Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Családfa » Mi lehet ennek a magyarázata?...

Mi lehet ennek a magyarázata? Tévedtek volna a halotti anyakönyvben?

Figyelt kérdés

1848-ban született az egyik ősöm József. A halotti anykönyvében szereplő anyukát azonban a familysearch-on sehol nem találtam meg, se anyaként, se születésként. Ellenben egy másik vezetéknevű anyuka, akinek szintén Anna a keresztneve, pont 1848-ban szült egy ugyanolyan nevű utódot mint az ősöm. Neki 10 testvére volt, tehát van valami "életjel" róla.

Megnéztem jobban azt a halotti anyakönyvet. Állami anyakönyv, de aki bediktálta az anyakönyvvezetőnek, az az elhunyt házastársának testvére volt (tehát nem az elhunyt fia, lánya és nem is a házastársa maga, pedig élt). Ráadásul mivel magyarul nem tudott, se írni, így németül értette meg magát az anyakönyvvezető előtt.

A családfakutatásban itt elakadtam. Lehet, hogy rosszul tudta az elhunyt anyjának vezetéknevét?

A familysearch-ön nincs egyetlen ilyen házasságból született gyerek sem.


2013. dec. 3. 15:55
 1/8 anonim ***** válasza:
Szinte kizárt, hogy hibásan írták volna.
2013. dec. 3. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%
Én is hasonló problémába ütköztem. De mivel az unokatesóm megcsinálta az 1700-as évekig a családfánkat, így össze tudtam hasonlítani, és a Familysearch-ben vannak elírások.
2013. dec. 3. 16:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

A famylisearch-ban nagyon sok név rosszul van írva - ami tökéletesen érthetö, ha megnézed a régi anyakönyveket. A legtöbbször alig olvashatóan írtak, ezen kivül a neveknek nem volt "hivatalos" írásmódja, mindenki úgy írta, ahogy éppen értette.


Ha a két név valamennyire hasonlít, illetve ha netán az illetö nö valamelyik rokonának a nevére hasonlít, akkor elöfordulhat.


Ha gondolod, írd meg privátban a két nevet (meg a rokonét is, aki bediktálta), akkor többet tudok segíteni.

2013. dec. 3. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
Igen vannak benne elírások-nem szabad teljesen ráhagyatkozni.
2013. dec. 3. 17:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

Familysearch-ön az én dédim Veres helyett Voros néven szerepel, és a szülinapja el lett gépelve. Viszont egy másik dédim egyházi házassági anyakönyvében a menyasszony szüleinél két női név szerepel. Szintén elírás. Egyébként ők se tudtak magyarul, aki meg beírta, elbambulhatott. Szóval mindkét helyen lehet elírás. Viszont, ha a két név hasonlít egymásra, akkor van némi remény. Elő kell kotorni a házassági vagy a születési anyakönyvét, az a tuti.


Egyébként egy 1848-as anyakönyv hogy lehet állami?

2013. dec. 3. 23:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
Úgy lehet állami, hogy másolat.Az én rokonságomban is volt ilyen sztori.
2013. dec. 4. 07:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Csak annyit fűznék hozzá, hogy a munkámból adódóan rendszeresen járok anyakönyveztetni. Sajnos nagyon gyakori, hogy az anyakönyves hölgyek elírnak valamit az anyakönyvi kivonaton, amit esetleg utólag veszünk észre, így vissza kell vinni az anyakönyvi kivonatot és újra megcsináltatni. Tehát előfordulhat hiba ott is, ez a tapasztalatom.
2013. dec. 4. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 gungasam ***** válasza:
45%
Sajnos, bizony tévedhettek! Emberből voltak.Ezen felül még nagy esély van arra is, hogy a bediktálók, bevallók nem mondanak mindig igazat. Főként mikor "balkézről" van a gyerek. Bele lehet nyugodni abba a megcáfolhatatlan ténybe, hogy ember volt az ős, mindenképpen. Szerintem ez elég is.
2013. dec. 25. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!