyelt kérdés

#családfa #szépapa
2023. szept. 6. 16:46
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
73%
Igen. Harcoltak. Büszke vagyok rájuk.
2023. szept. 6. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 A kérdező kommentje:
Kifejtenétek mit csináltak mit lehet tudni róluk pár mondatban?
2023. szept. 6. 16:49
 3/20 anonim ***** válasza:
88%

Kb semmit.

Nagymamám 1900-ban született, a testvére 1895-ben.

Emlékszem, rengeteg fénykép lógott a falakon, legtöbb különböző katonai ruhát viselő "valakiket" örökített meg, akiket én nem is ismertem. Alkalmankét szóba jött, hogy egy-egy képen ki is van, de nem különösebben tudtam velük mit kezdeni, számomra idegenek, ismeretlenek voltak, és gyerekként nem is varázsolt el az egyenruhájuk sem.

Persze, azok nem 1848-as képek voltak, de a század végéről már volt néhány huszár kép, de főleg az első nagy háború környéki időkből, portrék, csoport képek.

Felnőttként úgy gondolom, azért is nem avatták be a gyerekeket, nem meséltek nekik a harcokról, hősi tettekről, mert inkább fájdalom volt bennük.

Nagymamám nővérének a fia 18 évesen halt meg, a II világháború előtti "béke időszakban", a bevonulás után állítólag valamilyen "védőoltás" okozta a halálát, szerintem ők sem tudják, mi is történt vele pontosan, de a katonaságról ez volt az, ami leginkább eszébe jutott, a többi katona ős, már neki is távolabbi volt, bár ő tudta, hogy kik vannak a fényképeken.

Ismertem olyan öregeket, akik ég az I. világháborúban is harcoltak.

Ritkán beszéltek róla, sokszor akkor sem vidám történeteket, a Kádár korszak "legvidámabb barakkos" időszakában is tabu volt a két nagy háborúról, de pláne '56-ról mesélni, az 1848-49-et átélők addigra már elmentek, nem volt, aki meséljen, csak az "öregapám", és az "öregapám öregapja" kezdetű történeteket hallottuk, azokat id főleg valódi mese formájában (pl hogyan futamította meg az ellenséget a többiek előtt vágtató huszár, pedig csak a lova vadult meg a riadó miatt félbe szakított ebédjét akasztotta a nyeregkápára, és az átforrósodott csajka sütötte a lovat, ami megvadulva vágtatott az ellenség felé, azok meg azt hihették, az ördög vágtat feléjük)

2023. szept. 6. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 anonim ***** válasza:
60%
Az egyik dédapám végigharcolta a két világháborút, az egyik nagyapám a másodikat. A dédapám kisnemes családból származott, ami Mátyás király idejéből szerezte magának a kutyabőrt. Azt nem tudom, hogy 48-ban mit csináltak, mert nem igazán maradt utána semmim, mindent a nagyapám bátyja, és az ő családja örökölt, a kommunizmus sem volt jó hatással az a családra, de szinte biztos vagyok abban, hogy a jó oldalon harcolt.
2023. szept. 6. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 anonim ***** válasza:
70%
Ükszüleim között nem igazán volt magyar (akkoriban nem volt ez annyira népszerű dolog errefelé). Nem tudok senkiről hogy harcolt volna.
2023. szept. 6. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 anonim válasza:
86%

Annyit tudok, hogy mind anyai és apai ágon a két világháborúban az összes katonakorú fiatal elesett a csatákban, vannak a birtokomban kitüntetések, érdemérmek.

A szabadságharcban ükapám nem vett részt, de a testvére igen.

A 12. KundK Nádor huszárezredben harcolt, amely Ausztrián és Csehországon keresztül verekedte haza magát, mert külföldön állomásoztak, mint a huszárezredek többsége.

Azonban ezekben a harcokban rokonom nem vett részt, mert eredetileg nem volt az ezred állományának tagja. A teljes ezred nem is tudott hazajönni, egy százada osztrák oldalon harcolt, viszont a magyar kormány a nem teljes ezredeket kiegészítette és ezzel a kiegészítéssel lett ő a huszárezred tagja. Korábban ugyanis volt lovaskatona hét, vagy nyolc évig és nem volt tapasztalatlan teljesen.

Túlélte a csatákat, a kardja a bátyám birtokában van egy portréval, ami állítólag őt ábrázolja, de sajnos már elég rossz állapotban van a festmény, nagyon meg van sötétedve.

2023. szept. 6. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 anonim ***** válasza:
83%

Nagyapám a II. világháborúban, dédapám az elsően harcolt tisztként. A '48-as szabadságharcról dédapám mesélt, hogy több rokonunk harcolt tisztként.

Nemesi címet Apafi Mihály adott "a harcokban tanúsított bátorságáért".


https://www.gyakorikerdesek.hu/politika__torvenyek-jog__9622..

2023. szept. 6. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 anonim ***** válasza:
Nem
2023. szept. 6. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 anonim ***** válasza:
85%
Sváb származású vagyok. Az egyik ősöm a 48-as szabadságharban harcolt az osztrák oldalon. Aztán valahogy a Balaton-felvidéken ragadt és borászkodni kezdett. A második világháború után majdnem kitelepítették a dédszüleimet és elkobozták a szőlészet egy részét.
2023. szept. 6. 23:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 anonim ***** válasza:
100%
Jók ezek a második világháborús sztorik, de a kérdés NEM erről szól. Hanem a 48-as szabadságharcról.
2023. szept. 7. 04:54
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!