Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » A legtöbb esetben miért...

A legtöbb esetben miért roh@dékok az apák a fiaikkal?

Figyelt kérdés
...persze nem általánosítok, de a legtöbb esetben a fiúkkal az apjuk szemétkedik...miért?Mi lehet ennek az oka?
2010. aug. 9. 22:07
1 2 3 4
 21/35 anonim ***** válasza:

Nem minden apa ilyen, de tény, hogy sok ilyen van. Miért?


Mert a szüleik, a társadalom által beléjük nevelt és a genetikailag beléjük kódolt férfi minta ilyen.


A fizikai erő tisztelete, az agresszió, a brutalitás ősidők óta bele van kódolva a férfiakba. A versengés, a harc, a dominanciára törekvés szintén genetikai kód, csak az maradhatott életben, aki felül maradt.


A Te apád (valószínűleg tudat alatt) követi ezt a mintát. Számára alapvető szükséglet, hogy minden eszközzel bebizonyítsa, ő a falkavezér a környezetében, így neki van alárendelve mindenki, akinek a léte tőle függ. Igen erős a birtoklási vágya, a dominanciára törekvése pedig nyilvánvaló.

Az ilyen férfinak a fiával ambivalens a viszonya, mert benne van az ösztöneiben, hogy olyan férfit kell neveljen belőle, mint saját maga, viszont a fiát is riválisnak tekinti. Nem bírja elviselni, ha bármiben is kevesebb a fia az ő értékrendje szerint, az számára hatalmas kudarc. Semmiben sem fogadja el a másságot. Általában az is zavarja, az ilyen típusú apát, ha valamiben több, jobb a fia nála, mert azzal viszont kibillentené a falkavezér, a domináns hím szerepéből. Ezért van az, hogy az ilyen apa folyton kritizál, elégedetlenkedik a fiával, viszont a kitörési kísérleteket se díjazza, mert azzal meginogna a domináns hím szerepe. Ő sajnos csak így tud "szeretni, nevelni", számára ez a jó apa és férfi modell.


Ebből Te csak akkor fogsz tudni végleg kitörni, ha messze költözöl, leszakadsz róla anyagilag is és teljes mértékben kikerülsz a bűvköréből. Addig viszont próbálj céltudatosan arra törekedni, hogy később meg tudd teremteni a saját egzisztenciádat, életteredet tőle függetlenül is.


Sajnálom és sok sikert.

2010. aug. 13. 08:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/35 A kérdező kommentje:
Ez érdekes volt.Köszönöm.
2010. aug. 13. 08:54
 23/35 anonim ***** válasza:

Szívesen. Természetesen semmi nem ennyire fekete, vagy fehér, még sok egyéb oka is lehet apád viselkedésének.


Pl a saját apjával való viszonya, a múltja, a saját gyerekkori élményei is bejátszhatnak a viselkedésébe. Van olyan, aki valamilyen komplexussal küzd és azt próbálja palástolni agresszióval, hatalmi vággyal. (Hitler pl egy kisnövésű szobafestő volt és Napóleon is alacsony volt.)


Nézd meg, hány férfi próbálja kompenzálja egyéb hiányosságait megalomániával, pl hatalmas, vagy extra drága autóval, hivalkodó tárgyakkal, egyéb figyelem felkeltő dolgokkal.

2010. aug. 13. 09:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/35 A kérdező kommentje:
Igen, ezekről én is tudok és gondoltam is rá.Apám is 160 körül van...hát nem egy égi meszelő.Én szerencsére jóval magasabb vagyok.És igen, szörnyen hivalkodó, figyelemfelkeltő dolgokat tesz, leginkább a pofáját használja a figyelem felkeltésére.
2010. aug. 13. 10:39
 25/35 A kérdező kommentje:

Igen, ezekről én is tudok és gondoltam is rá.Apám is 160 körül van...hát nem egy égi meszelő.Én szerencsére jóval magasabb vagyok.És igen, szörnyen hivalkodó, figyelemfelkeltő dolgokat tesz, leginkább a pofáját használja a figyelem felkeltésére.

