Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Családfa » A Németh, Török, Görög,...

A Németh, Török, Görög, Horváth, Czigány, Orosz vezeték nevek a származásra utalnak, vagy miért kapták ezeket a vezetékneveket?

Figyelt kérdés
2011. jan. 19. 20:06
1 2 3 4 5
 1/49 anonim ***** válasza:
74%

ez engem is érdekelne,mert Németh vagyok:))

egyébként szerintem nem,mert mindegyik vezetéknévre van egy ismerősöm,amiket felsoroltál,és az eléggé furi lenne,ha a Czigány nevű ismerősöm tényleg cigány lenne:)

2011. jan. 19. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/49 anonim ***** válasza:
Van Orosz vezeteknevu ismerosom,o ukran. Van Nemeth is, neki nincs koze a nemetekhez.
2011. jan. 19. 20:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/49 anonim ***** válasza:
Igen, utalhat a származásra. Még István király idején vezették be a vezetéknévadást. Több módon választottak az emberek vezetéknevet. Az egyik mód, hogy a származásra utaló vezetéknevet vettek fel: Pl. Magyar János, Tóth Géza stb. De ez ma már persze megtévesztő lehet, mert elképzelhető, hogy valakinek pl. a szépapja magyarosította a nevét, és a fentiek közül választott. Tehát ma komoly családfakutatás kell ahhoz, hogy megállapítsák, hogy pl. egy Németh vezetéknevű ember valóban német származású-e. A th és cz betűk (lásd. hagyomány elve) régen megvoltak a nyelvünkben, ezért lehetséges, hogy valaki nem Cigány, hanem Czigány vezetéknevű.
2011. jan. 19. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/49 anonim ***** válasza:
Származásra utaló nevek. Azt 1600-as években keletkezett a vezetéknevek többsége,valószínűleg ezek is akkor keletleztek.
2011. jan. 19. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/49 anonim ***** válasza:

OK! tévedtem. Nem István király idejében, hanem a 14-16. században alakult ki a vezetéknévadás, és a 18. században II. József tette kötelezővé.

[link]

2011. jan. 19. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/49 anonim ***** válasza:
87%

Leggyakrabban a következők alapján választottak vezetékneveket:


Személynévből (Balázs, Péterfi), tehát ha pl. valakit Balázsnak szólítottak, később pl. Balázs Árpád lett. Tehát a Balázs név vált vezetéknévvé.


Helynévből (Szegedi, Budai)

Foglalkozásnévből (Kovács, Szabó)


Gúnynévből vagy valamilyen tulajdonságnévből:

Szőke, Sánta


Nemzetiséget jelentő szóból (Török, Magyar)

2011. jan. 19. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/49 anonim ***** válasza:
64%
Engem eléggé érdekelnek a nevek eredetei, és erről a kérdésről most az jutott az eszembe, hogy ezekhez viszonyítva akkor mi az eredete az olyasmi neveknek, mint Király, Császár, Nemes, stb.? Gondolkodtam ezen, vannak ismerőseim ilyen és hasonló nevekkel, az ő őseik tényleg viselhették ezt a rangot? Vagy honnan eredhet? Kicsit furcsa, lehet buta kérdés, de érdekelne :)
2011. jan. 19. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/49 anonim ***** válasza:
Érdekes kérdés. Persze, nyilván nem lehetett minden Király vezetéknevű ember király. :D Esetleg csak kiskirályok ...
2011. jan. 19. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/49 anonim ***** válasza:
100%
Hát ez az :) Unalmas óráimban ilyeneken szoktam gondolkodni :D Gondoltam hátha van valaki aki ért hozzá és meg tudja magyarázni..
2011. jan. 19. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/49 anonim ***** válasza:
Holnap megyek könyvtárba, az etimológiai szótárban utánanézek, és megírom. :)
2011. jan. 19. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!