Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Családfa » "Vegyes" (jelen esetben...

"Vegyes" (jelen esetben magyar és roma) családoknál hogyan magyarázzátok a gyereknek a származását? Mit mondtok neki, ő "mi"?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Mi férjemmel egy tipikus romantikus szappanopera főszereplői is lehetnénk...én roma származású vagyok, ő pedig magyar. Mondhatnánk azt is, hogy a két véglet, hiszen nekem apai ágról tényleg majdnem hogy a cigánysorról vannak rokonaim, férjem pedig olyan faluban lakik, ahol egy cigány sincs és egyik távolabbi rokona jobbikos képviselő is...szóval hát beleválasztottunk egymásba. Nem mondom, hogy zökkenő mentes volt, míg eljutottunk a házasságig...tudnék mesélni, de a lényeg, hogy már most minden rendben van. Igazából teljesen én sem vagyok roma, nagymamám anyukája például magyar volt, utána jött a keveredés...

Na de a lényeg, hogy megszületett a kisfiúnk és néha el-elgondolkozom rajta, hogy ha majd oda kerül a sor, hogy ő megkérdezi tőlem, hogy mit jelent az, hogy valaki cigány/roma...és hogy ő az e? Vajon mit mondok majd neki...

Én speciel nem érzem magam egyiknek sem, mert mindkettő csak félig vagyok és nem tudom magamról azt mondani, hogy magyar vagyok (olyan értelemben) de azt sem tudom mondani, hogy cigány vagyok, mert nem viselkedem úgy, nincsenek szokásaim, nem ismerem a kultúrát...szóval annak sem érzem magam.

Aki hasonló cipőben jár tudna tanácsot adni, mit mondjak majd neki?

A segítő szándékú kommenteket köszönöm szépen előre is!



2017. jún. 18. 21:04
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
84%
En is gondolkodtam mar ezeken a dolgokon vegyes kulturaju kapcsolatban elve (magyar-török), es igazabol en arra jutottam, hogyha egyszer lesz gyermekunk, akkor majd o eldontheti, hogy mit erez magahoz a legkozelebb, melyik kultura elemeit, mi csak annyit tehetunk, hogy megismertetjuk ot mindkettovel, mindket nyelvet megtanitjuk neki, unnepeket, vallast, es majd o erezni fogja :). Felesleges cimkeket ragasztani ra tul koran, majd rak o, ha akar egyaltalan. De ez csak az en velemenyem :)
2017. jún. 18. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
68%
Én is rumungró vagyok.nem tudom, hogy helyesen írtam-e le, de a van szó a vegyes gyerekere. És semmi extra. Talán az, hogy inkább magyarnak érzem magam, mint cigánynak. Kinézetre is magyar vagyok, viselkedésre is, a neveltetésem sem a cigány kúltúra szerint zajlott, bár ismerem azt is. Nem kell ezen problémázni.
2017. jún. 18. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
52%
Az a lényeg hogy azt magyaràzd el a gyereknek, hogy ne szégyellje soha azt hogy milyen vér folyik az ereiben. A magyar" sem attól magyar hogy ő vàlasztotta, hanem mert oda született ahová. Nem érdeme az neki, alapjàban véve nincs sok közünk hozzà hova születtünk. A roma" pedig nem szabad büszke legyen a semmire. Akarom tanulni hogy vigye valamire. Nàlunk apàm roma, anyàm magyar és szélsőségesen az mindkettő. Én dolgozom, tanulók hogy azért mert nehéz ez a kettős élet. Szocializàlódjon a gyerek, meg kell tanulnia hinni magàban. A magyar kultúra is szép, a cigàny zene meg a szívem öl szól. Engem úgy neveltek hogy ne legyek büszke egyikre sem, de ne is szégyellem. Aki normàlis ismerjen ilyennek, aki nem arra nincs is szükségem.
2017. jún. 18. 22:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
33%
Te romunglica vagy a férjed raklo a fiad pedig majd eldönti hogy mit mond magárol ha kérdezik. Egyébként a fiad is romungro. Ha cigányok közt fog lenni vérbeli büszke cigánynak fogja magát mondani. Ha pedig magyarok közt lesz akkor ök azt szokták mondani hogy "roma származású vagyok" .
2017. jún. 18. 22:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
40%
Hibrid.
2017. jún. 18. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
29%

Ő ugyanúgy magyar mint Ti.

