Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Családfa » Ez a DNS teszt használhat...

Ez a DNS teszt használhat valamit a családfa kutatásban?

Figyelt kérdés

Üdv! 32 felmenőmet derítettem fel a családfán, de nagyrészük német földről származott, így több szépnagyszülőm is. Néhányuknak elég zsidós neve és arca volt, ezért érdekelne különösen, hogy van-e bennem zsidó vér-e vagy sem. Az ok pedig annyi, hogy egész életemben mindenki zsidónak nézett, és már annyira idegesít a dolog (komplexussá nőtte ki magát), hoyg szeretnék pontot tenni a kérdés végére, ezért gondoltam egy DNS tesztre.


Néztem ezt a DNS tesztet, mit gondoltok róla? : [link]

ebből is a full genom teszt, ami 175,000 forint, eszméletlen drága, de én összespórolnék rá. Hülyeség az ilyen DNS teszt, vagy van értelme a családfakutatás/igazolás szempontjából?


Köszönök minden értelmes választ!


2012. máj. 7. 17:46
 1/8 hollófernyiges ***** válasza:
100%
Majd kijavítanak ha tévednék, de úgy gondolom hogy túl sok hasznát nem veszed. Egyrészt az Y-kromoszóma csak apai, a mitokondrium csak anyai ágon öröklődik, vagyis anyukád apjáról vagy apád anyjáról és egész rokonságukról már semmit mond. Másrészt csak valószínűségeket ad meg egy népcsoporthoz hasonlóságról, vagyis lehet hogy az adott marker a norvégokban 80%-ban, a zsidókban 2%-ban van jelen, de konkrétan te még lehetsz a 2%. Inkább levéltárakban nyomozz vissza, az anyakönyvekben benne van a vallás is.
2012. máj. 7. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
89%

Hollófernyinges jól mondja, a DNS-teszt konkrét személyek rokonsági voszonyánál használható, ilyen populációs vizsgálatokban nem. Legfeljebb azt lehetne kideríteni, hogy egy adott közösség melyik ismert népcsoportra hasonlít genetikailag (pl. a budapesti zsidók "zsidók", vagy "átlag magyarok"), egyénileg nem alkalmazható az említett kivételek miatt.


(Egyébként ne idegesítsen, ha nem annak vallod magad, nem vagy az. Van erről egy vicc is:

- Édesapám, én zsidó vagyok!

- Miért, fiam?

- Sokat olvasom a Tórát, betartom a szombatot, a vallási előírások szerint étkezem, rendszeresen járok a zsinagógába.

- No, édes fiam, és van-e félretett milliód a bankban?

- Nincs, édesapám.

- És van-e tengerparti villád?

- Nincs, édesapám.

- És van-e luxus sportautód?

- Nincs, édesapám.

- Na, fiam, akkor te nem zsidó vagy, csak egy kis hülye.)

2012. máj. 7. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim válasza:
100%

Az alábbiakban részletezett vizsgálatokat a DDC (DNA Diagnostic Center) laboratóriumban végzik el, mely az Amerikai Egyesült Államokban, Cincinnati közelében helyezkedik el. A DDC laboratórium teljes körű magyarországi képviseletét szakértői irodámon keresztül magam látom el.

A lehetőségek:

1. Apai leszármazás (Paternal Lineage (Y-STR) Testing). Az Y kromoszóma generációkon keresztül igen kis mértékben változik, ezért hosszú időn át megőrzi az eredeti környezetére jellemző szerkezetet. Meghatározott területek STR analízise alapján megállapítható az illető úgynevezett Y-haplo-csoportba tartozása, és ez alapján behatárolható a geográfiai eredet, származás.

2. Anyai leszármazás (Maternal Lineage (mtDNA) Testing). A mitochondriális DNS vizsgálat alapján az anyai származási vonal geográfiai eredete tisztázható. Itt is a megfelelő DNS haplo-csoportok megállapítása a vizsgálat lényege.

A Haplo-csoport valójában a haploid genotipusok alapján kialakított, geográfiailag és rassz-sajátságok alapján összesített csoport. A haplotipus az egyed genetikai sajátosságait hordozó génszakaszok (allélek) összessége. A laboratórium (a DNA Diagnostic Center, DDC) közel két évtizede végez DNS alapú származási vizsgálatokat (főként apasági vizsgálatot) - ilyenkor az esetek többségében rögzítésre kerül a vizsgált személyek rassz-hovatartozása, illetve a vizsgált személyek lakhelye is - ebből a jelentős méretű adatbázisból később lehetőség nyílt bizonyos sajátosságok, haplotipus csoportok ("haplogroup") megalkotása, amihez viszonyítva adják ki egy-egy vizsgált személy eredményét. Ez a besorolás mögött tehát számos tudományos munka, közlemény, illetve hatalmas mennyiségű DNS vizsgálat áll. Magyarországról nézve jelenleg még nem túl gazdag az állomány, mert az országon belüli elkülönítés nem lehetséges - azonban számos kérdésre a vizsgálat választ tud adni.

Az anyai vonalon vizsgálható a mitochondriális DNS (mtDNS), hasonló módon. A mitochondrium a sejt belsejében működő energia-központ, amely önálló genetikai állománnyal (saját DNS-sel) rendelkezik, ezt közvetlenül az anyától örököljük, így ez végigvonul az anyai leszármazási vonalon. Ezért ennek a vizsgálatával az anyai leszármazás ugyanúgy vizsgálható, mint az Y kromoszóma esetén az apai.

