Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Neveltetési hiányosságok,...

Neveltetési hiányosságok, önzés vagy csak szimpla tahóság?

Figyelt kérdés

Mostanában egyre többször találkozom azzal, hogy otthon - és tisztelet a kivételnek! - nagyon sok ember nem ismeri a "köszönöm", az "elnézést", a "bocsánat", a "sajnálom, ne haragudj/on" kifejezéseket, még inkább a mögöttes tartalmat.


Eszembe jut a régi világ, amikor a legtávolabbi emberek is tudtak képeslapot küldeni egymásnak karácsonyra, születésnapra, névnapra, és nem csináltak belőle ügyet: természetes volt, a normális neveltetés része, hogy megtették és kivették maguk közül azt, aki nem tette.


Sajnálom, hogy ma ilyen önző lett a Világ. Mindenki csak kapni akar, de adni nem. Ti hogy vagytok ezzel?



2012. márc. 27. 21:06
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
Én ezt nem tapasztalom, de az önzést igen. Az pedig neveltetési hiány,és a társadalom megbélyegző szerepe sincs már, ami visszafogná az embereket.
2012. márc. 27. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
32%

az én környezetemben, mindenki ismeri ezeket a szavakat és használja is



Ez a képeslap küldés meg elég régen volt divat, ma már sms-t küldenek egymásnak az emberek.

2012. márc. 27. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
100%
Én egy kisközségben lakom Veszprém megyében és sajnos én tapasztalom ezeket. Mondjuk a képeslap az emailban jön, SMS-ben stb-ben. Szóval az interneten. De köszönni nem tudnak bocsánatot kérni na azt pláne nem, hírből se ismerik. Biztos le leszek alaposan pontozva, de lehet, hogy csak én vagyok neveletlen emberekkel körülvéve.
2012. márc. 27. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
100%

Tény, hogy vesznek ki az ilyen értékek, amik megkönnyítették az együttélést.

Fontos lenne megtalálni ennek a forrását, és valamilyen módon visszafordítani/egységesíteni, mert ahogyan írtad is a képeslap küldéssel, arról van szó, hogy a társadalmat összekötő szálak tépődnek el. Hiszen, amikor nem tudod, hogy mit illik, és mit nem, akkor sokkal könnyebb megsérteni a másikat, akár azzal amit teszel/mondasz, akár épp azzal, hogy nem teszed/mondod.

Az én családom se a neveltetés netovábbja, de azt hiszem, viszonylag jó nevelést kaptam. De nagyon is tudatában vagyok annak, hogy vannak területek, szituációk, amivel nem tudnék kezdeni semmit.

Régen a családok adták át ezeket a dolgokat, de félő, hogy annyira kivesztek bizonyos részei a szokások átadásának, hogy csak iskolában vagy valamilyen kampánnyal lehetne jelentősen visszaállítani ezelet a dolgokat.

2012. márc. 27. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
90%
Igen, jól látod. Ezt sugallja a világ. Neked legyen jó, te érezd jól magad, neked jár minden, mert te megérdemled... No, meg a versengés, meg a karrier, meg a még többet, még jobbat, még drágábbat. Ez cél? Tényleg ez a cél? Lassan már kommunikálni is csak írásban tudunk egymással, vagy legfeljebb telefonon. Pedig éhezi mindenki a jó szót, a figyelmet. Nem is ismerjük már egymást. De még nem is ez a legszomorúbb, hanem az, hogy nem is akarjuk megismerni a másikat, csak használni és eldobni. Ilyenek (is) lettünk.
2012. márc. 27. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:

Ne azt nézd, hogy mit küld az ember, hanem a gesztust. Arról írok.


Egyébként én szoktam papír képeslapot küldeni, és fogok is, mert szerintem egy sms kevés. Én nem örülök az sms-nek és azonnal olvasás nélkül törlöm is. Sms-ben a férjemnek üzenek, hogy mikor érek haza.


De nem erről van szó. Arról, hogy pl. küldesz a neten valakinek - egy jó ismerősnek vagy rokonnak - egy képeslapot, vagy felköszöntöd a közösségi portálon és arra sem képes, hogy azt írja vissza: "köszönöm".


Ha rálép a boltban egy a lábadra, még ő van felháborodva, nemhogy azt mondaná, "elnézést". Ha hibázik, még ő van felháborodva, ha felelősségre vonod és joggal elvárod tőle, hogy bocsánatot kérjen.


