Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Az én dolgom szólni, hogy a...

Az én dolgom szólni, hogy a sógornom gyereke neveletlen?

Figyelt kérdés

A feleségem novéréék kb 200 km-re laknak tolünk. Férj, feleség (a sógornom) és a 6 éves kisfiuk, Zsolti.

Zsoltit nagyon szeret(t)em, mert egy okos és jóindulatú, eleven kissrác, de mostanában kezdem nagyon nem csípni.

Köszönni nem tud. Ha hozzánk eljönnek és találkoznak az én rokonaimmal is (apám, testvéremék, mivel többgenerációsan lakunk) rájuk sem néz, csak berohan.

Ha mi megyünk látogatóba, akkor köszönés helyett azt kérdezi elsoe, hogy mit hoztunk neki.

Ha ok jönnek hozzám, hiába veszek neki egy csomó ajándékot, azokat nem köszöni meg, csak azt mondja, hogy jó. Volt már, hogy megkérdeztem: "Köszönöd szépen?" erre az mondta, hogy igen, de ennyi.

Turkál az autómodellgyujteményemben és elkér egy csomó kiasautót. Olyat is, ami nem játék, gyujteményi darab. És ezt annak ellenére teszi, hogy mindig veszek is neki ajándékba kisautót.

A páromnak hiába mondom (nekünk még nincs gyerek) o azzal ráz le, hogy "kisgyerek" és aranyos. De nekem nem aranyos az, hogy amolyan kis nagyképu követelodzos kis bunkó kezd lenni. Régen olyan jófej kiskölyök volt, mára meg egy vadóc, modortalan, neveletlen, önzo kis bunkó.

Hiába kicsi, nem tudok mást mondani. A kérdésem csak annyi, hogy most én szóljak? Az én dolgom ezt észrevételezni? Nem a szülok dolga lenne? Vagy a párom mondhatná a testvérének, hogy kicsit figyeljenek a srácra, mert kezd elkanászodni.

Én nem vagyok önzo és felnottként teljesen átérzem a gyerekek lelkesedését stb. De emlékszem arra, hogy amikor én voltam ebben a korban én SOHA nem turkáltam egyetlen vendéglátónk cuccai között és mindig köszöntem és megköszöntem, ha kaptam valamit.


2010. aug. 23. 15:27
1 2
 1/14 anonim válasza:
81%
Megértem a felháborodásod, nálunk is előfordult már ilyesmi, és az a rossz, hogy a gyereket nem lehet megszólni, mert még pici és úgysem értené. Szerintem a szülő dolga az, hogy megnevelje a gyereket, de ha ők nem veszik észre, akkor szólnotok kéne nekik, mert a kisfiú mostani "aranyos-vadócsága" később még rosszabb is lehet (iskola hatására, pl.)
2010. aug. 23. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
61%
Ne szólj, feleslegesen törnéd magad, szemmel láthatóan teljesen elfogultak a gyerekkel, csak rád haragudnának meg, amúgy nem változna semmi. Elkapatták a kölyköt, de majd az élet megedzi, ne aggódj! Unokatesóm kisfia ugyanilyen volt, aztán bekerült iskolába, ahol sem a tanárok, sem a gyerekek nem díjazták az "édes kis individualistát" és ma már maga a megtestesült jóneveltség.
2010. aug. 23. 15:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem nyugodtan szólhatsz, hiszen ha kellemetlenséget okoz neked a gyerek stílusa (kisautógyűjtemény, stb.), nem érdemes kedvesen mosolyogva magadban puffogni. Az más kérdés, hogy ha - mint föntebb írta valaki - ennyire elfogultak a gyerekkel, akkor ennek mennyire lesz foganatja...
2010. aug. 23. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
63%
Így nevelték,éljen a mindent szabad mert gyerek és aranyos.Hát a legtöbb gyerek nem aranyos,hanem örökmozgó követelődző,hiperaktív majom!
2010. aug. 23. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
94%
Minden gyerek kipróbálja,hogy kinél meddig mehet el.Te szabod meg a határokat.Hamar rájön,hogy xy-nál jobb ha normálisan viselkedek.Ugyan az a gyerek yx-nek a fején fog táncolni,mert pontosan érzi mi a türés határ az illetönél.
2010. aug. 23. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
76%
Második vagyok. Szerintem teljesen felesleges a szülőknek szólni, viszont a gyereknek minden további nélkül mondhatsz nemet, illetve rászólhatsz, ha olyasmit csinál, ami neked nem tetszik. Nem a szülőket kell megnevelni, őket ennyi idősen már képtelenség, hanem a gyereket. A kölykök nem hülyék, pillanatok alatt meg fogja tanulni, hogy veled nem lehet mindent megtenni, amit otthon igen. Sok-sok ilyen akadályba fog még beleütközni, mire az agyonkényeztető szülei ellenére ember lesz belőle.
2010. aug. 23. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
78%

Hát a legoptimálisabb az lenne, ha feleséged beszélné meg a tesójával, csak így nehéz, hogy ő is ennyire elfogult. Nehéz ez. Az a gond, hogy általában egy ilyenből így is, úgy is harag lesz. Nekem az egyik barátnőm gyereke ilyen. Már mindenkit az őrületbe kerget, de nem tudunk mit csinálni. Ha szólnánk neki, tuti sértődés lenne. Mi azt csináljuk,hogy általában most már olyan programokat szervezünk, ahova tuti nem tudja elhozni a gyereket. De nálatok családban ez nehezen kivitelezhető.

