Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Mennyi most az örökösödési...

Mennyi most az örökösödési illeték, ha semmilyen rokoni kapcsolatban nem állok az elhunyttal, mégis végrendelet szerint örököltem az ingatlana egy részét?

Figyelt kérdés
2012. márc. 8. 10:54
 1/9 anonim ***** válasza:

Ha lakástulajdonról van szó, akkor 18 millió forintig 8%, az 18 millió feletti részre 35 millióig 12%, afelett pedig 21%


Nem lakástulajdon öröklése esetén - ugyanezen értékhatárok figyelembe vételével - 20%, 30%, 40%.

2012. márc. 8. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm. A végrendelet szerint az ingatlan 7 %-át öröklöm én, tehát elvileg ez mindek számít? Remélem, lakás tulajdonlásnak, így az alacsonyabb illeték számít. Vagy rosszul gondolom?
2012. márc. 8. 11:10
 3/9 anonim ***** válasza:

A %-ok az ingatlan értékét jelentik, nem a tulajdoni arányt.

Tehát neked a teljes érték 7%-a után kell majd az illetéket megfizetned.

(Elég érdekes elosztás amúgy az a 7%, ez hogy sikerült? :P)


Feltételezem egyébként, hogy a 7% értéke nem fogja elérni a 18 millió forintot, szóval gondolom a legalacsonyabb kategóriában leszel.


Kérdés, hogy az "ingatlan" lakástulajdon-e, vagy pl. termőföld, vagy valami más... Mert, hogy melyik táblázatot kell nézni, az meg ettől függ. A kedvezményes illeték ugyanis csak és kizárólag lakástulajdon öröklése esetén alkalmazható.

2012. márc. 8. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

Ja, értem a kérdésed, bocsi, az előbb nem olvastam rendesen végig.


Hogy lakás-e, az nem a százaléktól függ, hanem, hogy a tulajdoni lap szerint milyen besorolású az ingatlan!

2012. márc. 8. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
Ez egy családi ház, ezt osztotta fel a drága Öreg keresztgyerekei és egyéb nagyon távoli családtagjai között. Gyermeke sosem volt, viszont mindenkire akart hagyni valamit. Innen a 7 %.
2012. márc. 8. 11:34
 6/9 anonim ***** válasza:

Az örökösödési lettéket mielött megkapom az örökséget vagy miután megkaptam,akkor kell fizetni?


Öröklés elött állok,és nem tudom hogyan készüljek. gyűjtsek pénzt az illetékre vagy majd az örökségből kifizetem.


Ez miatt nem szeretnék uj kérdést feltenni,remélem kapok választ itt is

2012. márc. 8. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
Az illetéket előre kell fizetni, elvileg. Tehát a hagyatéki után az APEH kiszabja az illetéket, amit meg kell fizetni. Ha mondjuk lakást örökölsz és azt eladod később, akkor még SZJA-t is fizetned kell.
2012. márc. 8. 17:40
 8/9 anonim ***** válasza:

Az öröklés a magyar jogban ipso iure a halál pillanatában beáll. Ez azt jelenti, hogy ahogy meghal az örökhagyó, te már örökös (tulajdonos ebben az esetben) vagy.

Az örökséget birtokba venni persze csak a jogerős hagyatékátadó végzéssel lehet. Azt a közjegyző megküldi a földhivatalnak, akik - ingatlanonként 6.600,- Ft ellenében - bejegyzik a tulajdonjogot.

Ők küldik tovább az APEH adatlapot az illetékkiszabáshoz, ergo később szabják ki az illetéket, mint ahogy a bejegyzés megtörténik, illetve, ha a földhivatal nagyon lassú, a NAV meg nagyon gyors (nem szokott az lenni amúgy) akkor egyszerre max., de igazából ezek a dolgok nem függnek egymástól.

Ha nem fizeted be az illetéket, azt adók módjára behajtják, de a tulajdonszerzésnek nem feltétele ez.

2012. márc. 8. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm a precíz választ!
2012. márc. 9. 09:34

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!