Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Apum tegnap meghalt. 6 éve...

Apum tegnap meghalt. 6 éve nem találkoztam vele. Meddig kell feketét viselnünk?

Figyelt kérdés
2008. márc. 9. 21:50
1 2
 1/11 anonim válasza:
100%
Ezt szerintem neked kell eldöntened, mennyire áll közel a szívedhez, viszont szerintem nem ruhával vagy rendszeres temetőbe járással fejezheti ki a szeretét az ember. Igazából szerintem egy hétig elég.
2008. márc. 9. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
98%
Feketét nem "kell" viselned, csak ha tényleg szükségét érzed, például érzelmi okokból vagy egyszerűen csak tiszteled a hagyományokat. A klasszikus illemtan közeli hozzátartozó halála esetén egy évi feketében járást ír elő, amely idő alatt eleinte mindenféle díszt nélkülöző, egyszerű (konzervatív) szabású ruhát kell viselni, fél év után már lehet a fekete mellé más színeket is viselni. Persze mindez csak felnőttekre vonatkozik: gyerekeket még a "mély gyász" idején sem járatnak tiszta feketében.
2008. márc. 9. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
100%

Én elvből nem hordtam feketét anyám halála óta. S nem a hagyományok gyalázása végett, hanem azért, mert a családom képmutatása többek közt ebben nyílvánult meg. Tehát rajtam fekete csak a temetésen volt, de bizton merem állítani, hogy én gyászolom őt a leginkább lassacskán 3 éve. Nincs olyan nap, hogy ne gondolnék rá 1000x is!


Fogadd őszinte részvétemet!

2008. márc. 10. 01:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem az ember nem a ruházatában hordja a gyászát. Az első napokban oké, de azt gondolom, akkor is elég a szürke ruka, pláne, ha nincs tiszta feketéd, csak,mondjuk, ujjatlan felső, abban gyászolni nevetséges is.


Sőt, engem személy szerint idegesít, ha feltűnő gyászban lévő emberek között kell lennem. (Kivéve persze a temetést). Senki másra nem tartozik, nem kell idegeneknek is látni, mi történt veled. Aki közelebb áll a szívedhez, úgyis tudja, másokat nem kell ezzel zavarba hozni.


Ez ellentmond az illemtannak, csak személyes vélemény.

2008. márc. 10. 08:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
100%

Én a nagyapám halálakor egyszerűen nem tudtam elképzelni magam feketében. Meg ugye akkor mindenki kérdezget, és nem volt lelkierőm százszor is elmondani a dolgot. Én úgy oldottam meg, hogy egy fekete szalagot tűztem a ruhámra. Masnira kötöttem, tehát nem is az a szabályos gyászszalag volt. Egy idő után már le tudtam tenni, feltűztem a szobámban a falvédőre. Addig ott volt, míg el nem költöztem onnan....


Van aki csak a temetésig hordja a feketét, van aki 6 hétig, van aki 1 évig. Anyukám mikor az ő apja meghalt, 1 évig csak feketében járt. Nekem az elég vacak volt.

2008. márc. 10. 09:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
100%
Feketét viselni nem kötelező, manapság már sokan nem is követik ezt a hagyományt, de ettől még lehet őszinte a gyászuk. Ha hat éve nem is találkoztatok, akkor talán nem álltatok olyan közel egymáshoz (gondolom ezért érezted fontosnak ezt megemlíteni), így szerintem nem szükséges gyászt viselni. Ha szeretnéd, akkor hordhatsz feketét, de egy hétnél tovább nem hiszem, hogy a te esetedben kéne. Ha a hagyományt teljes mértékben be akarod tartani, akkor egy évig kell feketében járni, fél év után már elég, ha csak a szoknyád/nadrágod meg a kabátod fekete.
2008. márc. 10. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
100%
Ja, még azt kihagytam, hogy a gyászruha viselete igazából azt a célt is szolgálta a megemlékezés mellett, hogy tulajdonképpen beszélt a gyászoló helyett, mindenki tudta ebből, hogy neki gyásza van, nem kérdezgették, hogy miért rosszkedvű, hanem kifejezték az emberek a részvétüket. Akkorban, amikor ennek még nagyobb hagyománya volt, az emberek is jobban tudták, mit illik mondani, ha valaki gyászol. Szóval nem voltak ilyen tanácstalanok, mint manapság. Erről mostanában már nem szokás beszélni, ezek a szokások mára nagyjából eltűntek. Pedig sok esetben megkönnyítették a gyász feldolgozását.
2008. márc. 10. 09:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
100%

a szokás 1 év gyász.

de annyira mindegy hogy miben jársz. az idösebbek ha betartják akkor 1 év.

2008. márc. 10. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
100%
Én sem hordtam feketét, és senki nem várta el.
2008. márc. 10. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim válasza:
100%

Ha jól tudom, a fekete ruha hordása azt jelképezi hogy gyászolsz. Egyféle jelzés az emberek felé töled, hogy tapintatosabbak legyenek ebben az időszakban.Ha ugy érzed erre szükséged van, akkor tedd.Én is feketében jártam hetekig apám halála után.

Részvétem..

2008. márc. 12. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!