Esetleg még azt is megpróbálhatod, hogy finom rá-rá szólogatsz a gyerekre. Ha nem köszön, vagy ha a cuccaid közt matat. Lehetőleg úgy, hogy a szülő is hallja. Ha meg véletlenül szólnak érte, vagy rákérdeznek,hogy miért szóltál rá, akkor el kell magyarázni, hogy szerinted minél hamarabb meg kell tanítani a gyereket alapvető illemformákra, mint pl. a köszönés. Normális szülő elszégyelné magát, és figyelne rá,hogy legközelebb köszönjön, és engedély nélkül ne pakoljon sehol!

2010. aug. 23. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
100%

Egy 6 éves gyerek már nem számít picinek. Min. 1 éve oviba kell járnia már.

Nálunk a sógornőm kisfia kezdett volna ilyen lenni, de leállítottam, pedig kisebb volt, 1,5-2 éves. Ahányszor jöttek, a gyerek húzkodta a fiókokat, bászott volna a szekrénybe, játszani akart a távkapcsolókkal. Vártam, hátha a szülők rászólnak, hát várhattam. Az én lányom fél évvel volt idősebb, és nem értette, hogy amit neki nem szabad, a rokon gyerek miért próbálhatja.

Aztán én szóltam a kisfiúra, hogy ezt fejezze be. Lehet, hogy otthon lehet fiókban túrkálni, szekrénybe bújni, tévét ki-be kapcsolgatni, itt nálunk ez nem szokás. Ott vannak a játékok, azokkal lehet játszani. Nem durván, hanem finoman, türelemmel,hogy megértse. A sógornőm kapta fel a vizet, hogy hát fiú, és eleven. Felvilágosítottam, hogy az elevenség meg a neveletlenség nem ugyanaz. A gyerek hamarabb megértette, mint az anyja. Később megritkultak a látogatások, amit nem is bántam, mert mindig ebédre érkeztek, nyilván meg is ebédeltek. Ha mi mentünk hozzájuk max. kávét kaptunk. Nekünk kertes házunk volt (van), műveltem a kertet, ők meg emeletesben. Mindig elvárták, hogy mindenből pakoljak. Mentek, mint a gazdag vidéki rokontól, felpakolva zöldséggel, gyümölccsel. Aztán mikor felajánlottam, hogy lehet jönni kertet ásni, veteményezni, esetleg kapálni, palántázni, arra soha nem értek rá. A sógornőm is gyesen volt, mint én. Aztán, amikor "elfelejtettem" bármit adni, ez lehetett befőtt, lekvár, savanyúság, végleg megszűntek a látogatások. Én voltam a legboldogabb. Hozzáteszem zárójelben, hogy az ő férje sokkat jobban keresett, mint az enyém, mi kis faluban, ők a 10 km-re levő városban laknak. Azóta csak ünnepeket jövünk össze, ez elég is.

2010. aug. 23. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 A kérdező kommentje:

Köszi mindenkinek. Én fel is plusszoltam minden választ. De egy lökedék vagyok. Nem 6 éves, mert évvesztes és már másodikba megy.

De azt hiszem az lesz, amit többen is írtak: nálam szűkre lesz szabva az, hogy meddig mehet el. Ha meg udvariatlan, akkor a szülei előtt fogom őt, nem megszégyenítve, de jobb útra téríteni.

Az is igaz, hogy kevesebb szenvedést okozna, ha igaztalanul megsértődnek, minthogy én fortyogok magamban.

2010. aug. 23. 16:19
 10/14 anonim ***** válasza:
79%

Egy ilyen idős gyerekre nyugodtan rászólhatsz, hogy illik köszönni, és akkor is, ha olyan dolgokhoz nyúl, amihez nem akarod engedni. Pl a kisautógyűjtemény lehet tabu, ahhoz nem nyúlunk. Sokszor a szülő nehezebben kezelhető, mint a gyerek. Az unokatesómék is úyg voltak, hogy eljöttek 3 kisgyerekkel (1-től 7 évesig), és a gyerekek pont a lányom üvegállat gyűjteményét nézték ki maguknak. Mivel nem érték el, az apukájuk elkezdte leszedni nekik a polcról. Mivel a lányom is csak 12 éves volt, nem mert szólni nekik. Na, én megkértem a kedves apukát, hogy azokat ne szedje le, nem játékok. A legjobban apuka volt felháborodva, hogy nem lesz azoknak semmi baja, otthon is játszanak üveg dolgokkal.

Ha hagyod magad, és nem szólsz semmiért, a fejedre fognak nőni. A nagymamánknál a kézzel festett teáskészletet (az 25. házassági évfordulójukra kapták) amortizálták le ugyanezek a gyerekek, mert nagymamám nem akart rászólni a gyerekekre, az unokatesónék meg ott sem tartották fontosnak, hogy vigyázzanak valamire.

2010. aug. 23. 17:30
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!