Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Családfa » Hogy van ez? Hogy lehet az...

Hogy van ez? Hogy lehet az anya vezetékneve ugyan az mint a gyereké? Talán "törvénytelen" gyerek volt?

Figyelt kérdés

A familysearch.org oldalon megtaláltam a dédapámat,legalábbis sok minden stimmel. 1889-ben született(a hónapot,napot nem tudom,ott szept 18 szerepel). A város is oké,mert nagyanyám a szomszéd faluban lakott.

De az apja neve nincs feltüntetve,az anyja vezetékneve pedig ugyan az mint az övé!



2012. aug. 10. 23:58
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
64%
Én ismerek olyat, aki azért kapta az anyja vezetéknevét, mert az jobban illett a születendő gyermek keresztnevéhez, és mivel a keresztnév is egy szép magyar név volt, ezért az édesanya magyar vezetéknevével hangzott jobban. Bár lehet, hogy 1889-ben ez még nem volt divat...
2012. aug. 11. 00:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:
33%
Hát nekem van egy ismerősöm és az ő anyukája pl felvette a férje vezetéknevét a saját vezetékneve helyett és ezért ugyan az a nevük. AZ is lehet, hogy nem tudja ki az apa és ezért a gyerek az ő nevét vette fel.... vagy az is lehet, hogy az apa elhagyta őket még mielőtt megszületett a gyerek.... vagy az is lehet, hogy nem ismerte be az apaságot így nem került a nevére. Ha házasságon kívüli gyerek lett volna akkor a férj veszi a nevére (feltéve ha nem derül ki, hogy nem az övé, legalábbis a névadásig nem)
2012. aug. 11. 00:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 anonim ***** válasza:
19%
Te hol élsz??? Az Én nevem Kiss Piroska, a gyerekemé Kiss Juliska. Mivel felvettem a férjem vezetéknevét. Ezer éves dolog már ez, nem újdonság, Nekem nagyon sok ismerősöméknél így van.
2012. aug. 11. 00:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 anonim ***** válasza:
83%

Igen, de ez csak pár évtizede lehetséges hazánkban.

Régen nem volt családnév. Amikor meg lett, s törvényesen lett, akkor -né lett az asszonyból.

Szép Juliannából Böszme Tihamérné, Jó Jolánból Kutyházy Kázmérné.

A gyermek vezetékneve jellemzően két dolog miatt lehetett azonos a mama vezetéknevével. Az egyik ok, ha házasságon kívül született. A másik, ha a férj-nemzőapa „nem vette a nevére”. Régebben más törvények voltak, s volt olyan, hogy egy férj, a gyermek valós, biológiai apja is egyben nem vette a nevére. Saját családomban is előfordult az utóbbi.

2012. aug. 11. 00:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 anonim ***** válasza:
83%
1889-ben nyilván lányanya volt. Különben szerepelne az apa neve. Az anyukáknak meg nyilván a LEÁNYKORI neve szerepelt, üzenem a válaszolóknak, és a férjtől felvett név Kiss TamásNÉ sz. Nagy Júlia lett volna anno, nem Kiss Júlia... Ez új divat.
2012. aug. 11. 00:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 A kérdező kommentje:

Én Budapesten élek,de a dédapám Zempléni.

Most hogy belegondolok nagymamám emlegette hogy az apja "szerelemgyerek" volt,de én akkor úgy értelmeztem hogy nagy volt a szerelem a szülei között.:)))

2012. aug. 11. 00:27
 7/19 anonim ***** válasza:
28%
00:23 Annyira új, hogy a 60 éves kolléganőmet, X.Évának hívják, X.János nevű férje után. 60 évesek, vagy 40 éve házasodtak.
2012. aug. 11. 00:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 anonim ***** válasza:
100%
Régen a "szerelemgyerek" jelzőt a házasságon kívüli, vagy még házasságkötés előtt fogant gyerek kapta. Még azt is mondják rájuk, hogy a szerelem gyerekek szépek.
2012. aug. 11. 00:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 anonim ***** válasza:
79%
Pontos évet nem tudok mondani, de a hetvenes években tették lehetővé. Én 76-ban kezdtem dolgozni. Egy kolléganőm akkor vette fel a férje nevét a keresztneve mellé. A terhesgondozóban meg komoly csatát kellett vívnia, mert ott még nem is hallottak erről.
2012. aug. 11. 00:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 A kérdező kommentje:

Fiúk-lányok,kérlek ne a pontozással foglalkozzatok! Én nem pontoztam senkit se fel,se le!


Ezek szerint a dédapám házasságon kívül születhetett? Ilyenkor az apa nevét nem lehetett megadni?

2012. aug. 11. 00:52
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!