Meg még annyit, h vele az apja nagyon szemét volt, basztatta...néha jogosan szólt rá, de sajnos nem ért vele semmit, mert az anyja minden egyes alkalomkor melléállt.Szóval nagyanyám megengedett neki mindent, nem szólt rá soha, mindig igazat adott neki bárkivel szemben, mindig megvédte.Szörnyen elfogult még most is.Jó, persze, egy anya szereti a gyerekét, anyám is szeret engem, de ha marhaságot mondok\csináok, akkor nem áll mellém és ad nekem igazat, hanem rámszól, h hülye voltam stb, de nagyanyám apámat isteníti, holott hazudik neki, átveri, leordítja, h hülye vénasszony meg ilyenek, ha vmit nem jól csinál.De ennek ellenére is azt fújja, h tiszteljem, mert törődik velünk...meg persze azért vagyok én olyan, amilyen (mármint nem ugrok apám minden parancsára és nem csókolom meg a lába nyomát), mert anyám nem hagyta, h apám neveljen.Anyám rászólt nagyanyámra, h milyen vagyok, mert mi a baj velem stb...erre nagyanyám csak azzal érvelt, h hagyni kellett volna, h apám neveljen...hát igen...minden rossz mozzanatért agyonverés avagy ordítás, de magyarázat nélkül...hát igen...és én persze legyek hálás...fenét!Ha megszülettem, akkor gondoskodjon rólam.Örülhet, h nem züllöttem le, mint a legtöbb velem egykorú, nem kell részegen minden este értem jönni valamelyik bárba, nem, nem elég jó neki, még abba is belekötött tegnap (piásan), h azt mondtam, h 8kor végzek a munkában és miért fél 9re értem haza...talán azért, mert fél óra az út biciklivel....erre kikelt magából, üvöltött, ha még 1x el merek menni, akkor kidobja mindenemet...persze be volt rúgva, és mindenkibe belekötött, de nem a pia beszélt belőle, csak józanon nincs akkora pofája meg nem köt bele mindenkibe.

2010. aug. 13. 10:47
 26/35 anonim ***** válasza:

Látod, így ismeretlenül is ráhibáztam pár olyan dologra apád körül, ami betalált és igazolja a jellemzésemet, pedig se pszichiáter, se férfi nem vagyok, csak kicsit több már az élettapasztalatom, mint Neked és veled korabeli fiaim is vannak.


El tudom képzelni, mennyire rossz lehet ilyen légkörben felnőni, viszont innentől próbálj az általam megmutatott szemüvegen keresztül ránézni, megfigyelni apádat és minden cselekedetére, reakciójára tudni fogod, megkapod a választ, megérted a motivációját a viselkedésének.


Képzeld csak el, pl mennyire frusztrálhatja Őt a testmagassága, mennyire zavarhatja, hiszen az ő ideális férfiról alkotott képe, elképzelése egészen más!


Az én apósomban is volt jó sok hasonló tulajdonság, mint a Te apádban. Őt pl kifejezetten zavarta, amikor a fiából magasabb, fizikálisan is erősebb, később pedig sikeresebb, gazdagabb férfi lett. Sokáig nem is beszéltek, annyira összevesztek, csak már mikor megöregedett, akkor higgadt le a papa és próbált visszatalálni a fiához.

2010. aug. 13. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/35 anonim ***** válasza:

Az apai nagymamád és anyukád reakcióira is tudok választ.


A nagymama még úgy nőtt fel, hogy egy férfit feltétel nélkül tisztelni kell, neki akkor is igaza van, ha nincs igaza, ő a családfenntartó, ő a főnök! Ezt szeretné a nagyi tovább adni, de mint tudjuk, ez így, ebben a formában ma már nem működőképes értékrend.


Anyukád már egy másik generáció asszonya, kicsit öntudatosabb, viszont Ő is olyan férjet választott, aki dominanciára törekvő, arrogáns. Próbál lavírozni, valahogyan túlélni, megoldani ezt a helyzetet, de ha eltűri apukád hepciás viselkedését, akkor úgy gondolom, nem sok sikerrel.

