Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Kérek szépen-köszönöm, illetve...

Kérek szépen-köszönöm, illetve kaphatok-semmi?

Figyelt kérdés
Egyre többször hallom főleg gyerekektől, hogy nem azt mondják a szüleiknek, hogy: pl. kérek szépen egy papírzsepit (vagy bármit), majd megköszönik, hanem: szinte arrogánsan "kaphatok egy...?" és utána még egy köszi sem hangzik el. Ez akkor zavart először amikor egy ismerősöm kislánya volt vendégségben nálunk, és hozzám is folyton így intézte a mondanivalóját. Csak én találom picit szokatlannak, és újabban ez a természetes?
2011. jún. 5. 16:01
1 2 3 4
 31/31 anonim ***** válasza:

Azért így már más.

A "Kaphatnék egy kést?" egy egyszerű, szerintem udvarias mondat. Még akkor is, ha utána nem követi a köszönöm.

Most megpróbáltam párszor elmondani magamban, hogy is lehet még ezt hangsúlyozni, és tényleg lehet követelő hangnemben is mondani. De ennyi erővel a kérek-köszönömöt is lehet úgy mondani, mintha azt mondaná valaki, hogy "add már ide wazzeg, mert leütlek" =)

Az hogy "Kaphatnék egy kést? Na, add már oda!" pedig meg van toldva ezzel a második mondattal is. Így már más.

Egy sima "Kaphatnék..." kezdetű mondattal szerintem nincs semmi baj, ha udvarias és meg is köszöni.


Amúgy én kiskoromban soha nem köszöntem vissza pl. a szomszédoknak. Nem azért, mert bunkó voltam, hanem mert nem mertem. Nem tudom miért, egyszerűen nem ment, ha mégis akkor is nagyon halkan. Ez most nem magyarázat erre az egészre, csak úgy eszembe jutott :)

2011. jún. 5. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!