Ha majd a blahán akar occsó rolexet, meg biznisz möszijő, akkor cigány lesz.

Az hogy milyen vér folyik az ereiben, nem határoz meg semmit, ha Ő nem foglalkozik a felmenőivel, akkor nem, ha meg ceglédi kannán szeretne játszani mert fontos neki a hagyomány, akkor meg nyugodtan tegye.


Szerintem, bár egy gyerekem sincs, pontosan ezt nem kéne vele éreztetni csak, vagy egyáltalán foglalkozni vele, hogy Ő roma, mert sok romának pont az a baja, hogy kívülállónak érzi magát, aztán amúgy semmi gond nem lenne vele.

2017. jún. 19. 00:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
28%
Előző vagyok, nálam a cigány az az alja kategóriájú roma, akit meg kell különböztetni, a többiek csak romák, úgy ahogy én félig német-szlovák, remélem érthető, lehet nem a leghelyesebb szóhasználat, bocsánat.
2017. jún. 19. 00:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
65%

Kedves kerdező!


Egszem barátnőm lassan 40éves, de hasonló probléma közepette nőtt fel. A magyaroknak túl cigány volt, a cigányoknak túl magyar, ezért szegény úgy érezte, sehová nem tartozik igazán. És ez veszélyes terep: önbizalomhiány, kirekesztettség érzés és hasonlók kísérték végig az ifjúbbkori éveit. Ő maga "magyar módra neveli a gyerekeit, nem beszéli a lovári nyelvet. A szokásokkal, kultúrájukkal tisztában van, figyelembe veszi a rokonai igényeit: pl mikor meghalt az apukája, klasszikus roma temetés volt: virrasztással, zenészekkel stb. Próbál egyensúlyozni a két nemztiség között. Én a helyedben azt mondanám a fiadnak ha majd kérdez, hogy mi magyarként élünk, magyar és roma rokonokkal. Ha igényli, valamelyik rokonod biztos szívesen megtanítja neki az ő nyelvüket, kultúrájukat, te sajnos ezeket nem ismered. Nem kell magát rosszul éreznie magátegyik származása miatt sem, szégyellnie annak kell magát, aki ez alapján ítéli őt meg/el. Nem tudom mennyire látszik a külsején a roma származás. Ha látványos, akkor már kiskorától "edzeném" őt az efféle etnikai támadások ellen, hogy megtanulja őket intelligens módon kezelni és lereagálni.

2017. jún. 19. 01:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
16%
Nem tudom, de olyan szépen írsz, olyan hibátlanul, olyan tökéletes szóhasználattal, hogy bármelyik "magyar" szőkeliba elbújhatna melletted. Ha valaki nem ezt az intelligenciát fogja nézni, akkor azzal nem kell szóba állni. A kisfiad meg biztosan gyönyörű és biztos, hogy ugyanilyen intelligens lesz. És ha így lesz, akkor meg fogja érteni, hogy vannak cigány felmenői.
2017. jún. 19. 08:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
52%

Úgy, hogy ő ember. Elsősorban.


Másodsorban pedig, pontosan ugyanolyan keverék, minden másik ember, csak neki szerencséje van abban, hogy a keveredés egy része ilyen közeli. Mert így lehetősége van megismerni testközelből két kultúrát, ha akar. De tudjon róla, hogy ez annyira nem számít, hogy te, bár cigány vagy, te sem élsz hagyományok szerint.


Hiszen minden ember egyéni, saját fontossági sorrenddel, saját szokásokkal, saját hittel vagy nemhittel stb. És a világ ettől működik.


Én kb. így tenném. És felhívnám a figyelmét arra is, hogy sokan, tévesen, túl nagy jelentőséget tulajdonítanak mindennek. Hiszen csak az egyedi ember számít. Semmi más.

2017. jún. 19. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!