Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Mérgező szülők - mit lehet...

Mérgező szülők - mit lehet velük csinálni?

Figyelt kérdés
Mostanában több kérdésben is felvetődött Susan Forvard: Mérgező szülők című könyve. Röviden: arról szól, hogy sok gyermek még később, felőpttként sem látja reálisan, hogy szülei annak idején mennyit ártottak és akár ártanak a mai napig nekik, ők a mérgező szülők, ahol a gyermek személyisége nem egészséges irányba fejlődik. Rossz beidegzések, erős szülőfüggés stb. Én a könyvben most végeztem az első felével. Tehát a beszámolókkal. Most jönnek a módszertani részek. Tehát nem tudom, hogy ez szerepel-e a könyvben, de az az egy dolog izgatja a fantáziámat, hogy oké, a szülők mérgezőek, sokmindent rosszul csinálnak, ők idézik elő a legtöbb, még felnőttkorra is kiterjedő ártalmat. Node: a szülők, akik ilyenek, sajnos nem veszik észre magukat. Ők belülről a lehető leghelyesebbnek érzik tetteiket! A húgommal is ez az örök vitánk, hogy apánk, akire többé-kevésbé illik a könyv, tudatosan bánt-e bennünket, vagy sem. A tesóm szerint tisztában van vele, hogy árt és mégis teszi, én mindig onnan közelítek, hogy nem látok indítékot arra, hogy egy szülő szándékosan, tudatosan ártson. Sokkal inkább az lehet, hogy a rossz beidegződés felülírja a szülői szeretet azon részét, hogy a gyerekét emberszámba véve, tisztelje is emberként. Ami továbbra is nyitott kérdés, hogyha a szülő nem egy szándékolt galád, (márpedig miért lenne az) akkor hogyan lehet őt átvezetni, a hozzáállását megváltoztatni? Hiszen "nem veszi észre magát". Elvileg nem rosszindulatból "mérgeznek" a szülők, csak nem látják a fától az erdőt. Erre kíváncsi lennék mit mond a pszichológia?
2011. ápr. 17. 20:54
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
98%
Önzésből is árthat valaki, hogy uralkodhasson a másikon.
2011. ápr. 17. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
100%

18 voltam, mikor olvastam a könyvet, közel 10 éve. Számomra is sok igazat írt, de soha nem tudtam megvalósítani, amit ajánlott. Ahhoz nem csak nekem kellett volna megváltoznom, de a szüleim (vagyis csak az anyukám, apa közben meghalt)nem látták be a tévedéseiket. Egy idő után inkább magamra és kifelé fordítottam a figyelmem. Elköltöztem, de nem haragból és a kapcsolatomat is fent tartom az anyukámmal.

Persze, a könyv leír eseteket pedofil szülőkről is. Na, nekik én sem tudnék megbocsátani, inkább meszöknék.

2011. ápr. 17. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
32%

Nem olvastam a könyvet,így nem tudom,hogy a szerző szerint mivel mérgezik a szülők a gyerekeiket.

Azt viszont tudom,hogy a mai fiatalok többsége szerint minden szülő "mérgező",aki fegyelmez vagy megtilt valamit a gyerekének!

2011. ápr. 17. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
74%
Azt olvastam hogy Mérgező csülök, épp csülköt eszem, ne ijesztgess.
2011. ápr. 17. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 A kérdező kommentje:

Több hsz-ra is reagálnék:

Nyugi, nem a csülök mérgező :)) megnevettettél.

Aki azt írta, hogy nem tudta megvalósítani: a könyv azt mondja, hogy a szülőket nem kell megváltoztatni (sok esetben lehetetlen lenne), hanem a hozzájuk viszonyulást. Szerintem Neked hellyel-közzel sikerült.

Aki azt írta, hogy a mai fiatalok szerint minden fegyelmezés mérgezés: NEM! A könyv is az érti "mérgezés" alatt, amikor a szülők becsmérelnek, megaláznak, tehát a szeretetteljes neveléssel össze nem egyeztethető dolgokat művelnek. Példa: a gyerek kap egy karót a suliban. Melyik reakció az elfogadhatóbb? "Tudtam, hogy egy tehetségtelen szar vagy, akiből sosem lesz ember, látod, megint egyest remekeltél" vagy: "hát ez nem sikerült, de tudom, hogy vagy te olyan ügyes gyerek, hogy legközelebb jobb jegyet fogsz összehozni". No, melyik inspirál, előre visz és melyik megsemmisít, alkalmatlanság-érzetet kelt?

Ami a pedofil vagy molesztáló szülőket illeti: hát ott nincs pardon. Szerencsére ebben sosem voltam érintett.

2011. ápr. 17. 21:27
 6/16 anonim ***** válasza:
100%

Nem olvastam a könyvet, de valami hasonló bennem is felmerült. Beteg lettem, rosszul azonosították be, azt mondták, pszichoszomatikus (azóta kiderült, hogy autoimmun), na és a lényeg, hogy felkerestem egy pszichológust. Rengeteget segített, sok dologra rávilágított. Elég rossz gyerekkorom volt, a szüleim uralkodni vágyó emberek, rajtam élték ki minden sérelmüket. Átbeszéltünk mindent a pszichológussal, feltépett sebeket, viszont segített megérteni, hogy a szüleim mit miért tettek, tehát nekik ez volt a járható út. És én is oda kerültem, ahová te: ez mind szép és jó, hogy pszichológiailag minden ilyen tökéletesen megmagyarázható, de mit segít mindez? Hiába tudom, hol volt a hiba, ha egyszer a szüleim nem értik, miért fájnak még mindig egyes dolgok, és nem változtatnak a rossz beidegződéseken. Azt nem tudom én sem, hogyan lehetne mindezt átültetni a gyakorlatba. Ne találkozzak többet velük, vagy mi lenne a megoldás? De azt sem akarom, hisz szeretem őket, de megváltoztatni nem tudom az ő véleményüket...

