Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Felveheti/felvehette a feleség...

Felveheti/felvehette a feleség a doktori címet a férje nevével együtt?

Figyelt kérdés
Ugorjunk vissza kicsit a 20. század második felébe. Természetesen a kérdés arra az esetre irányul, ha a feleségnek nincs doktori címe, de a férjnek igen, legyen őkelme mondjuk Dr. Tóth János. Ez esetben lehet a feleség neve Dr. Tóth Jánosné? Ha ez lehetséges, mi az alapja az érdemtelenül a névbe felvett doktori címnek, hiszen akkor ennyi erővel a születendő gyermeküknek is kijárna a doktori cím. Pl. A kis Dr. Tóth Lilike már járni tanul. Mit gondoltok erről?

2021. máj. 5. 22:02
1 2 3 4 5
 31/45 Tepfal ***** válasza:
94%

Jelenleg csak a feleség veheti fel a férj doktori címét házasság esetén. Tegyük fel, hogy a férj neve Dr. Tóth János a felesége lánykori neve pedig Kovács Izabella.

Ekkor a feleség neve lehet:

- Dr. Tóth Jánosné

- Dr. Tóth Jánosné Kovács Izabella

- Dr. Tóthné Kovács Izabella


Tehát a kötőjeles forma esetén (Tóth-Kovács Izabella) nem használható, illetve akkor sem, ha a feleség a férj vezetéknevét veszi fel a -né utótag nélkül (Tóth Izabella). Ennek az az oka, hogy egyértelműen ki kell derülnie, hogy kié a doktori cím.


Ha mindkettőjüknek van doktori címe, akkor a következő lehetőségek adottak:

- Dr. Tóth Jánosné dr.

- Dr. Tóth Jánosné dr. Kovács Izabella

- Dr. Tóthné dr. Kovács Izabella

- Dr. Tóth Izabella

- Dr. Tóth-Kovács Izabella

- Dr. Kovács-Tóth Izabella.


A férj semmilyen esetben nem veheti fel a felesége nevét, mert nincs olyan alak, amiből egyértelműen kiderülne, hogy nem ő, hanem a felesége doktor.

2021. máj. 6. 00:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/45 anonim ***** válasza:
82%
Jajj kérdező, ki bántott?
2021. máj. 6. 00:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/45 anonim ***** válasza:
27%
Az en tanárom igy volt. Dr. Vezetéknévné Saját neve. Nyilvan nem neki volt dr. a nevében tanári diplomaval. :D lehet ilyet.
2021. máj. 6. 01:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/45 anonim ***** válasza:
27%
Off: Én felvettem a férjem nevét kötőjellel, és hivatalos okiratokon a saját doktori címet sem használhatom :-D
2021. máj. 6. 07:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/45 anonim ***** válasza:
7%

A főnököm évekig járt egy duplaannyi idős orvossal, nem volt valami jó kapcsolat de végül csak elvette.

Az esküvőre pár hónapra el is költözött a fiatal pasijához. :D

Azóta többször hallottam az érvelésében, hogy én doktor "Tóthné" vagyok!


És megérte neki, hogy doktorné lett, köztiszteletben álló idős doktorbácsi nevével?

2021. máj. 6. 08:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/45 anonim ***** válasza:
94%

A gyerek nem kapja meg a dr. elotagot akkor sem ha fiu akkor sem ha lany.


A feleseg igen felveheti, de csak ha teljes nevet veszi fel. A -ne azt jelenti h a ferje neve. Nem jogosulatlan es mindenki tudja majd h a ferje vagy jogasz vagy orvos

Kb ennyi

2021. máj. 6. 08:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/45 anonim válasza:
52%

Szolgáltatásbam dolgoztam majdnem 20 évig, és igen a doktornék előtt földig hajoltak a főnökeim illetve mi is nagyon óvatosan bántunk velük mert a többség azonnal rohant panaszra ha nem volt sggnyalás. Ugyanezt láttam máshol is. Orvosnál, élelmiszerüzletben, postán.

Talán ma már nincs ilyen látványos megkülönböztetés, hiszen kapitalizmus szabályai - minden vevő (szolgáltatást igénybevevő) számít - léptek érvénybe, talán...

2021. máj. 6. 09:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/45 anonim ***** válasza:
80%

Jajjistenem, kérdező....


Mi csípődött be nálad ennyire, hogy mások nevében vájkálsz...? :-D


Riszpekt a válaszolóknak a higgadtságért! :)

2021. máj. 6. 09:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 39/45 anonim ***** válasza:
100%
Te olyan ostoba vagy, hogy az már fáj.
2021. máj. 6. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 40/45 anonim ***** válasza:
74%
A másik oldal: nagyszüleim orvosok, amikor összeházasodtak nagyi felvette a férje nevét: Dr. Kovács Béláné. De ebből ugye nem derült ki, hogy ő is doktor, ezért ebből folyamatos probléma és félreértés volt. Ezzel csak azt akarom mondani, hogy senki nem gondolja az ilyen-olyan "né"-ket doktornak. Az, hogy neked valami agybajod van nem a világ problémája.
2021. máj. 6. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!