A mintavétel szájüregi nyálkahártya hámsejtek bélyeggyűjtésével történik (ezt hétköznapi nyelven nyálmintának szokták hívni) - 4 db mintavevő pálcával kel a szájüregbe benyúlva a nyálkahártyán 8-10 törlőmozdulatot végezni, majd nedvesen nyálasan a mellékelt papírborítékba őket bedobálni. Kérésre postán küldünk ilyen mintavevő csomagot, illetve előre megbeszélt időben a mintavételt itt szívesen el is végzem. A borítékot a házi mintavétel után le kell zárni, szobahőmérsékleten pár óra alatt ez megszárad, és ettől kezdve károsodás nélkül pár hónapig feldolgozható - így postán is küldhető, így lehet visszajuttatni hozzánk. A levett minta feldolgozása 4 hét, általában a 30 - 35 napra adunk eredményt. Az árakról, elérhetőségről a www dnskozpont hu oldalon tájékozódhat.

2012. máj. 8. 16:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim válasza:
Szerintem nagyon drága, de rengeteget meg lehet tudni belőle. Az a lényeg, hogy miért van erre szükséged? Puszta kíváncsiság?
2012. máj. 10. 09:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

Szia!


Kicsit túlliheged a dolgot:) Utánanéztél, magad írtad... tehát azt is tudnod kell, hogy majd a meghatározásnál jó eséllyel lesz olyan a grafikonon, hogy pl: 10% közel-keleti, vagy 5% dél-ázsiai, stb. Ez még nem jelent sem zsidó, sem roma, stb. származást! Az a kemény, hogy ez nem ritka és egész európában jelen vannak az ilyen eredmények, még észak-európa legtávolabbi csücskében is! Nézz meg pár projectet, amiben izraeliták léphetnek be, elég nagy részük rendelkezik európai származású őssel, anyai vonalon meg főleg (ez persze nem a full genomra, hanem a mtdna és ydna tesztekre vonatkozóan írom).


Német földről jöttek az ősök... hát igen, az a német föld, ahonnan a magyarországi németek többsége jött, része volt a római birodalomnak, ahol az ellatinosodott keltákon át, a rómából beözönlő embereken keresztül az északról érkező germán törzsekig (és még sorolhatnám) akkora keveredés volt, hogy azt el sem lehet képzelni. Ezek az emberek kezdtek el aztán keletebbre nyomulni... vágod, szőke, barna, sötét hajú, kicsi és nagy orrú, alacsonyos és magas emberek, akiknek a mediterrániumból, közép-európából, észak-európából és még ki tudja honnan jöttek az ősei. Az eredmények nem titkosak, olyan színes mint a szivárvány:

[link]


Nem tudom mi ez a nagy "zsidó para", de azt tudni kell, hogy minden ma ismert haplocsoport őse afrikai eredetű... szóval én nem is tudom mit vársz ettől a teszttől:))

2012. máj. 10. 17:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
Ez nagyon megérné. De te nem zsidó vagy. Te egyszerűen hülye vagy. Esetleg még rosszabb. Talán árja lehetsz.
2012. máj. 13. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim válasza:

Ha zsidós az arcod - az milyen? - akkor jobb ha elbujdosol, mert még egy antiszemita beléd köt.

Egyébként az embernek az az igazi rokona, akivel együtt nőtt fel, a többi csak ismerős lehet. A családfakutatás a háborúk után fontos volt, most meg a hivalkodás egyik alapja. Megrendelésre bárkinek kerítenek kutyabőrt, mert most az a magyar. Más cél legfeljebb az örökség lenyúlása lehet. No igen, a halottak már nem tiltakozhatnak személyességi jogaik megsértéséért, az élőket meg el lehet bolondítani valamiféle dinasztikus maszlaggal.


Nincs értelmes válasz.

2015. jan. 30. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim válasza:

Két kérdésem merült fel (például a cég nevében hozzászóló szakértőhöz).


Valamilyen szinten megbízhatóak a rangosabb helyen végzett vizsgálatok?


A kisebbik húgom csináltatott magának DNS-tesztet. Hasznos eredmények jöttek ki. Azt viszont nem tudom, hogy az én DNS-tesztem mennyiben lenne más (férfiként), mint az övé.


Itt arra gondolok, hogy a felmenők vizsgálata szempontjából van-e jelentősége annak, h. milyen nemű testvér csináltat tesztet (és hogy a gyermekek nemétől függően az anyai vagy az apai ágról lehet többet megtudni).


Nem nagyon értek a témához, de gondolom, nagy eltérés (ugyanazzal a vizsgálati módszerrel, laboratóriummal, elvileg jó mintavétellel) nem lehet a testvérek között. Van, aki szerint akkora az eltérés testvérek között (pedig tényleg, garantáltan testvérek:-)), hogy a rangos helyen végzett vizsgálat sem megbízható. De ez utóbbi nem tudom, mennyire igaz.


Nálunk az anyai ág (édesanyám felmenői) vizsgálata lenne érdekes, ezért is írok. Mert ha nincs testvér szerint nagy különbség, akkor inkább más rokonnal végzem esetleg a vizsgálatot (a szülők vidéken élnek, és különböző okok miatt sajnos nem nagyon jönnek szóba).


Budapesti vagyok, nem tudom, itt milyen vizsgálati lehetőségek vannak.


Előre is köszönöm!

2017. nov. 17. 18:40
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!