Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Családfa » Czibak név cigány vezetéknév?

Czibak név cigány vezetéknév?

Figyelt kérdés

2013. máj. 18. 20:27
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
Igen szerintem. Nálunk nagyon sok Czibak cigány család lakik.
2013. máj. 18. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%
Két nő ismerősöm van ezzel a névvel, mindkettő cigó.
2013. máj. 18. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
A név egy földbirtokostól származik, aki biztosan nem volt cigány. Az ő földbirtoka után nevezték le Cibakházát.
2013. máj. 18. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
Én úgy tudom, a katonakenyeret is így hívták valamikor. Wiki szerint rövid, kihegyezett karót jelent. Ami pedig Cibakházát illeti, nem vennék mérget rá, hogy az uraság után kapta a nevét. Könnyen lehet, hogy fordítva esett meg a dolog. A török hódoltság idején nem voltak anyakönyvi családnevek. Az emberek a származási hely, foglalkozás, esetleg valamilyen kirívó tulajdonságuk alapján kapták, vagy vették fel a megkülönböztetésül szolgáló előnevet.
2013. máj. 19. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 mustafa33 ***** válasza:

A katonakenyér cibak volt mert Zwieback volt.

Cibakháza lehetett a földesúr után elnevezve, de lehetett úgy is mint Koplalótanya vagy Átokháza szegénység jelző név is. Ugyanis mint tudjuk, a régi magyar czibak szó mai magyar nyelven meztelent jelent. Ilyen jelentésel nayg a valószinűsége, hogy ragadványnévből vezetéknévé vált, és cigány is lehetett.

2013. máj. 20. 21:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 mustafa33 ***** válasza:
Miguel, a nemeseknek (és kurtanemeseknek is, sőt a kétséges nemeseknek is) volt családnevűk a hódoltság idején is és azelőtt is. (nem volt mindenki zsidó vagy cigány, mint ma ☺)
2013. máj. 20. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 mustafa33 ***** válasza:
Az előbi válaszom végén az a megjegyzés nem rasszista, hanem arra utal, hogy ezek az etnikumok akkor még apai nevet használtak, nem családnevet.
2013. máj. 20. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
Konkrétan kire is gondolsz? Perényi? Szapolyai? Dévai? Enyingi Török Bálint? Nádasdy? Vagy éppen Zrínyi, aki a horvát Šubić nemzetségből származott, mely 1347-től a zrini kastély után gróf nevezte magát Zrínyinek? A fentebb említetteknek és ezer más családnak is mind más volt az eredeti neve.
2013. máj. 21. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
Én nem azt állítottam, hogy nem volt családnevük. Mindössze azt, hogy az nem volt anyakönyvileg rögzített név, hanem kényük-kedvük szerint változtatták. Mégpedig leginkább a születésük helye után.
2013. máj. 21. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 mustafa33 ***** válasza:

A Šubić nem volt név? Változtatták, ahogy a kutybőrre írták. Attól nem igen tértek el, a nemességük került volna kétségbe. A családok szétágazása hozta a változásokat, meg a donációk és azzal járó predikátumok. A családnevek a 13. században alakultak ki. A jobbágy neve is fel volt jegyezve a földesuránál. A zsidók, cigányok és izmaeliták apai neveket használtak, ezeknek II. József írta elő a családnév használatot. Szóval nem mindenki neve ilyen új.

[link]

[link]

2013. máj. 21. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!