2010. aug. 13. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/35 A kérdező kommentje:
Értem...sajnos ez van...Én sok ilyan pszichológiai könyvet olvasok, lélektan, viselkedéstan stb...kicsit értek az ilyenekhez, meg látom, h mi történ(t)ik.Tudom, h nagyapám szemétkedett vele, de annyira el volt apám kényeztetve, h sértette, mikor a szemébe mondta neki nagyapám, h ne igyál, mert hajnalban 200 km-t fogsz vezetni.Rendesen kikelt magából.Annyira el van kényeztetve, h nem lehet vele beszélni...vitázni meg pláne.Mindig úgy próbál mást meggyőzni, h felemeli a hangját...azt hiszi, h így meggyőzőbb lehet, de nem.Amúgy azért vannak a legnagyobb vitáink, mert ő kérdez tőlem vmit...bármit...hol voltam, mikor értem haza, miért eppen itt és ott voltam stb.Nekem nincs okom hazudni, mert miért tenném, ettől a választól nem függ semmi...válaszolok neki...ha éppen nagyon jó hagulatban vagyok, akkor még megpróbálok kedves lenni vele...de mikor belekezdek és a felénél járok a mondókámnak, akkor félbeszakít, erőltetetten vigyorog(ezzel azt akarja bemutatni, h ő milyen ravasz és átlát ezen...)...és megmondja nekem, h valójában mi is történt...szóval megvádol, h hazudtam és mind1 mi történik, nem képes meghallgatni engem, csak elhiszi a saját igazát...például..én messze tanulok és hétfő hajnalban indulok busszal.Egyszer vasárnap este akartam visszamenni oda, kérdezi, h miért...mondtam, h szeretném kipihenni magam...mert így is volt...erre vigyorog, h ő milyen okos, és megvádolt, h hazudok, és szerinte biztos buli lesz és csak azért akarok menni.Mondom, h nem, de ő meg sem hallgatja, csak hőbörög, h ne hazudjak.Ő kényszeresen hazudik, ha kell, ha nem...nem tudom miért...és azt hiszi, h mindenki ilyen...utálatos egy alak.
2010. aug. 13. 11:37
 29/35 A kérdező kommentje:
Csak később láttam a 2. válaszodat...lehetséges...sőt...amúgy anyám már régen megbánta, h hozzáment...akkor még nem volt apám ennyire ilyen szemét.Volt egyszer egy vita, mikor apám játszotta az agyát, anyámat basztatta, anyám meg rászólt, h állítsa le magát, meg szóval leállította...nagyanyám ennek tanúja volt és ráförmedt anyámra, h hogy mer neki ilyet mondani, mikor ő mindet megtesz értünk, ha ő ilyet mondott volna a férjének, már régen kapott volna két pofont...erre anyám nagyanyámra is rászólt, h bíztassa még arra, h pofozkódjon, nem elég, h mindenkit lenéz.
2010. aug. 13. 11:41
 30/35 anonim ***** válasza:

Sajnálom, hogy így kell élned, de szerintem az, hogy Te ezt a viselkedést elítéled, ráadásul sok mindennek tudod a valódi okát, kiváló alap, hogy Te már ne kövesd ezt a mintát és ha nagyon nehezen is, de normális, értelmes férfi váljon belőled.

Tudod ki az aki kiabál? Akinek nincsenek észérvei a saját igaza megvédésére.

Az vádolja rendszeresen hazugsággal a másikat, aki maga is hajlamos a hazudozásra.


Ezekkel a dolgokkal sajnos hiába szembesítenéd Őt, soha nem fogja elismerni, mert nincs meg hozzá a megfelelő intelligenciája, hogy kívülről is képes legyen látni saját magát. Ez van...


Tudom, nagyon rossz úgy felnőni, hogy nem tudod tisztelni az apádat, de ha felismered a hibáit és tanulsz is belőle, már az is nagyon jó és előbbre visz.


Lehet, belőled pont azért lesz egy nagyon strapabíró, erős felnőtt férfi, mert nem kényeztettek el otthon. Nem sok jó oldalát látom ennek a "nevelésnek", de egy biztos, belőled legalább nem lesz akaratgyenge, nyámnyila, anyámasszony katonája pasi, mint egy rakás mai srácból.


Fel a fejjel! Kívánom neked, hogy találj egy helyes, rendes lányt, akivel majd úgy nevelhetsz gyerekeket, ahogyan Te szerettél volna felnőni!


Sok sikert neked az élet minden területén!

2010. aug. 13. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!