Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Családfa » Mi a Bulátkó vezetéknév...

Mi a Bulátkó vezetéknév eredete/jelentése? What is the origin/ meaning of Bulatko surname?

Figyelt kérdés
2012. jan. 20. 12:19
 1/8 hollófernyiges ***** válasza:
73%
Valószínűleg ukrán, a булат damasztanyagot jelent a googlefordító szerint.
2012. jan. 20. 12:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

Sziasztok! Hi! (The answer of english is under.)


A kérdésre tudom a választ csak gondoltam, hogy ide írom ki, hogy mindenki tudjon róla, akit érdekel. Régen azt hittem, hogy szerb eredetű, de ez tévedés. A szót két részre kell osztani, mint Bulat és ko. A ko valakinek a fiát jelenti a keleti nyelvekben. A bulat szó kaukázusi eredetű és szó szerinti jelentése acél. A nevet tehát úgy lehetne összerakni, hogy acélnak a fia, vagy esetleg fegyverkovács fia, de az utóbbiban nem vagyok biztos. A bulat szó egy perzsa eredetű fegyverkészítési eljárást jelent (főleg kések és kardok jó minőségű készítése). A kaukázusi népek közül az örmény, grúz vagy kazah eredet tűnik valószínűnek, de ezt nem tudtam biztosan kideríteni. A magyarországi család az 1600-as évektől kezdődően bizonyíthatóan Magyarországon élt, így a mostani leszármazottak maximum 1/100-ad részben büszkélkedhetnek kaukázusi vérvonallal, mivel teljesen elmagyarosodtak. De a hazánkba érkezés történhetett sokkal korábban is. Erre vonatkozóan nem találtam adatot. A kaukázusi népek egyébként ősi keresztény népek és biológiai rokonságban állnak a magyarral, így a család nem életidegen a magyar nemzettől. Mivel a honfoglalás előtt a Kárpát-medencébe érkező magyarok jelentékeny része a Kaukázusban telepedett le (un. szavárd magyarok), így a magyar eredet sem kizárható. Azért tettem fel a kérdést angolul is, mert a család tagjai közül élnek Amerikában is, így szeretném, ha ők is tudnák a választ.


The origin of name is caucasian. It means son of steel. The most of this surname are there in Hungary.

2012. jan. 20. 12:50
 3/8 anonim ***** válasza:
71%
Mielőtt angolul próbálsz magyarázni, tanuld meg a nyelvet, mert így csak hülyét csinálsz magadból meg a Bulátkókból.
2012. jan. 20. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 mustafa33 ***** válasza:
Elhiszem, hogy jobban tetszik a te magyarázatod, de a sok amerikai Bulatko mind ukrán gyökerekből ered. A -ko kicsinyítő képző a szláv nyelvekben. Bulatko-fi az Bulatkov lenne. A te neved Kis Bulat. Az oroszban is a kaukázusi eredtből van a név. Keresztnévként használják a Bulat nevet. Mint a Bulat Savlovics Okudzsava.
2012. jan. 23. 00:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 mustafa33 ***** válasza:

Bulatov, jó hangzású orosz név - Erik Bulatov művész.

Bulatovics, szerbiában gyakori.

2012. jan. 23. 00:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

Helló!


Köszönöm az értékes észrevételedet (kapod érte a zöld jelet).


Én egy vezetéknevekkel foglakozó könyvben olvastam (a címét sajnos nem írtam fel), hogy a ko végződés a neveknél fiát/lányát jelent, de lehet, hogy neked van igazad. Te honnan tudod ezt az infót?


Mire alapozod, hogy az USA-ban élő Bulatkók ukrán származásúak? Én arra alapozom, hogy megnéztem az USA levéltárának internetes nyilvántartásában azt, hogy az USA-ba érkező Bulatkók honnan érkeztek Amerikába és az esetek 90%-ban (10 %-ban nem volt adat) Magyarországot dobta ki nem Szerbiát vagy Ukrajnát, továbbá a keresztnevek is 90%-ban magyar eredetűek voltak. A maradék 10% azonban szláv hangzású volt mint Jorgoj vagy Milnaby (lehet nem jól írom le, mert nem emlékszem pontosan). A lista 1800 és 1900 közötti bevándoroltak adatait tartalmazta, későbbi vagy korábbi adatot nem találtam.


Mivel a kó végződés egyértelműen jelző, így a bulat név eredetére kerestem rá és az angol nyelvű wiki dobta ki, hogy acélt jelent. Egyébként perzsa-török eredetű szó. A kaukázusi nyelvek többsége és a magyar is rokon nyelv a törökkel, tehát ez nem jelent semmit. A legtöbb bulat, akiket találtam a neten kaukázusi származású, de nyilván elköltözhettek onnan északra és nyugatra is, tehát a mai Oroszországba vagy Ukrajnába, mivel régen egy ország volt. (1922-ig Oroszország, majd Szovjetunió 22-90-ig, ma pedig megint Oroszország.) Tehát véleményem szerint a kaukázusi származás tűnik a legvalószínűbbnek. Amennyiben tudsz kérlek cáfolj rá érveimre, mivel érdekel a téma.

2012. jan. 23. 01:28
 7/8 hollófernyiges ***** válasza:
Nyelvi jelzőtől függetlenül, a -ko végződés családnévnél ukrán eredetre utal.
2012. jan. 23. 07:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 mustafa33 ***** válasza:
Bulatka velikokvitkova - orchidea fajta virág, benne van a Cservona kniga Ukrainy, roszlinnij szvit - ben.
2012. jan. 23. 22:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!