23N

2011. ápr. 17. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
89%
Én olvastam azt a könyvet, és szerintem nem jó. Oké igazakat ír egy része, de amúgy mikor kiolvassa az ember, akkor ezt érzi, hogy "Jó. ÉS? Akkor most mi van?" Mert én is pont úgy vagyok vele, hogy a "javaslatai" olyan esetben nem működnek, mikor nem szánt szándékkal bántják a gyereket. Szép meg jó, de semmi értelme annak, amiket összehordott. Max. annyi, hogy egy csomó mindent megmutat más szemszögből is és érthetővé tesz (pl. miért tűrik az alkoholistát otthon stb) de PONT EZÉRT nincs értelme a "beolvasásnak" mert mi a fenéért olvasnék be ilyeneket, hogy te engem mindig bántottál, meg hogy elba.sztad az egész életemet, miattad vagyok béna, szerencsétlen lelkibeteg szar, egy olyannak, aki minden rosszindulat nélkül tette ezt és az igazság az, hogy csak simán egyszerűbb lenne rárháírtani mindent a saját gyengeségünk/hülyeségünk elismerése helyett.
2011. ápr. 17. 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
75%

Szerintem egyetlen szülő sem akar rosszat a gyermekének, legfeljebb nem gondol arra, hogy amit mond, ahogyan azt mondja, esetleg lehetne másképpen is.

Ha a szülők tanult emberek, akkor talán lehet velük beszélni arról, hogy az ilyen-olyan kijelentéseik bennetek milyen érzelmi, vagy pszichés zavarokat okoznak.

Amennyiben ők ilyesmit nem tanultak, ilyesmiről nem is hallottak, terád magadra hárul a feladat, hogy a kijelentéseiket hogyan tudod önmagadban feloldani, semlegesíteni.


Ehhez egy agykontroll tanfolyam sok segítséget tud adni!


A szülőket megváltoztatni szinte lehetetlen. Gondoljatok arra, hogy ők is magukkal hoztak egy mintát, amit beléjük neveltek, és ezért szentül meg vannak győződve arról, hogy amit tesznek, ahogyan teszik, az a jó.

Próbáljatok megbocsátani nekik. Szeressétek őket továbbra is. A szeretet sok nézeteltérést képes feloldani!

2011. ápr. 17. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
87%

Szerintem is az a helyzet, hogy a szülők többsége nem kezeli különálló emberként a gyerekét. Azt gondolják, hogy a biztosan hatalmas szeretetérzésük, az érzelmi kötődésük miatt nem lehet a gyerekükben olyan, amire nincs rálátásuk, ami tőlük független. Pl. nem bánthatják meg akaratuk ellenére a gyereküket, nem hiszik, hogy a gyerek lelkivilága nem azonos azzal, amit ők arról elképzelnek. A gyerekük egyértelmű visszajelzéseihez pedig egy jó esetben türelmes, de kicsit lesajnáló mosollyal állnak hozzá, mintha tudnák, az csak a felszín, ami kritikát mond róluk, de a mélyben úgyis az van, amit ők gondolnak, és arról a kritizáló gyerek sem tud annyit, mint ők. Hányszor láttam ezt anyám arcán...

Az ilyen szülők talán maguk is elfelejtenek "felnőtt emberek" lenni, mert annyira azonosulnak a "szülő" szerepükkel, amikben ők az anyák és az apák, és egy gyerekkel való viszonyban érzik jól magukat, hogy nem lehet őket kizökkenteni. Sajnos, attól félek, igazán drasztikus dolognak kell történni, hogy ez megváltozzon, a gyerek szavakkal képtelen ezt előidézni. Talán az öregedés, a halál közelsége magukhoz téríti őket, de pl. én a szüleimnél erre semmi esélyt nem látok. Szokták mondani, hogy majd amikor a gyerekek kirepülnek, saját családjuk lesz... Hát, nem tudom. Nekem az anyám már unokát akar, nagymama szeretne lenni, szeretne megint babázni, pedig barátnőm sincs a láthatáron se. Itt látszik, hogy nem az a lényeg, hogy milyen emberekkel van kapcsolatban, van-e ott tényleg egy baba vagy nincs, csak az, hogy ő hadd babázhasson, hadd érezze magát (nagy-)szülőnek.

:(

24f

2011. ápr. 17. 22:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
100%

Előző vagyok: legutóbb a (24.) születésnapomon azt mondta, hogy ilyenkor igazából őt is ünnepeljük, mert ő anya lett. Ja, és az anyák napja nálunk kb. a Karácsonnyal, Húsvéttal, születésnapokkal egyenrangú ünnep, "keményen" megünnepelteti magát.

Nem szeretnék elkanyarodni a témától, csak azt akarom mondani, hogy vannak olyan szülők, akik foggal-körömmel kapaszkodnak a szülő mivoltukba, és ezért "érdekük", hogy a gyerek megmaradjon az ő gyereküknek, ezért nem segítik felnőni, nem veszik komolyan a különállását.

2011. ápr. 17. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!