Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Családfa » A Kercsmár vezetéknév milyen...

A Kercsmár vezetéknév milyen eredetű?

Figyelt kérdés
Erről beszélgettünk valamelyik nap apukámmal,de nem tudtuk megfejteni.
2011. okt. 6. 18:25
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:

Szia!


Nem szeretnélek tévútra vinni, úgyhogy ez a fejtegetés csak szigorúan az én logikám szerint lesz, ne vedd készpénznek.


A szláv népek családneveinél a kocsmáros foglalkozásnak a következő változatait ismerem: Kaczmar/Keczmar (ebből --> Kaczmarski), Kreczmar... létezik még a szláv-ból 'elgermánosított' Kretschmar, valamint a dél-szláv országokban a Te nevedhez hasonló Kercmar.


Szóval, ha ezt vesszük alapul logikailag, akkor a Kocsmár Korcsmár, Kercsmár, Korcsmár, Korcsmáros alakok mindegyike ugyan arra a kocsmáros foglalkozásra utal, amit űzhetett a névadó ősöd. Maga a kocsmáros szó szláv eredetű, de ómgyar is lehet, amit valszeg átvettek, tehát ilyen összefüggésben nem biztos, hogy az ősöd is valamilyen szláv nyelvű országból származik. Remélem tudtam segíteni!

2011. okt. 7. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 mustafa33 ***** válasza:

Kercsmár, Karcsmár, Korcsmár = keletszlovákiai "hutorák" név, a kocsmáros megfelelője. A szlovák krčma keleti nyelvjárásban karcsma, ruszinul korcsma.

De nem tudom mitől lenne a kocsma, vagy régiesebben korcsma szó szláv eredetű, a krč = görcs; krk, kark = nyak; kor, kork = nincsen ilye tövű szó. Esetleg a nyakalásal lehetne összefüggésbe hozni, de az csak a magyarban jelent ivást, a szláv nyelvekben értelmetlen szókapcsolat. Tehát a szláv nyelvekben nincsen a korcsma szónak elfogadható töve, eredete. Magyarban viszont a korty szóval lehetne összedfüggésbe hozni, aminek a töve...

2011. okt. 9. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
2011. okt. 9. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 mustafa33 ***** válasza:
Hát igen, már Kniezsa idejétől fogva szokás mindent tendenciózusan szláv eredetűnek bélyegezni. Főleg azt ami homályosabb eredetű, nem baj hogy esetleg a magyar nyelvben több származéka van a szónak, szlávban meg egy sem. De hát Kniezsa még a szablyát is szláv szónak találta, fgyelmen kívül hagyva a szab szavat amiből több minde alakult, míg a szláv ilyet nem ismer csak egy szavuk van a šabla, amit ugy még véletlenül sem ők vettek át. Szóval ennyit ér a "szláv eredet".
2011. okt. 9. 23:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
35%
igazad van! szlovénok, horvátok, szlovákok, lengyelek, csehek, de még a németek is a magyaroktól vették át, nagyon valószínű...:)
2011. okt. 9. 23:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 mustafa33 ***** válasza:

És miért nem lehet akár török? A németet sem cáfolom, mert nem ismerem olyan jól. De a szlovákok még a bicskát is szlováknak tartják, meg a subát, meg a fokost, meg a karikást, meg a kalapot, meg a csizmát, elég? De a nachtkasztlikot is, a frajcimerkát, bíglajszt, a spígelt? Hogy mi mindent vett át tőlük a német. És az összes mezőgazdaságal kapcsolatos szavat (árpa, búza, eke, zab, ásó, csép, zsúp, korpa, liszt, mag, szőlő, gabona - mellékes hogy ők ezeket a szavakat nem ismerik).

Róluk ennyitt. Mástól semmit sem vehettünk át, és tőlünk sem volt mit átvenni. Ne legyél egyoldalú tótseg nyaló.

2011. okt. 10. 00:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 mustafa33 ***** válasza:

23:32

Ahogy így felsoroltad a körülöttünk élőket akár még így is lehet. De a cseheket hagy ki, ők úgy mondják a kocsmát: hospoda , ez biztosan nem magyar eredetű. És érdekes a hospodin nem kocsmáros hanem isten.

Amúgy a szlovákok a čárda szavat is echte szlováknak tartják amit a törökök bizonyára tőlük vették át.

2011. okt. 10. 00:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:

tessék? tótseggnyaló? egyoldalú? mikor pártoskodtam én konkrétan a szlovákok mellett? kicsit, ha áttekinted a leírtakat, akkor észreveheted, hogy te jelented ki kategorikusan, hogy ez egy kelet-szlovákiai családnév. közben a dunántúlon, horvát, vend-szlovén felmenőkkel bíró Kercsmárok is nagy valószínűséggel keletszlovákiából származnak nem? Kerčmar/Kercmar családnév viselőiből dunát lehet rekeszteni nem sokkal mellettük és alattuk. Biztos erre is van valami frankó magyarázatod, mindenki rosszul tudja, csak te tudod az igazságot...


érdekes... [link]


"A meggyőződés nagyobb ellensége az igazságnak, mint a hazugság." Nietzsche

2011. okt. 10. 00:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 mustafa33 ***** válasza:
Ha én azt írtam hogy keletszlovákiában használt szó a kačmar, az szerinted kizárja, hogy más szláv nyelveken is használnák? Az hogy létezik : Ondrej Kačmar címe Prešov Ružová 35, vagy Jozef Kačmar Strážske Vihorlatská 721 és még sok más, vagy Jana Kerčmar Budimírban, az nem zárja ki hogy Szlovéniában elterjedtebb név. Azt írtam hogy sehol máshol nincs? Nem. Azt írtam, hogy én itt tudok ilyenről, te máshol tudsz, ha tudsz. Az első általánosságban találgatott (ha te voltál, te voltál, mindegy) én egy területről megerősítettem. De nem zártam ki a többit. Inkább azt vártam volna, hogy más máshonnan szintén biztosat mond. Amiben vitáztam és nem értettem egyet az a korcsma szó eredete. Nem a névé. Szeretsz kötekedni? Akkor találj ki valami nicknevet, hogy egyszerűbb legyen.
2011. okt. 11. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:
érdekes módon minden válasz 81%-os embertől jött, fura ugye? másfelől, meg annyira rápörgetted magad erre az anti-szlovákizmusra, hogy már nem is látsz tőle!
2011. okt. 11. 22:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!