Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Mit tennétek, ha haszonélvezők...

Mit tennétek, ha haszonélvezők lennétek a tulajdonos is ott lakik veled még sem járul hozzá a lakás kölcségeihez? Részletek lent------------->

Figyelt kérdés

Adva van egy lakás ahol haszonélvezőként laktok a pároddal és ott lakik még az egyik tulajdonos is aki konkrétan az egyik gyereked.

A lakás minden költségeit ti fizetitek /már amit tudtok/, mert te segélyt kapsz közel a 60 évedhez, a párod dolgozik látástól-mikulásig, épphogy megéltek.

A fiad aki veled lakik dolgozik ugyan, de egy fillérrel nem járul hozzá a közöshöz.

Ha a lakásban elromlik valmi ti csináltatjátok meg, ha bármi rendkivüli fizetni való van ti fizetitek.

Tudom a haszonélvezeti jog erősebb a tulajdonjognál még sem érek vele semmit, mert nem tudom kitenni, beszélni meg nem lehet vele.

Maradna az ügyvéd amire se pénzünk se energiánk nincs.

Adjatok tanácsokat.

Köszönöm !


2011. jan. 22. 07:32
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

Elég rosszul nevelted a fiadat,ha nem hajlandó hozzájárulni a költségekhez. Miért nem tudod kitenni?

Legyél vele erélyesebb. Ne főzz neki,ne engedd használni a mosógépet stb.

2011. jan. 22. 07:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:

A haszonélvező kötelezettségei:

A haszonélvezettel együtt felelősség is jár, hiszen a haszonélvezőt terheli minden előre tervezhető költség, mint például a festés, karbantartás és a közterhek megfizetése. A tulajdonos számára biztosítani kell az ingatlan láthatóságát, rendszeres ellenőrizhetőségét. A haszonélvező köteles a haszonélvezet időtartama alatt felmerülő karbantartási terheket magára vállalnia, de nem köteles a rendeltetésszerű használat során keletkezett értékcsökkenés megtérítésére. A haszonélvező számára ajánlott üvegkár, vízkár és tűzkár esetére biztosítást kötni, hiszen ezen eseményeknél felmerülhet az egyéni felelőssége.


A tulajdonos kötelezettségei

A rendkívüli helyreállítások és javítások költségét a tulajdonosnak kell rendeznie, ilyen lehet egyes elemi károk helyreállítása és a csatornabekötés, illetve az előírásoknak való technológiai megfelelés. Mivel a haszonélvezeti jog megszűnése után a tulajdonosra száll át a birtoklási és hasznosítási jog, ezért a hozzáadott értékkel rendelkező fejlesztéseket a legtöbb esetben a tulajdonos úgy végezheti el, hogy azok az ingatlan jövőbeni értékében megjelennek.


Azok a káresemények, melyek a haszonélvező önhibáján kívül következtek be a tulajdonos számláját terhelik, ezért a tulajdonosi oldalon fokozottan ajánlott biztosítást kötni az adott ingatlanra (betörés, rongálás). A tulajdonosnak tiszteletben kell tartania a haszonélvező birtoklási, használati és haszonszerzési jogát, így csak abban az esetben használhatja az ingatlant, ha azt a haszonélvező megengedi számára.

2011. jan. 22. 07:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:

Kiteheted. Bármikor. A haszonélvezeti jog erősebb, mint a tulajdonjog:


A haszonélvezet jogosultja az a személy, aki egy adott ingó vagy ingatlan tulajdonjogával nem rendelkezik, de azt birtokolhatja, használhatja és a használatból eredő hasznokat élvezheti. Időtartamát tekintve beszélhetünk meghatározott idejű vagy holtig tartó haszonélvezetről. A haszonélvezet időtartama alatt a tulajdonosnak nincs joga a birtokláshoz, a használathoz és a hasznok begyűjtéséhez, kivéve ha azt a haszonélvező átengedi számára. A tulajdonos a tulajdonjogot bármikor átruházhatja vagy eladhatja, azonban ez a haszonélvező személyét nem befolyásolja, így az eredeti haszonélvező továbbra is a dolog haszonélvezője marad a haszonélvezeti szerződés szerinti időpontig. A haszonélvezeti jog nem ruházható át, nem adható el!


A haszonélvezeti jog kizárólag szerződéssel, jogszabályi vagy bírósági utasítással, illetve néhány esetben örökléssel jöhet létre – tipikusan ilyen az özvegyi haszonélvezeti jog.

2011. jan. 22. 07:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
Meg itt most nem is az a fő szempont kinek milyen jogviszonya fűződik a lakáshoz, hanem inkább az, hogy lakik 3 felnőtt a lakásban, akik közül csak 2 fizeti azt.
2011. jan. 22. 08:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:

Ha nem tudtok vele beszélni írjátok le neki, ha nem fizet: kirakjátok.

Ha nem reagál, amikor dolgozik a cuccait össze kell pakolni, kitenni, majd zárcsere.

Aki a szüleivel (vagy csak az egyik szülővel) ilyet csinál, az nem ember. Ha dolgozi, akkor valószínűleg felnőtt már, nem kell sajnálni.

2011. jan. 22. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
ja, és a fent leírtak alapján (előző válaszolók) mehet a bíróságra.
2011. jan. 22. 09:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
Mondjuk én kíváncsi lennék rá, hogy lett a gyerek a tulajdonos, bár a lényegen nem változtat. Ti írattátok rá a lakásotokat vagy ő vett magának egy lakást?
2011. jan. 22. 09:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:

Kedves első válaszoló !

2 fiút neveltünk, ugyan azzal a nevelési módszerrel mindkettőt, a fiatalabb fiam egyetemre járt, kiment külföldre tanulni, nemsokára ledoktorál, mindig tudta mit akar, mit-miért csinál, nem élősködött rajtunk soha, a másik ennek ellentéte.

Valamit bizonyára rosszul csináltunk, de a kérdés most nem ez.

2011. jan. 22. 09:44
 9/11 A kérdező kommentje:

9:40-es

Anyám a gyerekek nagyanyja iratta rájuk annó még kiskorúak voltak én pedig válás után haszonélvező lettem anyám mellett aki azóta meghalt.

Kielégítő választ adtam ?

2011. jan. 22. 09:46
 10/11 anonim ***** válasza:

Igen, kielégítő volt, köszönöm. Csak azért kérdeztem, mert más az, ha a gyerek dolgozott meg érte, mintha valaki más. De ahogy írtam, a lényegen semmit nem változtat.

Mint haszonélvezők, ti döntötök arról, hogy ő ott lakhat e vagy sem.


OFF Nemrég egy elvált anyuka kérdezett itt haszonélvezetről. Ott ő volt a tulajdonos, volt férje a haszonélvező és a volt férj nem engedte meg, hogy ott lakjanak. Tehát a törvény és a jog a haszonélvezőt védi és ebből a szempontból mindegy hogy érdemes e rá, vagy sem.

2011. jan. 22. 10:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!