Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Családfa » Kutatás a levéltárban?

Kutatás a levéltárban?

Figyelt kérdés
Egy ismerősöm aki jártas a témában azt mondta, hogy Budapesten a Lángliliom utcában van egy levéltári kutatóterem, ahol meg lehet tekinteni az anyakönyvi bejegyzéseket, de mondta hogy van korlátozás. Azt szeretném megkérdezni hogyha a dédszüleim sajnos nem tudom pontosan melyik évben hunytak el, de körülbelül 1960-1980 között, akkor ott meg tudom nézni a levéltárban, hogy pontosan mikor hunytak el, vagy ez korlátozott védett időszak a 1960-1980-közötti?

2023. szept. 21. 14:26
 1/8 anonim ***** válasza:
93%
MOLban egyenlőre 1895 előtti anyakönyveket lehet kutatni.
2023. szept. 21. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
88%
Hol haltak meg a dédszüleid? Budapesten?
2023. szept. 21. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
Fel kéne őket hívni és rákérdezni az a biztos.
2023. szept. 21. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
87%
Röviden, nem. De egyébként ha ilyen közeli korban haltak meg, akkor elvileg tudnod kéne róluk mindent, szóval nem értem, hogy mit akarsz rajta kutatni. Ha mást nem, akkor nagyszülőtől vagy szülőtől biztosan tudsz róluk információt szerezni.
2023. szept. 24. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
84%

A Lángliliom utcában inkább az 1895 előtti egyházi anyakönyvek mikrofilmjeit lehet megnézni (ahogy #1 írta). Amiért viszont teljesen felesleges odamenni, mert ugyanazok megtalálhatók a familysearch oldalán is, kényelmesen otthon nézegethető.

Azt tudod-e hogy HOL haltak meg a dédszülők?

Szintén az említett oldalon nagyon sok településről megtalálhatók az állami anyakönyvek másodpéldányai is, de mindenképpen fontos tudni az elhalálozás helyét, hiszen azt az anyakönyvet kéne átlapozni.

Állami anyakönyvezés esetében a LEVÉLTÁRI korlátozás születési esetében 130 év (kvázi egyáltalán nem kutatható levéltárban); házassági esetében 86 év (idén ez alapján 1937 előttiek kutathatók); halottinál 30 év, viszont mivel levéltárban a másodpéldányok vannak, amik csak 1980-ig készültek, ezért a halotti korlátozás nélkül kutatható.

De érdemes lecsekkolni a familysearch-ön, mert lehet, hogy felesleges elbumlizni a levéltárba, mert ott is megtalálható. Kivéve Pest megye, az biztos nincs, mert nem engedték mikrofilmezni annak idején. Azt csak a levéltárban (IX. kerület, Vágóhíd u. 7.) lehet kutatni.

2023. szept. 24. 18:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat. Igen, sajnos Pest megye nincs teljesen feltöltve, mikrofilmezve a FamilySearchon. Jól értem, hogy a halotti anyakönyvi bejegyzések mikrofilmes másolata a leírt címen 1980-ig kutatható? Ha ez biztos, akkor felhívom őket és ellátogatok oda. Köszönettel.
2023. szept. 27. 16:37
 7/8 anonim ***** válasza:
84%
A Pest megyei Levéltárban (ha arra gondoltál) nem mikrofilmen vannak az anyakönyvek, hanem az eredeti anyakönyvi másodpéldányokat lapozgathatod, eredetiben. Előre jelezni kell, hogy mely köteteket szeretnéd kikérni, és jelzik, ha előkészítették és pár napon belül mehetsz. Legutóbb - ha jól emlékszem - 10 napon belül jelentkezni kellett, utána visszatették a helyükre és újra kérni kellett. Egy időben rendszeresen jártam oda, heti 2x nyitástól zárásig ott voltam. Vihetsz be füzetet, ceruzát (tollat nem!) a jegyzeteléshez, illetve akár laptopot is (én azon dolgoztam). Az anyakönyvi oldalakat fotózni nem lehet. Első alkalommal be kell iratkozni, de az semmi extra, ki kell tölteni egy lapot vagy akár megteheted az e-levéltári portálon is. Ingyenes. (#5)
2023. szept. 28. 07:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Igen erre gondoltam, amit ön leírt. Válaszát köszönöm, hasznosra értékeltem itt a gyk-n. A jövőben teszek egy látogatást a Pest megyei levéltárba.
2023. szept. 28. 09:11

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!