Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Családfa » Ha kettős vezetéknevem van,...

Ha kettős vezetéknevem van, kérvényezhetem a kötőjel eltörlését?

Figyelt kérdés

Sajnos az anyakönyvi kivonatban is van kötőjel a 2 vezetéknevem között, apukáméban is van, a nagyapámé nincs meg, de náluk ofrdult elő ez a kettős vezetéknév, nem is az összes testvére lett kettős nevű.

Gyerekkorom óta kötőjel nélkül használom, először 14 évesen, személyi csináltatásánál jöttem rá, hogy van kötőjel a 2 vezetéknevem közt, próbáltam nem tudomást venni róla, de zavar, hogy sok hivatalos dolognál bekavar.

23 éves vagyok, de még mindig gyűlölöm kötőjeles formában leírni.


Szerintetek megoldható, hogy eltöröljék a kötőjelet?


2013. szept. 21. 14:37
 1/9 anonim ***** válasza:
89%
Szerintem nem, de miért nem kérdeztél eddig rá hivatalosan.
2013. szept. 21. 14:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
47%
Kérdező, persze, simán megoldható, bár valszeg ugyanazt az utat kell végigjárni hozzá, mint egy névváltoztatásnál. Másfelől meg foglalkozni sem kell vele, nekem a hivatalosabb irataim (bizonyítványok, stb) egyik felén két keresztnév van, a személyimben meg csak 1, és soha, a kutya nem foglalkozott vele...
2013. szept. 21. 14:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
92%

Sajnos a jelenlegi magyar törvény miatt nem lehet kötőjel nélkül használni a két vezetéknevet.

Nekem sem tetszik így, de ez van. Értelme talán azért van, hogy tudjuk, hogy melyik a vezeték és melyik a keresztnév.

Pl. valakinek Hortváth-Gábor a vezetékneve, és Dániel a keresztneve, akkor ha leírja, hogy Horváth Gábor Dániel, akkor automatikusan Gábornak szólítaná mindenki, holott az csak vezetéknév..

2013. szept. 21. 14:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat, de nálam egyértelmű, hogy nem keresztnévről van szó.

És eddig azt hittem, hogy nem lehet megváltoztatni, de van egy tanárom az egyetemen, aki szintén kettős vezetéknevű és még a könyvben is, amit írt, ott is kötőjel nélkül szerepel a neve.


Tudom, nem nagy dolog egy kötőjel, de engem annyira zavar, amikor állandóan belekötnek pl. okmányirodában, hogy az aláírásnál is tegyek kötőjelet. :(

2013. szept. 21. 14:51
 5/9 A kérdező kommentje:
És akkor sem lehetne, hogy ha nagyapám neve kötőjel nélkül lenne bejegyezve az önkormányzatnál abban az 1000 éves könyvben, amibe mindent be kellett régen (vagy még most is?)jegyzeni?
2013. szept. 21. 14:52
 6/9 anonim ***** válasza:
100%
Nm nem lehet mert ez a névhasználati törvény jelenleg
2013. szept. 21. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
92%

Kérdező, attól, mert keresztneves példát hoztam (a sajátom) az aélap állítás áll, hogy névváltoztatási kérelmet kell beadni, oszt vagy sikerül, vagy nem. Mert bár igaz, hogy a magyar törvényben az áll, hogy a kettős vezetéknév kötőjellel írandó és kész, de a magyar törvényben benne áll a kiskapu is, miszerint nemzetiségek számára a saját szokásuk az irányadó a névviselésben. Márpedig, ha te bizonyítani tudod, hogy a nagyapád is így írta, akkor már csak azt találd ki, hogy milyen nemzetiség vagytok (tót, sváb, palóc, akármi) és rögvest hivatkozhatsz a nemzetiségi jogaidra... amit vagy megkajálnak, vagy nem...


1000 éves nagykönyv meg NINCS, az 1800-as évek végéig az egyházak anyakönyvezték a saját híveiket, ezek a könyvek a mai napig az egyházaknál vannak, már ami túlélt belőlük néhány forradalmat, világháborút, rendszerváltásokat...

Onnan 100 évig az önkormányzatok/tanácsok, mikor hogy hívták, olyan 20 éve meg az állam is, utóbbi már nem papír-alapon... ld. Országos Népesség-nyilvántartó.

2013. szept. 21. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
Köszi! :)
2013. szept. 22. 23:19
 9/9 anonim ***** válasza:
57%
Konkrétan az anyakönyvvezető 1895 utáni adatokat tud neked előszedni. De gondolom a nagypapád utána született, szóval semmi gond. Viszont érdemes a születési helyén kikérni, mert sokkal egyszerűbb. Én szoktam írni egy mailt az anyakönyvvezetőnek (a városok hivatalos honlapján fent szokott lenni a címük) és megnézik, hogy megvan-e. 2000 Ft, ha kikéred a nagypapád születési anyakönyvét.
2013. szept. 24. 00:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!