Az már egy finomított szemét verzió, amikor az adok-kapok egyszerű rítusa helyett az adok-ba mindig beletesz egy adag méregpoharat. Mint pl. a hülye szárcsa súgornőm szokta: elküld valami üzenetet - mert ő aztán jókislány és ő tartja a kapcsolatot! -, de mindig mellétesz valami szemét mondatot. Képtelen tisztán adni és elfogandi, és viszonozni egy gesztust. Képtelen tudomásul venni, hogy az a nap az ünnepelté, és róla szól, nem pedig róla, arról, aki felköszönti.


Ez biztosan a szoci erkölcsromboló maradványa, mert a németeknél nagyon ritkán találkozom ezzel a jelenséggel. Itt ismerik a jómodort. És otthon is ismerték - jólnevelt körökben - 1945 előtt.

2012. márc. 27. 21:25
 7/12 A kérdező kommentje:

Egyébként én nagyon rossz családból származom, rettenetes szüleim voltak. Mindent úgy kellett máshonnan összeszednem már gyerekként is: Jókaitól, Szabó Magdától, később a többiektől. Olyan viselkedést, modort, szokásokat, amelyeket a szoci szinte kiírtott, mint "polgári csökevényt".


Szerintem, ha az embernek van rá belső igénye, akkor megtanulja ezeket a dolgokat, mert ezeknek nem szabad kivesznie a társadalomból. Az önzés csak pusztít.

2012. márc. 27. 21:29
 8/12 anonim ***** válasza:
Szerintem van egy törekvés arra, hogy az emberek ne kommunikáljanak egymással, ne tudjanak hatékony harmónikus közösséget alkotni, mert így nehezebb összefogni, és az egyes ember könnyebben irányítható, mert könnyebben azt gondolja, hogy nem tud semmit sem tenni. Hát elismerésem, hogy te kitanultad magadtól ezeket a dolgokat, de látod, sajnos ha az emberre van bízva, és még kapja mellé a félrenevelést is, akkor jelentősen vesznek el a társadalomból ezek az értékek, szóval szerintem fontos lenne ha lenne ilyen irányú nevelés, bármilyen formában is. Akár még a tévén keresztül is. Igazából, minél több helyen kellene ezt látni/tapasztalni. Saját részről azt tudom javasolni, hogy mutassunk egyszerűen jó példát.
2012. márc. 27. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
83%

Azért a régi időket sem kell ám olyan romantikusan megfesteni. Jól mondod, a neveltetés része volt. Nem azért küldtek képeslapot, mert érdekelte őket, hogy van a rosszindulatú öreglány, hanem mert mit szól majd a család, rokonok, szomszédok, ha nem küldünk lapot.


Úgyhogy nekem a megjátszós része a dolognak nem szimpi.


Egyébként én sem tanultam otthon illemet, hanem egyszerűen rám ragadt máshonnan. Amíg gyerek voltam, felnőtt tőlem soha nem kért bocsánatot, még akkor sem, ha hibázott. Valószínűleg azt hitték, hogy megalázkodnának, pedig hatalmasat nőttek volna a szememben.


Egyébként képzeld, középiskolában volt egy fiú osztálytársam, tetőtől-talpig rocker, szegecsek, bakancs. Az osztályban volt kb. 24 lány és 7 fiú. Ez a srác kicsengetéskor mindig elindult az ajtó felé, de megállt mellette, és addig nem lépett ki, míg az összes lány ki nem ment a teremből.

2012. márc. 27. 22:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

Régen is ilyenek voltak az emberek. Csak akkor volt visszatartó erő,ami miatt nem (mertek) megengedni maguknak bizonyos viselkedési formákat,például az,hogy kivetette a társadalom magából őket.

Nagyanyád is ugyanezt gondolta anyád korosztályáról,a dédanyád a nagyanyádéról stb. vicces,hogy az emberek szemében a "régen" mindig megszépül,régen minden jó volt,tök mindegy hány éves az ember.Ez nyilván nem ilyen fekete és fehér,a társadalmi normák változnak neked tetsző vagy nem tetsző irányba ennyi történik.

Az ember alapvetően önző ,és ez valamilyen formában mindig kiütközött és ki is fog.

2012. márc. 28. 08:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!