Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Családfa » Ha a felmenőim mind magyarorsz...

Ha a felmenőim mind magyarországi németek (svábok), de a szüleim már nem sváb faluban születtek és én sem, akkor tarthatom magam németnek szerintetek?

Figyelt kérdés
A nagyszüleim anyanyelve német ,de egyik szülőm se beszél németül. Én Budapesten születtem és nőttem föl. Én sem tudok németül. Szerintetek így tarthatom magam svábnak?

2014. aug. 18. 12:02
1 2
 1/11 Andizsuzsi ***** válasza:
77%
Ha a nagyszüleid svábok, akkor te is az vagy.
2014. aug. 18. 12:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
65%
Van benned sváb vér is de attól nem leszel az.
2014. aug. 18. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
85%
a felmenoid nemzetisege szamit, nem az, hogy jpl eltek v beszelitek-e a nyelvet. tehat igen, svab vagy. udv a klubban, foldi :-)
2014. aug. 18. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
75%
hol*
2014. aug. 18. 12:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
75%

Ó hogy mennyi butaságot összeírtál, jajj. :)


Nem attól leszel sváb, hogy sváb faluban születsz. Ha egy olyan faluban, ahol többségben vannak a svábok, de születik egy szerb házaspárnak gyereke, attól még ő nem lesz sváb...


Ha a te szüleid svábok, akkor igen, te is az vagy. Vagy legalábbis sváb származású vagy hogy mondjam. Nem kell ahhoz németül tudnod. Persze tarthatod magad svábnak, ha ez fontos neked.


Mária Terézia telepített be hazánkba német származású embereket, akiket sváboknak hívnak. Sokáig beszélték a nyelvet, és generációkon át megtartották a szokásaikat és népviseletüket, de ahogy keveredtek ők is magyarokkal vagy más származásúakkal, hát egyre kopott a hagyomány. Látod a nagyszüelid még beszélték a nyelvet. Valószínű még a szüleid mindennapjaiban is vannak sváb szokások, és talán te is művelsz egy kettőt, és nem is tűnik fel. De egyre inkább kihalnak ezek a dolgok.

Attól még tarthatod magad svábnak, és ha utánanéznél a hagyományoknak, hogy tovább éljenek, az külön örvendetes lenne...

2014. aug. 18. 12:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
0%

Annak érzed magad? Akkor az vagy!

Igazából az, hogy milyen néphez tartozol, elég összetett kérdés, és bizony nem lehet rá egyértelmű, objektív választ adni, hogy egy ember mikor számít pl. svábnak.

Egyrészt ott van a származás. Származás alapján tarthatod magad svábnak, hiszen mondtad, a felmenőid mind svábok. Persze, tarthatnád magad magyarnak is, hiszen Magyarországon, magyarok között, magyarként nevelkedtél.

Nincs arra szabály, hogy mitől lesz egy ember egy nép tagja. Ez jóval több, mint egyszerű genetika és földrajz. Ha mondjuk én kiköltözök Norvégiába, norvégul beszélek, az ottani szokásokat követve élek, és norvégnak tartom magam, akkor én norvég vagyok? Vagy ha a felmenőim között vannak románok, akkor én tarthatom magam románnak? Hiszen genetikailag indokolt lenne. Akkor is tarthatom magam annak, ha más környezetben nőttem fel, és még a nyelvüket sem ismerem?

Ezek mind olyan kérdések, amikre nem lehet egyértelmű választ adni. Ezért is működik önkéntes bevallás alapján az egész nemzetiségi ügy. Népszámláláskor sem fognak utánanyomozni, hogy most vannak-e az adott népből őseid, és hogy ha vannak, hány százalékban hordozod a génjeiket, illetve hogy az ő szokásaik szerint élsz-e. Azt mondják: az vagy, amilyennek érzed magad.

2014. aug. 18. 12:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
21%
Nem. Hacsak nem akarsz magadnak egy szépen fejlett identitászavart. Inkább tanulj meg németül és költözz ki Németországba, sem hogy olyan embert farigcsálj magadból, aki nem vagy.
2014. aug. 18. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
84%
Mivel a szülei a nagyszüleidtől származnak,így ők is svábok,ezért te is.
2014. aug. 20. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
91%
Mivel a szüleid a nagyszüleidtől származnak,így ők is svábok,ezért te is.
2014. aug. 20. 12:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
23%

Na most neee... Mi az, hogy mindegy, milyen nyelvet beszélsz, az vagy, mint a felmenőid?

Nekem az egyik dédapám színtiszta román volt, egy szót nem beszélt magyarul, vannak sváb, szláv felmenőim (még a nevem sem magyar), de eszembe nem jutna nem magyarként tekinteni magamra. Mert itt születtem, magyarként nőttem fel, ezt a nyelvet beszélem, ez a kultúra az enyém. Ezt a hazát szeretem. Szóval nem, nem vagyok se román, se sváb.

2014. aug. 20. 15:26
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!