Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Családfa » A Koltai zsidó családnév?

A Koltai zsidó családnév?

Figyelt kérdés
Utal ez a név egyáltalán zsidó származásra? Vagy csak arra?... Avagy vegyes, tahát szín magyarok is voltak Koltai névvel?

2016. máj. 9. 01:18
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
78%
A Koltai magyar név, és mint minden magyar nevet, viselhetik zsidó, roma, sváb, szlovák származású magyarok is.
2016. máj. 9. 06:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
86%
Nem létezik olyan, hogy "színmagyar". Évszázadok óta keverék nép vagyunk vegyes vérvonallal.
2016. máj. 9. 08:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
90%
Nekem van Koltai ismerősöm több is, ők zsidók. De ez persze nem azt jelenti, hogy a te ismerősöd is biztosan az.
2016. máj. 9. 09:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 klopusz ***** válasza:

Koltai

Típusa Helynévi eredetű, magyar családnév.

Változatai Koltai 1954, Koltay 274, Kóltai, Kolthay 14; Koltói. Más változatokkal együtt összesen: 2250.

Eredete Alapszava egyes vélemények szerint a görög ’győzelem’  í  [níkë] és ’nép’ jelentésű  ó  [laósz] szavak

összetételéből keletkezett  ó  [Nikólaosz] névből alakult. Ez a szláv nyelvekben a név elején csonkult, a

végén pedig megrövidült, s az így létrejött *Kol- alakhoz a -ta (-tav) szláv (cseh vagy szlovák) kicsinyítő képző

kapcsolódott. Ez a Kolta (Koltav) név került be a magyarba, majd a név végi -av > -au > -ó változás után Koltó

alakban magyar névadással (minden végződés vagy összetétel nélkül) településnévvé vált Bihar, Komárom,

Közép-Szolnok, Krassó, Pest, Szatmár, Vas vármegyében. Más álláspont szerint az erdélyi népnyelvben régebben

élt ’szikla’ jelentésű koltó ~ kótó közszó a településnév alapja. Bármiként jött létre a helynév, megkaphatta az

’onnan/oda való’ jelentésű -i képzőt, és eredetre, származási helyre utaló családnévvé vált.

Elterjedtsége A Dunán túl gyakoribb.

Névváltoztatás Petőfi révén a Szatmár vármegyei Koltó a legismertebb a hasonló nevű települések között. Néhány

névmagyarosító névválasztását is ez indokolja a XIX. században. A Kern, Koller, Kainrát, Klőzel, Kobilik,

Kromacsek, Kungl nevűek esetében mindenki a Koltai nevet választotta. (A későbbi Koltói a Koltó helynévből

újabban képzett forma.)

2016. máj. 9. 09:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat, akkor ezt maximum a levéltárba lehet végigkövetni, hogy valakinek lehetnek-e zsidó felmenői gondolom.
2016. máj. 9. 10:41
 6/16 anonim ***** válasza:

5: Vagy megkérdezed tőle.

Vagy ha ismered, akkor úgy is tudod róla.

2016. máj. 9. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 A kérdező kommentje:
Rólam van szó, engem hívnak Koltainak, és egyre gyanúsabb nekem, sokminden az életben erre utal. Szüleim nem tartották a nagyszüleimmel a kapcsolatot.
2016. máj. 12. 00:19
 8/16 anonim ***** válasza:

Én még ilyen nevű zsidóval -zsidóként- nem találkoztam.


Üdv!

2016. máj. 12. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 A kérdező kommentje:
Találtam még egy névváltoztatás listát, ezek zsidó nevek amikből Koltai lett?PL. Kern, Koller, Kungl...
2016. máj. 14. 00:56
 10/16 A kérdező kommentje:
Ja a link: [link]
2016. máj. 14. 00:56
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!