Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Jogos szerintetek a lelkifurda...

Jogos szerintetek a lelkifurdalásom?

Figyelt kérdés

Múlt szombaton papa rosszul volt, de már hónapok óta gyenge és elesett volt (90 éves). Akkor a szülők mondták nekem, hogy menjek látogassam meg papáékat. Nem mentem, nem akartam ott zavarni, hogy papa betegeskedik. Másnap a mentő elvitte. Akkor elmentem mamát megnézni, hiszen mentem vissza a kollégiumba. A héten a papa állapota szépen javult. Kedden este felhívtam telefonon, váltottunk pár szót, hogy hogy van. Vidámabb is volt a hangja. Evett is rendesen. Tegnap este felettébb sokat járkált (tudniillik, már nagyon régóta majdnem az egész napot átülte, olyan gyenge volt (napi egyszer, kétszer ha került egyet kettőt a lakásban, a kertben). Ma reggel azonban leesett az ágyról, illetve az állapota is hirtelen leromlott. A család bement, még mama (felesége) is jött. Úgy volt, hogy megnézzük, leszünk egy kicsit ott, és jövünk haza. Mikor megérkeztünk a szobatársai mondták, hogy elvitték röntgenre (mert leesett és, hogy lett e baja). Kb 20-25 perc múlva hozták is vissza, de papa aludt vagy bealtatózták vagy nem tudom. Ott voltunk az ágya felett. Szólítgattuk. Mondtuk, hogy a családból kik vannak jelen. Ott álltunk vagy 30 percet. Mama nagyon sírt. Fogta a kezét, csókolgatta az arcát - olyan szörnyű volt látni a szomorúságot, a sírást mamám arcán látni. Papa olyan hangokat adott ki mintha horkolt volna, illetve egyszer kétszer megrándult a lába. Éppen kérdezgettük egymást, hogy menjünk vagy maradjunk, mama akar e még lenni egy kicsit. Miközben beszéltük papa kinyitotta a szemét, de csak mereven egyenesen a plafont nézte vagy 1-2 percig. Akkor újból szólítgattuk, hogy hall e, kik vannak itt, integettünk neki. Mama a feje felé hajolt, papa ránézett, majd mintha mondani akart volna valamit és mintha majdnem elkezdte volna a sírást a száját erőltette. A kezét felkapta szorította volna magához (amelyiken az infúzió volt bekötve), a fejét megemelte az ágy vége felé nézett, de közben kiderült, hogy valami görcs lehet. Hívtuk az orvost, majd kiküldtek. A folyosón voltunk. Mama sírt egyfolytában. A szobatársak is kijöttek. Kb. 15-20 perc múlva kijött az orvos és mondta, hogy sajnálja... Sírtunk. Én próbáltam volna visszatartani, de előbb utóbb nem tudtam ellenállni az érzelmeknek, és hullottak a könnyeim nekem is. Az agyamon végigfutottak emlékeim kiskoromtól kezdve. Az orvos mondta, hogy be lehet menni megnézni, elbúcsúzni tőlle. Anyuék hívtak, de nekem nem volt erőm bemenni. Nem szerettem volna látni, hisz nagyon fájt és a halott papám látványa rátett volna még vagy 3-4 lapáttal. Mostmár bánom, hogy nem mentem be elbúcsúzni tőlle.


Duplán is van lelkiismeret furdalásom, merrt az egyik az, hogy ugye nem mentem be, a másik az, hogy 2 hete vasárnap láttam utoljára személyesen és beszélni is tudtam vele.

Szerintetek mennyire volt helytelen döntés, hogy nem mentem be?


Nem tudom miért írom le ezt mind, Talán azért, mert lehet néhány kedves szó jól esne. :'-( :'-( :'-(


21F


2011. dec. 22. 16:23
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%

Először is részvétem. Másodszor pedig sírd ki alaposan magad, amennyire csak jólesik.


A dolgokon utólag nem lehet változtatni. Megtetted, ami tellett Tőled, ennyire voltál képes. Ez is nagyon sok, főleg ha a szerettünkről van szó, mert hihetetlenül tud fájni, hogy nem tudunk segíteni rajta.

Ne emészd magad, szép kort ért meg és ott voltatok mellette, amikor elment.

2011. dec. 22. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:

Részvétem!

Ne legyen lelkiismeret furdalásod! Annó én sem néztem meg az édesapám, jobb rá úgy emlékezni, ahogy utoljára láttam.

Szerintem Te is helyesen döntöttél. Én is vádoltam önmagam, hogy sok dolgot csinálhattam volna másképp, de hidd el, az a fontos, hogy ott voltatok vele, szeretet vette körül.

