Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Családfa » Petrovics név melyik szláv...

Petrovics név melyik szláv régióból származik? Keleti, nyugati vagy délszláv eredetű?

Figyelt kérdés

Egyik ősömet Petrovicsnak hívták és a kérdésem hogy ez milyen eredetű családnév? Nyilván szláv de azon belül ?

Nyugati,déli vagy keleti szláv?


Petőfi Sándor (születési nevén Petrovics) őseiről már mondták azt is hogy szlovákok voltak,aztán azt mondták hogy a Felvidékre költözött szerbek voltak az ősei.

Szóval milyen eredetű ez a családnév?



2014. okt. 8. 19:23
 1/8 anonim ***** válasza:
Mivel ez igen gyakori név, ezért bármelyik szláv nyelvböl származhat, nem lehet megállapítani, lehet szlovák, szerb, orosz, vagy bármi más
2014. okt. 8. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

Petőfinél szerbek az utolsó állítás, amit hallottam.

Egyébként nekem is Petrovicsok az őseim (a Petőfi féle Petrovicsok), elsorolom neked kb. 150 évre visszamenőleg, hogy ki hol hogyan, de azt, hogy honnan származnak semmi... Pedig már nem kis időt töltöttem a kutatással...

2014. okt. 8. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
Délszláv. a szerb nevek végződnek ics, vics, ityre. (egy szerbiai)
2014. okt. 8. 20:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

Második válaszoló,neked milyen származásúak a Petrovics őseid?

Ugyanis Petőfi apja esetén már kizárták a szerb ősöket ugyanis Petőfi ősei evangélikus voltak,a szerbek meg ortodoxok.

Az én Petrovic őseim pedig görög-katolikusok,úgyhogy nem tudom honnan is származhatnak

2014. okt. 8. 20:04
 5/8 A kérdező kommentje:

Konkrét szerb névnek nem mondanám,itt van néhány példa:

[link]

[link]


A vics és ics végződésű nevekről ezt találtam :


"szb.-hv. -ić, egyéb szláv -ič eredetileg kicsinyítő képző, de igen régóta már csak személyneveken hazsnálják, így apanévképzői értelmet vett fel. A nem ritka képzőhalmozással ez a két képző sok nyelvben összetapadt és együtt használják osztatlan -ović ~ -ević, -ovič ~-evič, -owicz, -iewicz, -ович~ -евич képzőként. Szerb-horvát területen ez a legproduktívabb képző. Régen nem volt ritka az ukránoknál sem, tőlük vették át a lengyelek, ahol nagyon elterjedt, ill. a szlovákok, ahol ritka ugyan, de nem példa nélküli (vö. Petőfi eredeti Petrovics családnevét).


A szlovák –(ov)ics [–(ov)ič) végű nevek négy rétegbe tartoznak: 1. Az ukrán (ruszin) eredetű nevek. 2. A lengyel eredetű nevek. 3. A szlovák eredetű nevek. 4. A horvát eredetű nevek. Önmagában nem lehet eldönteni egy névről, hogy melyik rétegbe tartozik. A 10254-ben előfordult pl. az Ondrovics (Ondrovič), amelyet amiatt tudok a 3. (tehát szlovák) rétegbe helyezni, mert az Ondro ~ Ondrej alapnév jellegzetesen szlovák. Van Dlhovič is, ez is csak szlovák eredetű lehet, mert szótagképző /l/ és /g/ helyetti /h/ csak itt fordul elő [vö. szlovák dlhý ’hosszú’, de ukrán довгий /dovhij/, lengyel długi, horvát dug(i)].



A szlovákban az alapvető minta az ukránból és a lengyelből jött, egyébként a lengyelben is ukrán eredetű ez a képző. Erre a mintára a szlovákban is meghonosodott, és mit láttuk eredeti neveket adott. Később csatlakoztak ehhez a horvát-szerb feltelepülők.



A fentiek értelmében nem lehet tudni, hogy Petőfi apjának a neve, a Petrovics melyik rétegbe tartozott. Az sem kizárt, hogy végső soron horvát vagy szerb, de csak azt lehet tudni, hogy 1685-ig, ameddig vissza tudták vezetni a családfát a Nyitra vm.-i Vagyócra, szlovákok."

2014. okt. 8. 20:13
 6/8 anonim ***** válasza:

Második vagyok: ez az, hogy mindent lehet hallani, de semmi se biztos, ezért írtam, amit írtam.

Akiben biztosak vagyunk, ők már római katolikusok. Petőfi apjánál válik ketté nálunk az ág. Én mellékági leszármazottja vagyok (az apja egyik testvérétől származunk). De a római katolikusok előtt voltak köztük evangélikusok is, ha jól emlékszem, az új vallás bármikor bekerülhetett a családba szerintem. Vannak még kérdések a családfában szép számmal, eddig biztosra a fentebb írtat sikerült kinyomoznom (az oldalági származást).

2014. okt. 9. 07:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Megint én vagyok. Egyébként abban sem mindig értenek egyet, hogy a Petrovicsot hogy írják. Petőfi apját is láttam már leírva cs-vel, ch-val, stb. és mégis ugyanarról a személyről van szó. Egyházi anyakönyvekben ha kutatsz, ott is lehet eltérő az írásmód, ilyen-olyan okok miatt, akkor a hasonló írásképű neveket keresed és veted össze a saját, már meglévő adataiddal.
2014. okt. 9. 07:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Nehéz úgy keresni, hogy nincs eredeti írás a kezedben, de meg lehet próbálni. Pl. Táncsics Mihály eredeti neve Stancic - szerb származású de magyar volt. Vagy Vámbéry Ármin, aki viszont zsidó családból és Vamberger névvel született....
2014. okt. 15. 02:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!