Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Családfa » Milyen eredetűek lehetnek...

Milyen eredetűek lehetnek ezek a családnevek, amelyek a családom őseié voltak?

Figyelt kérdés

Tehát van egy-két név aminek az eredetére lennék kiváncsi.

Nagyapai és nagyanyai ágakon a "Koncz" név érdekelne, de kétség kívül egy ősi magyar családnév lehet.

Egy másik a "Becze", ezzel a névvel meg sohasem találkoztam csak a mi családunkban. (Itt az őseim örmény katolikusok voltak kb. a 1. Világháborútól vagy későbbről)

Ezután pedig az "Albert" név érdekelne. Ez lehet német? Német nyelvben ez a név igaz, hogy egy vezetéknév, de mégis! (Adalbert) Ezt a nevet az üknagyszüleim viselték, az ők vallásukkal nem vagyok tisztában.



2017. máj. 5. 18:34
1 2
 11/16 bordadonor válasza:

:) Majdnem 20 évig BeNcze volt a TAJ-kártyámon, és máig sokszor így értik-olvassák, pedig Becze az valóban.


Nekem is már nagyapámtól felfelé legalább 5 nemzedék mindig Becze Gábor volt és református lelkészek Erdélyben, közelebbit nem tudok.


Magáról a névről itt nem mondtak semmit, pedig tudni róla:

.... [link]


*BECZ

elvont gyöke, 1) becze szónak, mely borjut s elkényeztetett gyereket jelent, 2) becző szónak, s ekkor jelent holmi magokat bezáró, betakaró hüvelyt, 3) am. mozgásra vonatkozó bicz a beczěg származékban.

*BÉCZ

helységek Somogy és Szala megyékben; helyr. Bécz-en, ~re, ~ről.

*BECZE

(becz-e) fn. tt. beczét. Így nevezik gyermeknyelevn a kis borjut, sőt a tehenet is. Ne becze, ne! Néhol: boczi. Hasonlók hozzá a csikó neve: maczi! a malaczé: poczi, czoczi. Mennyiben a fiatal házi állatokat különös gonddal szokás ápolni, innen átv. ért. így nevezik az elkényeztetett gyereket is. Ide vonatkozik a közmondás is: hanem borja, nem nyalja, és: nyalja, mint tehén a borját. Különben vég elemzésileg mint hangutánzó a bé, bég, bőg szókkal rokon, s am. kis bégő.

*BECZEBETEG

(becze-beteg) ösz. mn. A székelyeknél am. kényes beteg.

*BECZĚG

(becz-ěg) önh. m. beczěg-tem, ~tél, ~ětt. Tájejtéssel am. biczeg, azaz sántikálva lépdegel.

*BECZEPEL

(be-czepel) ösz. áth. l. BECZIPEL.

*BECZÉZTET

(becze-ez-tet) áth. m. beczéztet-tem, ~tél, ~ětt. Kényessé tesz, elkényeztet. V. ö. BECZE.

*BECZI

BECZIKE, (becz-i, becz-i-ke) fn. A borjut jelentő becze szónak kicsinyítő módosítványa, mint: maczika, muczika. V. ö. BECZE.

2018. nov. 13. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 bordadonor válasza:

Tehát valószínű, hogy nem nemzetiséghez vagy valláshoz kötődő szó, hanem egy tájnyelvi kifejezés vezetéknevesülése, amit sokan viseltek.

Anno Erdélyben Gyergyóban azt mondták, ahol találkoztam Beczékkel, hogy igazán sokan odaát Moldvában vannak Beczék.

2018. nov. 13. 23:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 anonim válasza:
Én is kíváncsi lennék, hiszen az én nagyapám is onnan jött. Talán össze is hozhatnánk valamit, hogy akkor itt meg mi lehessünk a leggqzdagabbak (bár tudom ez nem nehéz dolog, csak ismeret kell), node tarthatjuk a kapcsolatot, mert engem is vonz a kíváncsiság, szóval szólj rám, és minden jót!
2019. febr. 26. 09:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 anonim válasza:

A Hargita megyei Gyergyószéken van egy nagyobb Becze népesség jelen, Gyergyószárhegy központtal. Ott úgy tartják, hogy Csíkszékről települtek át a Beczék, ám hogy mikor, azt senki nem tudta már.


A kutatásaim szerint 1600 körül lehetett legkésőbb az első betelepülés. Akkoriban Csíkszék két településén éltek Beczék: Csíkszépvíz és (ha jól emlékszem, most nincs nálam a kutatási anyagom) Csíkszentsimon.


Nem elvethető a csíkszéki Beczék rokonsága a területen egy-másfél évszázaddal korábban jelentős területeket birtokló Becz nemesi családdal, de erről bizonyítékot nem találtam.


Előző jól mondja, a Kárpátokon túl a moldvai csángók körében szintén igen elterjedt a Becze név (románosított formában Beţa formában, ejtsd: Becá). Fő központjaik Klézse, Pusztina, de valószínűleg további több tucat településen is jelen vannak nagyobb számban. Ezek a falvak az 1784-es madéfalvi veszedelmet követő székely kivándorlás eredményeképpen jöttek létre vagy gyergyói, vagy csíki székely telepesek alapításával (ebben a két székely régióban volt ugyanis jelen a Becze név).


Tudomásom van még arról is, hogy a szintén 1784 után települt bukovinai székely falvakban, a mai Suceava/Szucsáva megyében (Hadikfalva, Józseffalva, Andrásfalva, Istensegíts, Fogadjisten) is nagy számban voltak Beczék, külön Becze utca is volt Hadikfalván. Ezeket azonban kitelepítették több hullámban a magyar hatóságok, a bukovinai székely leszármazottakat többek közt Vajdahunyad-Déva vidékén, az Al-Duna szerbiai szakaszán (Pancsova, Székelykeve környéke), és legnagyobb számban Tolna és Baranya megye falvaiban lehet megtalálni. Hogy vannak-e még ennyi viszontagság után Beczék ezeken a helyeken, azt sajnos nem tudom, de nem tartom kizártnak.

2020. ápr. 30. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 B.Cintia96 válasza:
Szia! Én most szeretnék utána járni a Becze név eredetének. Mi is Beczék vagyunk Zalából. Egyenlőre annyit tudtam kikeresni, hogy Romániából ered ez a név. Üdv Névrokon!!!
2021. jan. 24. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 anonim válasza:

#14-es vagyok


Cintia, amint előző kommentemben írtam, Csík- és Gyergyószék!


Nem is tudtál róla, hogy erdélyi gyökerekkel rendelkeztek? Ezek szerint elég régen történhetett az áttelepülés. A családotok mindig is Zalában élt, amiről tudsz?

2021. jan. 25. 00:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!