Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Nem akarok olyan lenni, mint...

Nem akarok olyan lenni, mint a szüleim voltak! Hogy lehet ezektől a tudat alatt rögzült mintáktól szabadulni?

Figyelt kérdés
Sajnos egyre jobban észreveszem, hogy ugyanazokat a rossz magatartásformákat alkalmazom, mint ők annak idején, és ezért mérges vagyok magamra, mert másképp szeretnék élni és másképp nevelni a kicsiket.Nem akarom őket bántani meg kritizálni, ne értsetek félre. Csak a saját rossz tapasztalataim miatt szeretnék boldogabb gyerekkort és sikeresebb felnőttkort a kicsikéimnek. Az egyik tesómmal beszélgettünk ezekről a dolgokról, és egymástól függetlenül érezzük ugyanazt. Nyomasztó volt a gyerekkor, mert a családban hiába volt szeretet, egyszerűen nem működtek a kapcsolatok, se a szüleimé, se a mienk velük, tesóimmal is csak felnőttként lettünk jóban és bizalmas viszonyban. Sok pszichológus is foglalkozott már ezzel, hogy mennyire belénk ivódik a szülők viselkedése, még akkor is, ha az nagyon rossz volt. Vannak ilyen téren tapasztalataitok ? Örülnék, ha írnátok ilyeneket, köszönöm.
2011. okt. 6. 19:05
1 2
 11/14 A kérdező kommentje:

Hogy mik ezek? Hát elég sok van, csak néhány "kedvencem".

Anyukám vmiért mindig kiabált velünk, amikor rosszak voltunk, és csúnyákat is mondott. Emlékszem, nagyon nem esett jól. A gáz az, hogy néha észreveszem, hogy felemelem a hangom, és ilyenkor meg utálom magam :S.

Apukám meg a világ lustája és nagyon rendetlen, na ezek ellen legalább már megtanultam harcolni, viszont borzasztó, hogy folyamatosan ott van bennem. De apu elintézni nem hajlandó semmit, ám rengeteg energiát fordít kifogások gyártására, hogy éppen ki vagy mi akadályozta meg vmiben. Igazából a saját lustasága, de ezt sose vallja be, mint ahogy azt se, ha vmiben téved. Neki még az volt a "hobbija" régen, hogy ha nekem vmi (zene, kreatív dolog, ruha, cipő, a barátaim - az a sok... bármi tetszett) akkor az rossz, az igénytelen, az szemét, csak az a jó, ami az ő fiatalkorukban volt, és ezt minden adandó alkalommal magyarázta is. Ha nem volt kitűnő a bizonyítványom, jött a lelki fröccs... Összességében nem az én személyiségem érdekelte, hanem a saját elképzeléseit akarta állandóan rám erőszakolni. Persze ebből egy csomó dolog végül is hasznos lett később. Csak az az ár sztem túl nagy volt, hogy kb általános hatodiktól egész addig míg el nem költöztem, egy nyomasztó depressziós valami volt az egész.

Anyukám se igazán foglalkozott azzal, hogy csini legyek, mint a többi lány, meg divatos ruhákat hordjak, vagy egyáltalán megtanuljak nőként viselkedni (mert azok kis divatmajmok - nem mintha nem volna a két végleten kívül köztes normális út). Persze, eljött velem vásárolni, de vagy rám hagyta mit veszek, vagy tőlem tök idegen dolgokkal próbálkozott, szóval nem ment az együttműködés.

Mindig panaszkodott, hogy soha nem segítünk a házimunkában, de ha vmit megcsináltunk, akkor az úgy nem volt jó, és még ennyit se lehet tőlünk kérni... Mondjuk már ezt is elég jól kezelem. Ha pl páromnak nem sikerül tökéletesen a mosogatás, vagy túlpakolja a mosógépet, nem állok neki drámázni, hanem ami nem lett tiszta, hát kap még egy kört és le van tojva, inkább értékelem az igyekezetet.

Nem voltunk családdal moziban, étteremben egyszer sem. Néha kirándulni, de annak meg kötelező eleme volt a veszekedés. Azt se értettem sose, hogy ha a tesóimmal összekaptunk, miért kellett mindig mindenbe beleszólni, igazságot tenni. Lerendeztük volna egymás közt, de a beavatkozás csak olaj volt a tűzre.

Tudom, mások sokkal szörnyűbb körülmények között is túlélnek, meg felnőnek, csak azért írom, hogy ne vigyük el ebbe az irányba a kérdést.

Köszönöm mindenkinek, aki végigrágja magát rajta, és tényleg szívesen olvasnám mások hasonló "élményeit".

2011. okt. 6. 21:17
 12/14 anonim ***** válasza:
Önismereti munka, családállítás, hogy felismerd a mintákat és képes legyél tudatosan változtatni.
2011. okt. 7. 09:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 anonim ***** válasza:

Pároméknál is nagyon gáz volt a helyzet, de mióta velem elkezdett járni sokat változott és rájött máshol másképp van. Mióta együtt élünk szinte kivirult és élvezi hogy nálunk megbecsülik.

Szerintem határozd el magadban hogy te másként csinálod, de ne ess át a másik oldalra sem, mert baj lesz. Mindenki felemeli néha a hangját de ettől még ne érezz leki furdalást

2011. okt. 7. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 anonim ***** válasza:

A kérdésre a választ sajnos nem tudom, de szerintem elég sok embert érdekelne. Rettenetes érzés, hogy azokat a dogokat látom visszaköszönni magamban, amiktől ráz a hideg a szüleimben. Pl. anyumnak egyáltalán nincs időérzéke és semmit sem képes időben elintézni. Pl. ha 12-ig van rendelés, ő 12.10-re ér oda és fel van háborodva, hogy már nincs ott senki. Vagy ha valahová időre kell mennie, ő egyfolytában húzza az időt és csak akkor indul el, amikor már ott kéne lennie.

És sajnos ezt örököltem tőle, csak én nem engedem ilyen durva formában hatni magamban, köszönhetően a páromnak és a családjának is, mert ők meg pont az ellenkezője. Ha pl. 8-tól van rendelés, ők már fél8-ra odamennek még akkor is, ha tudják, hogy fél órát a szakadó esőben kint kell várniuk a zárt ajtó előtt...

Na szóval próbálom magam a két véglet közé belőni, több-kevesebb sikerrel :)

Csak a szegény gyerekeimet sajnálom, mert ha velem mennek valahová, akkor kapkodás van és pár perc késés a vége, ha meg a párommal, akkor várakozás a program előtt :)))))

2011. okt. 7. 14:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!