2011. dec. 22. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:

Kedves 21F


Nem az utolsó 2 hét a fontos, hanem az egész életed. Márpedig az írásod alapján nagyon szerethettétek egymást.

Fogadd el megváltoztathatatlant, és higgy a viszontlátásban. A halottaink csak előre mennek, és csak átmeneti a hiányuk. Egy nap követjük őket, ahogy majd minket is követnek a gyerekeink, unokáink.


Osztozom a fájdalmadban.

31N

2011. dec. 22. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 tetris ***** válasza:
Részvétem! Mostmár ne marcangold magadat a történtek miatt. A Papa biztosan tudta, hogy mennyire szereted, az az egy látogatás már nem számít. Most inkább a Mama igényelne figyelmet, törődést, szeretetet. Ne hagyjátok magára.
2011. dec. 22. 16:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:

Őszinte részvétem!


Szerintem nem kell sajnálnod azt, hogy nem mentél be a már halott papádhoz. Neki már úgyis mindegy lett volna, neked viszont jobb, hogy nem láttad. Maradjon meg az emlékeidben úgy, ahogyan ismerted, ne pedig úgy, hogy élettelenül fekszik a kórházi ágyon.

Tudom, hogy rossz példa és nem kéne ehhez hasonlítani, de a kutyánk 2 éve halt meg, 13 éves volt, vele nőttem fel... családtagnak számított. Öreg volt már, nagyon gyenge, el kellett altatni ("szerencsére" már az altatótól meghalt, nem kellett a mérget beadni). Én viszont nem mentem be... nem akartam úgy látni. Nem bántam meg.

Szóval emiatt ne emészd magad.

2011. dec. 22. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:

Utolsó perceiben vele volt a családja,köztük Te is,nem kellett egyedül átkelnie a túlvilágra. Hidd el,ez rengeteget jelentett számára. Az h utána nem mentél be,amiatt ne legyen lelkiismeret furdalásod.

Apum halálakor voltam bent, igy neki se kellett egyedül lennie az utolsó perceiben.

Részvétem.

Sok erőt kívánok a családodnak!

2011. dec. 22. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:

Velem is hasonló történt :(

Kedden meglátogattam a papám, szerdán nem mentem, mondtam, hogy majd megyünk holnap. És kiderült, hogy senki sem látogatta meg szerdán, a szüleim sem :( Csütörtök hajnalban meghalt :( Azóta is lelkiismeret-furdalásom van :(


Egyet tudsz tenni: bocsáss meg magadnak, és beszélj hozzá, amikor egyedül vagy, mondd el, hogy mennyire szeretted és sajnálod, ami történt. Hidd el, jobb lesz utána, bár a lelkiismeret-furdalásom nekem nem múlt el


31N

2011. dec. 22. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:

köszönöm a lelkitámogatást, a segítséget. igazatok van. ott voltunk vele utolsó perceiben :'-(


egyébként most írtam be a családfa füzetembe és látom, hogy találkozhatott végre nem látott testvéreivel :'-(

5-en vtolak, tehát 4 testvére volt. közölük 3-at sosem látott:

2-en meghaltak spanyolnáthában 3 nap különbséggel (1918 október 20 illetve 23), 1 pedig 3 évesen halt meg 1912-ben. a negyedik testvér 1946-ban halt meg fogságban, papám meg 1921-ben született.


a szörnyű az a dolgoban, hogy az egyik fia (apám testvére) most novemberben halt meg, és sajnos látnia kellett, hogy egy ember fiát előbb temetik mint saját magát :'-(


mégegyszer köszönöm!

2011. dec. 22. 22:09
 9/11 anonim ***** válasza:

sajnálom :( nagyon szomorú történet

ne legyen lelkiismeretfurdalásod, mert neked így jobb

nem lenne jobb ha az utolsó emléked ilyen lenne

emlékezz rá úgy amikor még jól volt

viszont legyél sokat nagymamáddal, mert borzalmasan nehéz lehet szegénykének :( én nekem ez jutott elsőnek eszembe

nem tudom mit csinálnék ha a párom évtizedek után elveszteném

ezért szoktam mindig mondani, ha egyikünknek elöbb kell meghalni az én legyek, ne pedig ő

kitartást nektek!!

21L

2011. dec. 23. 00:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:
köszönöm. azzal vigasztalom magam egyrészt, hogy egy ember sem akarnák - aki meghal - hogy sirassuk sokáig őt. és a karácsonyt sem akarná, hogy emiatt ne legyen. ha én meghalnék én sem akarnám, hogy engem sirassanak sokáig. elég egy nap az ilynre. na de sajnos nem igy megy az még élők közt :-(
2011. dec. 23. 16:14
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!